تفاوت مکمل و دارو
آنچه در این مقاله میخوانید

مقدمه‌ای از تفاوت مکمل و دارو

تفاوت مکمل و دارو به دسته‌بندی‌های زیر تقسیم می‌شوند:

دارو (استروئید و پپتید)

 1. حتی اگر به درستی و دوز مناسب استفاده شوند عوارض دارند
 2. حتی اگر به درستی و دوز مناسب استفاده شوند نیاز به استراحت دارند و باید دوره‌ای استفاده شوند
 3. حاوی هورمون‌ها و مشتقات آن
 4. فراتر از ژنتیک فرد کمک به عضله سازی و چربی سوزی می‌کنند

مکمل‌ها

 1. عوارض ندارند اگر با دوز ایمن استفاده شوند
 2. نیاز به استراحت ندارند اگر با دوز ایمن استفاده شوند
 3. حاوی مواد مغذی
 4. با توجه به ژنتیک فرد کمک به عضله ­سازی و چربی­ سوزی می‌کنند

تفاوت مکمل و دارو

تفاوت مکمل و دارو چیست؟

مکمل در صورتی عوارض ندارد که با دوز ایمن استفاده شود، همان‌طور که از اسم آن مشخص است مکمل به معنی تکمیل کننده هست. مزایای بعضی از مکمل‌ها را می‌توانیم با غذا خوردن نیز دریافت کنیم؛ مثلاً صد گرم سینه مرغ حدوداً ۳۰ گرم پروتئین دارد یا مثلاً دویست گرم تخم‌مرغ ۲۹ گرم پروتئین دارد. یک اسکپ مکمل پروتئین وی (بستگی به شرکت اش دارد) که حدوداً ۳۰ گرم پروتئین دارد تفاوت چندانی ندارد شما سینه یا تخم‌مرغ استفاده کنید یا غذا بخورید، تنها تفاوت آن سرعت جذبش است.

برای خیلی‌ها تخم‌مرغ خوردن سخت و خسته‌کننده است که اینجا می‌توانیم از پروتئین وی کمک بگیریم یا مثلاً خیلی‌ها نمی‌توانند ماهی‌های دریایی شور (به علت قیمت بالا) زیاد استفاده کنند که می‌توانند از مکمل امگا3 استفاده کنند. اما بعضی از مکمل‌ها را نمی‌توانیم از غذا دریافت کنیم مثل کراتین، چون باید چند کیلو گوشت در یک روز استفاده کنیم تا کراتین مورد نیاز را تأمین کنیم که شدنی نیست و از کراتین کمک می‌گیریم.

در کل مکمل‌ها حاوی مواد مغذی مورد نیاز در رژیم غذایی (آمینواسیدها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، سایر ترکیبات گیاهی) موادی نظیر آنزیم‌ها و متابولیک‌ها (گلوکزآمین، کراتین، آلفا لیپوئیک اسید، کوآنزیم Q10) و… هستند. اگر مکمل‌ها را با دوز ایمن استفاده کنیم نیاز به استراحت ندارند و می‌توانیم در طول سال با دز ایمن از آن‌ها کمک بگیریم.

اصل ماجرا این است که چه مکمل‌هایی که می‌توانیم از غذا بگیریم و چه مکمل‌هایی که نمی‌توانیم از غذا خوب تأمین کنیم، هیچ‌کدام معجزه نمی‌کنند. شما با خوردن مکمل قهرمان بدن‌سازی نخواهید شد و فقط کمک کوچکی می‌کنند که این قضیه کاملاً بستگی به ژنتیک ما دارد که چقدر بتوانیم با آن‌ها عضله بسازیم. هیچ‌وقت نمی‌توانیم با خوردن مکمل بدن شش‌دانگ مسابقه‌ای بسازیم و رقابت کنیم و قهرمان کشور یا… شویم.

چرا نام مکمل بین عموم مردم بد جا افتاده است؟

سال‌ها پیش مثل الآن نبود که مکمل قانونی و با لیبل وزارت بهداشت با این تنوع برندها در داروخانه‌ها وجود داشته باشد، متأسفانه بعضی از افراد سودجو در داخل ایران مکمل فیک (تقلبی) تولید می‌کردند و برای اینکه شخصی که استفاده می‌کند بتواند فراتر از ژنتیک خود عضله سازی یا چربی سوزی کند و مشتری‌های بیشتری را جذب خود کنند، داخل مکمل از هورمون (دارو) استفاده می‌کردند و به همین دلیل بود که قدیم وقتی یک نفر از این مکمل‌های تقلبی که داخل آن‌ها از دارو استفاده شده بود مصرف می‌کرد حجم و کات عضلانی زیادی می‌گرفت و می‌گفتند طرف پودریِ یا … (امان از مکمل‌های فیک و تقلبی)

اون حجم به خاطر استفاده از مکمل‌ها نبوده و برای استفاده از استروئید بوده. یا طرف از اینکه مکمل تقلبی مصرف می‌کرده اطلاعی نداشته یا اگر هم مکمل اورجینال استفاده می‌کردند، حقیقت رو نمی‌گفتند که پشت پرده استروئید استفاده می‌کنند و به مردم می‌گفتند ما با سیب‌زمینی و تخم‌مرغ و پروتئین وی این بدن رو ساختیم. مشکل از ریشه است.

تفاوت مکمل و دارو

توضیحاتی در مورد هورمون‌های استروئید و پپتیدی

استروئید به صورت تزریقی و خوراکی استفاده می‌شود (بیشتر تزریقی) هورمون‌های استروئیدی با پپتیدی متفاوت هستند. استروئیدها از هسته تشکیل شده‌اند که از کلسترول مشتق می‌شوند، به‌طورکلی از هورمون‌های تولید مثل و متابولیت‌های ویتامین دی ساخته می‌شوند؛ مانند هورمون‌های بیضه (تستسترون) هورمون‌های قشر فوق کلیه (کورتیزول و الدوسترون) و…

اما پپتیدها هورمون‌هایی هستند که بین ۳ تا ۱۹۹ اسیدآمینه را دارند مثل هورمون رشد (سوما)، انسولین و… استروئیدها در بدن‌سازی نیاز به دوره مصرف و نیاز به پاک‌سازی بعد دوره دارند و نمی‌توانیم به صورت مداوم استفاده کنیم، باید به صورت دوره‌ای استفاده شود. اینجاست که بدن‌سازها اصطلاحاً میگویند ما دوره برداشتیم. خواهشاً وقتی پروتئین وی و امگا۳ می‌خرید نگید دوره‌ام. دوره در بدن‌سازی یعنی استفاده از هورمون‌ها، خواهشاً وقتی مکمل می‌خرید نگید دوره‌ام.

بعضی از عوارض استروئید کاملاً بستگی به ژنتیک فرد دارد. مثال می‌زنم: در دوران بلوغ بعضی از پسرها ریزش مو می‌گیرند، جوش زیاد می‌زنند ولی بعضی‌ها اصلاً جوش نمی‌زنند و موهایشان هم نمی‌ریزد. در مورد استروئید هم همین‌طور است، بعضی از عوارض ظاهری آن همچون ریزش مو و جوش زدن کاملاً بستگی به ژنتیک شما داشته و ممکن است اصلاً ریزش مو نداشته باشید و ممکن است کچل شوید ولی بعضی از عوارض دیگر آن کاری به ژنتیک ندارد و گریبان گیر همه می‌شود مثل بهم ریختن تعادل هورمونی (که بعدش پاک‌سازی می‌کنند) یا فشارخون با بالا رفتن سطح چربی خون و…

استروئید مثل مکمل نیست. شما با مصرف استروئید فراتر از ژنتیک خودتون عضله می‌سازید و می‌توانید حجم قابل توجهی بگیرید، ولی عوارض خاص خودش رو دارد که از اصلی‌ترین تفاوت مکمل و دارو می‌باشد. برای همین میگوییم اگر هدف شما متفاوت هست و قصد مسابقه دادن (غیرنچرال) دارید، مجبور هستید استفاده کنید. چون در هر رشته‌ای مسیر ورزش برای قهرمانی و مسیر ورزش برای سلامتی دو مسیر کاملاً جدا از هم هستند.

دلیل اصلی‌تر تفاوت مکمل و دارو این است که وقتی شما استروئید استفاده می‌کنید به زبون ساده بدن شما دیگر خودش تولید تستسترون را قطع می‌کند، چون مقدار خیلی بیشتر از حد تولید طبیعی بدن ما وارد بدن می‌شود و بدن تولید طبیعی تستسترون را متوقف می‌کند. حالا شما حساب کنید دوره‌ی شما تمام شده و حسابی عضله ساختید، به یک‌باره استروئید قطع می‌شود، از طرفی بدن چون به استفاده از استروئید عادت کرده دیگر تستسترون را همچون قبل نمی‌سازد و سطح تستسترون شما به شدت کم می‌شود

نکات حیاتی درباره‌ی تفاوت مکمل و دارو

بعد از دوره‌ی مصرف کردن داروها سعی می‌کنید با دوره اصطلاح پاک‌سازی سطح تست را به حالت نرمال برگردانید؛ اما ماجرا این است که بعد از چند ماه عضله‌ای که ساخته‌اید را از دست می‌دهید و حجم شما به‌مرور کم می‌شود. به همین دلیل است که میگوییم هدف شما باید مسابقه باشد تا از داروها استفاده کنید، چون بدنی که در اوج مصرف استروئید است به صورت طبیعی ماندگار نخواهد بود.

حتی بااینکه حجم شما کاهش پیدا می‌کند اما کیفیت بدن شما بهتر خواهد شد. ولی حجم ظاهری شما حسابی کم می‌شود. نکته اینجاست که استروئید برای عموم مردم به شدت اعتیادآور می‌باشد، چراکه شما بعد از دوره تغییر زیادی خواهید داشت و همه تحسینتان می‌کنند.

دوره تمام می‌شود و همونطور که در بالا گفتم بدن افت می‌کند البته کیفیت و زیرساخت بهتر می‌شود اما اون حجم و کات بیش‌ازحد را نمی‌توان حفظ کرد و برای اینکه دوباره به حجم قبلی برسید و اطرافیان از شما تعریف کنند مجبور به استفاده مجدد از داروها خواهید شد. چون به صورت طبیعی هر کاری کنید نمی‌توانید مثل قبل عضله سازی کنید و به اون حجم برسید.

حالا شما معتاد استفاده از استروئید شدید، در صورتی که هیچ هدفی برای مسابقه دادن نداشتید. شما میمونید و کلی عوارض… من همه‌ی این صحبت‌ها رو درباره‌ی تفاوت مکمل و دارو کردم که بگویم:

 • اول اینکه می‌توانید از مکمل کمک بگیرید، واقعاً عالیه ولی معجزه نخواهد کرد. از نامش مشخص است، مکمل غذاییِ
 • دوم فرق بین مکمل و دارو (هورمون‌های استروئید و پپتیدی) رو متوجه شوید.
 • سوم آگاهانه از استروئید استفاده کنید البته فکر نکنید صرفاً با یک دوره تزریق استروئید قهرمان خواهید شد.

قهرمانی= ژنتیک + زحمت و تلاش و ریاضت شبانه‌روزی.

اگر راحت بود که الآن همه قهرمان بودند. اینجا طرز فکر کاملاً غلط وجود دارد که فکر می‌کنند هرکسی یک دوره برود می‌تواند به یک بدن حرفه‌ای به دست پیدا کنه که اصلاً این‌طور نیست، حداقل باید بعد چندین سال تمرین به صورت نچرال و چند سال حرفه‌ای و اصولی دوره رفتن پا به استیج بگذارید.

در صورت مفید بودن مطلب تفاوت مکمل و دارو ، پیشنهاد میکنم مطلب نوشابه های انرژی زا را نیز مطالعه بفرمایید.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *