پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
سیگار
سیگار
آنچه در این مقاله میخوانید

مقدمه

من نمیخوام در مورد خطرات ناشی از سیگار کشیدن سخنرانی کنم. اگه سیگار می کشید ، همه اونارو قبلاً شنیدید و بازم تصمیم گرفتید که در هر صورت سیگار رو ادامه بدید. این موضوع در مورد خانواده و دوستانی که هنوز هم در حال سیگار کشیدن هستن صادقه. اما اگه دلایل سلامتی برای ترک سیگار کافی نیست تا شما رو به فکر کنار گذاشتن سیگار بندازه ، اینجا چندتا مورد رو میگیم که ممکنه توجهتون رو جلب کنه.

مقدمه

 

نتایج مطالعات جدید

مطالعه جدیدی که توی ژورنال فیزیولوژی منتشر شده(۱) ، توضیح می ده که اگه می خواید توده عضلانیتونو حفظ کنید ،چرا سیگار کشیدن یکی از بدترین کارها براتونه. طبق این تحقیق معلوم شده که علاوه بر بقیه ی روشهای تأثیر دود سیگار روی بدن انسان ، سیگار کشیدن به عضلات شما آسیب می رسونه و باعث می شه اونا توی این روند ضعیف تر بشن و این کار رو با کاهش تعداد مویرگ ها (رگ های خونی کوچک) که اکسیژن و مواد مغذی رو به عضلات وارد میکنه، انجام میده. اگه به این موضوع این واقعیت رو هم اضافه کنید که استعمال سیگار به طور کلی اکسیژن موجود توی خون شما رو کاهش می ده ، اون موقع عضلات بیچاره ی شما بیچاره تر هم میشن!!! چون حجم خون کمی که به آنها می رسه حتی اکسیژن کمتری هم داره. قطعاً ترکیب خوبی نیست. متأسفانه این تحقیق مشخص نکرد که کدوم یک از این بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی موجود توی دود سیگار مسئول این آسیب هستن. برای همین اگه دنبال پیدا کردن “سیگار ایمن تر” برای عضلات خودتونید ، اونو پیدا نمیکنید.


سیگار و جذب ویتامین ها

سعی کردن برای غلبه بر این آسیب های عضلانی با تمرین بیشتر ، به دلایل مختلف انجام پذیر و شدنی نیست. نکته اول اینه که دود سیگار روی اینکه بدن ما – از جمله عضلات ما – چقدر خوب و درست از مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و عملکرد سالم عضلات استفاده میکنه، تاثیر میذاره. برای اینکه بهتر بفهمید سیگار چقدر می تونه روی جذب ویتامین و مواد معدنی تأثیر بذاره اینو باید بگیم که ، تحقیقات نشون می ده (۲) سیگار کشیدن اونم ‌‌‌فقط یک نخ سیگار می تونه جذب ویتامین C شما رو مختل کنه. استعمال دخانیات همچنین روی استفاده بدن از ویتامین D تأثیر می گذاره ، که به نوبه خود میتونه روی میزان استفاده از کلسیم ، که برای استخوان های سالم لازمه تأثیر بذاره. و استخوان های سالم با عضلات سالم همراه میشن.


سیگار و خستگی

سیگار کشیدن همچنین ضربان قلب شما رو – تا ۳۰ درصد سریعتر – افزایش می ده و این باعث می شه انرژی بیشتری رو حین تمرین مصرف کنید . این افزایش ضربان قلب فشار خون شما رو هم بالا می بره ، و این باعث می شه که در حین انجام تمرین مقدار خون (با اکسیژن و مواد مغذی که عضلات شما نیاز دارن) کاهش پیدا کنه. بنابراین ، شما سریعتر خسته می شوید ، در نتیجه کمتر ورزش می کنید و به همون اندازه هم ممکنه موجب‌ ناکارآمد شدن تمرین بشه چون عضلات شما به اندازه کافی اکسیژن و مواد مغذی دریافت نمی کنن. این امر باعث رشد کمتر عضلات میشه. عادت به سیگار کشیدن همچنین باعث کاهش ظرفیت ریه های شما و به نفس نفس افتادن میشه . نکته آخر اینه که اجزای مختلف دود سیگار منجر به افزایش مقدار کورتیزول توی بدن و کاهش اثربخشی انسولین بدن میشه (۳)(۴)که این می تونه شما رو خسته و گرسنه(یا حتی بی اشتها!!) کنه.


ترک سیگار

خبر خوب اینه که ، همانطور که گفتیم ترک سیگار می تونه به شما توی افزایش توده عضلانی و قدرت کمک کند. یک مطالعه طولانی مدت توسط محققان در اسرائیل نشون داد(۵) تقریباً ۲۵ درصد وزن اضافه شده توی گروهی از افراد سیگاری که ترک کرده اند به شکل افزایش حجم عضلانیه. به طور متوسط ، محققان به این نتیجه رسیدن افرادی که سیگار می کشن، با ترک اون ممکنه بتونن قدرت خودشونو تا ۲۰ درصد افزایش بدن. دلیل؟ ترک سیگار باعث افزایش جریان خون به عضلات می شه و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری رک برای اونا فراهم میکنه. در واقع ، ترک سیگار باعث معکوس شدن آسیب دیدگی قبلی ناشی از دود سیگار عضلات می شه.

پس ، دفعه دیگه که ورزش میکردید و یا نسبت به بدنتون احساس نارضایتی میکردید ، به خاطر بیارید که لگد زدن به عادت سیگار کشیدن می تونه حسرت تابستان آینده شما رو به غرور تبدیل کنه!!


1.Leonardo Nogueira et al, Cigarette smoke directly impairs skeletal muscle function through capillary regression and altered myofiber calcium kinetics in mice, The Journal of Physiology (2018)

2.Cigarette smoking-nutritional implications.,Preston AM. Prog Food Nutr Sci. 1991.

3.Insulin resistance and cigarette smoking.Facchini FS, et al. Lancet. 1992.

4.Smoking, cortisol and nicotine.Steptoe A, et al. Int J Psychophysiol. 2006.

5.Smoking cessation-related weight gain–beneficial effects on muscle mass, strength and bone health.Rom O, et al. Addiction. 2015.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *