پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
رابطه جنسی
رابطه جنسی
آنچه در این مقاله میخوانید

سوال اصلی

این عقیده که رابطه جنسی برای ورزشکاران و قبل از مسابقه اونا نباید انجام بشه برخلاف اون چیزی که اکثرا فکر میکنن، اصلا عقیده جدیدی نیست و به یونان باستان و بازیهای المپیکی بر میگرده. و دلیلش هم این بوده که نبود رابطه جنسی در شخص باعث میشده که انرژی و اون خوی جنگجویی بالاتر بره و فرد نتیجه بهتری نشون بده.اما آیا واقعا این مسئله درسته ؟

این مسئله بین خیلی از ورزشکارای قدرتی هنوز هم رایجه. مثلا محمد علی ، اسطوره ی بوکس جهان، از ۶ هفته قبل از مسابقه رابطه جنسی رو قطع میکرد چون معتقد بود باعث میشه قدرت و روحیه ی پرخاشگریش بیشتر بشه. ولی از طرف دیگه تمامی مربی های تیم ملی فوتبال آرژانتین به بازیکنان خودشون اجازه داشتن رابطه جنسی قبل از مسابقه رو میدادن به شرطی که بیشتر کار رو خودشون انجام ندن!!بیاید یه نگاه دقیقتر داشته باشیم:

این کاملا به اثبات رسیده که تستوسترون باعث عضله سازی میشه و این کارو با کمک به سنتز پروتئین توسط عضلات انجام میده .(۱) همچنین تستوسترون باعث افزایش سطوح هورمون رشد میشه که این هورمون در پاسخ بدنتون به تمرین ترشح میشه. علاوه بر این تستوسترون در هنگام رابطه جنسی و یا خود ارضایی افزایش پیدا میکنه ولی بعد از ارگاسم سطوح اون پایین میان. به خاطر همینم هست که ورزشکارا از داشتن رابطه زیاد خودداری میکنن!

ولی این تغییرات و بالا و پایین اومدنا اونقدری زیاد نیست که روی هرنوع عملی تاثیر بذاره!(۲) سطوح تستوسترون اندکی بعد از رهایش جنسی دوباره به سطوح نرمال میرسن‌. توی این تحقیق ذکر میشه که خود رابطه به تنهایی در پایین اومدن عملکرد نقش نداره و ممکنه فعالیتهای جانبی اون مثل کشیدن سیگار یا خوردن الکل(اگه همراه با رابطه باشن) به پایین اومدن عملکرد ربط داشته باشن. و طبق تحقیقات(۲) متاآنالیز، در هیچ‌ تحقیق مستقلی رابطه ای بین رابطه جنسی و عملکرد وجود نداره. در بین تحقیقات، تحقیقات خیلی کمی وجود دارن که روی زنها به تنهایی انجام شده باشن. یکی از این تحقیقات که بر روی زنهای ورزشکار بین سن ۲۴-۴۹ سال انجام شده(۳) میزان تاثیر رابطه جنسی در دو مرحله و روی عملکرد قدرتی و عضلانی‌ و هوازی بررسی شده. یک مرحله در صبح روز بعد از داشتن رابطه جنسی(باید در شب بوده باشد) و یک مرحله ۶ روز بعد از آن. و در طی این تحقیق هیچ گونه نشانه ای از کاهش عملکرد ورزشی و عضلانی ورزشکار مشاهده نشد.

خیلی از تحقیقات این که خیلی از ورزشکارا طبق تجربه شخصی میگن با داشتن رابطه جنسی عملکردشون کم میشه رو روانی و ذهنی میدونن(۴)(۵) چه به دلیل این که یه جور تلقینه که از همدیگه میشنون، و چه به این دلیل که با داشتن رابطه جنسی آرومترن و زیاد به خودشون فشار نمیارن!

این موضوع به کسی پوشیده نیست که داشتن رابطه جنسی منظم روی کیفیت زندگی تاثیر میذاره و باعث سلامت روان میشه. پس اونو به خاطر ورزش حذف یا کم نکنید! به شرطی که این عمل طبیعی رو با کارای خلاف!!مثل مشروب و سیگار و قلیان و … همراه نکنید!

از داشتن رابطه جنسی سالم و منظم لذت ببرید و اونو از خودتون و همسرتان دریغ نکنید اونم به خاطر تئوری های واهی و غیر علمی! البته میزانشو تحت کنترل داشته باشید!

 


1.Effect of testosterone on muscle mass and muscle protein synthesis.Griggs RC1, Kingston W, Jozefowicz RF, Herr BE, Forbes G, Halliday D.

2.Sexual Activity before Sports Competition: A Systematic Review,Laura Stefani, Giorgio Galanti, Johnny Padulo, Nicola L. Bragazzi4 and Nicola Maffulli

3.Johnson, W. R. (1968). Muscular performance following coitus. J. Sex Res. 3, 247–248. doi: 10.1080/00224496809550576

4.McGlone, S., and Shrier, I. (2000). Does sex the night before competition decrease performance? Editorial. Clin. J. Sport Med. 10, 233–234. doi: 10.1097/00042752-200010000-00001

5.Thornton, J. (1990). Sexual activity and athletic performance: is there a relationship? Phys. Sport Med. 18, 148–153.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

سیگار

سیگار

مقدمه من نمیخوام در مورد خطرات ناشی از سیگار کشیدن سخنرانی کنم.

مطالعه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *