پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
دمنوش لاغری
دمنوش لاغری
آنچه در این مقاله میخوانید

دمنوش لاغری

در رابطه با دمنوش،‌ تبلیغات عجیبی تحت عنوان لاغری وجود دارد و بعضا ادعا می­شود که مصرف ان به روند چربی سوزی کمک می­کند. ما در این پست سعی می‌کنیم تا حد امکان به انها بپردازیم و باور‌های غلط شما در رابطه با چربی سوز بودن دمنوش را اصلاح کنیم.


دمنوش و فواید ان

دمنوش‌ها اکثرا از چای سبز، زیره، کاسیا، لیمو، چای سفید، قهوه، زنجبیل و …. تشکیل می‌شوند.

دمنوش ها در درجه اول نوعی انتی اکسیدان هستند. انتی اکسیدان ها به بیشتر شدن سوخت و ساز بدن کمک می‌کنند و باعث بالا رفتن متابولیسم بدن می‌شوند. هم چنین کافئین موجود در دمنوش ها در روند چربی سوزی تاثیر مثبت دارد و نیزاستفاده‌ از دمنوش به دلیل مواد تشکیل دهنده‌ی ان از جمله زیره (قبل از شروع تمرین)، به کاهش اشتها کمک می‌کند.

چای سبز موجود در دمنوش، به دلیل وجود انتی اکسیدان EGCG در روند چربی سوزی موثر می‌باشد. وجود ادویه‌هایی مانند دارچین نیز به کنترل قند خون کمک می‌کنند و در نهایت باعث چربی سوزی می‌شوند.

دمنوش لاغری

پس به‌ نظر شما مشکل مصرف دمنوش‌های لاغری کجاست؟

اکثر افراد فکر می‌کنند که با مصرف دمنوش های لاغری بدون احتیاج به رژیم غذایی و ورزش، در یک ماه ۶ الی ۸ کیلو کاهش وزن خواهند داشت.

در رابطه با موضوع کاهش وزن، با مصرف بیش از حد دمنوش فشار بسیار زیادی به کبد وارد می­شود. این امر باعث خارج شدن اب از بدن شده و اب درون سلول عضله تخلیه میگردد. با خارج شدن اب از بدن، کاهش وزن (عدد روی ترازو) صورت می گیرد و شما فکر می‌کنید که چربی سوزی انجام شده است. مصرف دمنوش باعث کاهش اشتها می‌شود و این امر سوخت و ساز بدن را کم می‌کند و طی مرور زمان باعث عضله ‌سوزی می‌شود.

باید به خاطر داشته باشیم که خواب، غذا و ورزش در کنار هم باعث تناسب اندام می‌شوند و مصرف دمنوش در حد ۱ الی ۲ لیوان در کنار رژیم غذایی و ورزش مفید خواهد بود. بهترین دمنوشی که می­توان استفاده کرد ترکیب (چای سبز، زنجبیل، چوب دارچین، زعفران، زیره) می‌باشد. در نظر داشته باشید که مصرف دمنوش به تنهایی هیچ تاثیری در روند چربی سوزی شما ندارد.

گیاهی بودن دمنوش به معنی بدون ضرر بودن ان نیست. در نظر داشته باشید که اولین ذخیره بدن انسان برای تامین انرژی، عضلات می‌باشد که با کمتر غذا خوردن، باعث پایین امدن سوخت و ساز بدن می­شوید و عضله سوزی خواهید داشت.

باید حداقل روزی ۵ وعده غذای سالم بخورید و قند خونتان را کنترل کنید. هیچ بدن ساز و ورزش کاری در دنیا با دمنوش لاغری چربی سوزی نداشته است.

دمنوش لاغری


منابع

Acute liver injury induced by weight-loss herbal supplements Gary C Chen, Vivek S Ramanathan, David Law, Pauline Funchain, George C Chen, Samuel French, Boris Shlopov, Viktor Eysselein, David Chung, Sonya Reicher, Binh V Pham،

مصرف دمنوشهای گیاهی تحت عنوان لاغری، باعث از کار افتادن کبد در مصرف کنندگان طولانی و یا افراطی آن می­شود.

Herbal Medicine for the Treatment of Obesity: An Overview of Scientific Evidence from 2007 to 2017,Yanfei Liu, Mingyue Sun, […], and Rui Gao

با بررسی تحقیقات انجام گرفته در طول ۱۰ سال، هیچ دلیل منطقی برای کاهش وزن پیدا نشد،و تحقیقات انجام گرفته در این بازه از نظر دقت علمی و جامعه آماری، سوال برانگیز است.

Safety of herbal medicine in treatment of weight loss،Najafian J, et al. ARYA Atheroscler. 2014.

مصرف مواد گیاهی به منظور کاهش وزن همیشه ایمن نیست و میتواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

سیگار

سیگار

مقدمه من نمیخوام در مورد خطرات ناشی از سیگار کشیدن سخنرانی کنم.

مطالعه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *