معیار پاهای زیبا برای خانم ها

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
معیار پاهای زیبا برای خانم ها
معیار پاهای زیبا برای خانم ها
آنچه در این مقاله میخوانید

معیار پاهای زیبا برای خانم ­ها چیست؟ چربی یا عضله؟ مسئله این است

داستان‌ این‌ بحث از آنجا شروع شد که شاگرد خانم وارد باشگاه می­شود، بدنش شل و وزنه نخورده است. درصد چربی­اش بالاست ولی توهم خوب بودن‌ و داشتن یک بدن‌خوب‌ را دارد.

در صورتی که پاهای او چرب است و مقدار کمی عضله دارد.

حالا در خواستش از مربی چیست؟

مربی من پاهام‌ خیلی خوبه یه برنامه بدین که شکم‌ و پهلو­ام اب بشن و پاهام هم بزرگ‌­تر‌ از اینی که هست بشن.

خب یک بحثی اینجا وجود دارد. اینکه آیا می­شود خانم ­ها دو فاز چربی­سوزی و عضله ­سازی را با هم اجرا کنند؟

نود درصد خانم ­هایی که تازه­ کار هستند و از مربی درخواست برنامه می ­کنند، درخواستشون خیلی جالبه!!!

مثلا می ­گویند من می خواهم تا سه ماه دیگر چربی­ های شکم و پهلوام از بین رفته و همزمان فرم پاهایم مثل جنیفر لوپز شود. کلی حجم عضله بگیرد و به قول خودشان سفت شود.

این کار غیر ممکن است و نمی ­شود هم­زمان دو تا فاز چربی­سوزی و عضله­ سازی را با هم پیش برد.

حالا می­پرسید چرا؟ براتون توضیح میدم

فاز چربی سوزی چییست؟

در این فاز مربی کالری مورد نیاز بدن شما را به اصطلاح منفی در نظر می­گیرد یعنی میزان کالری دریافتی شما کمتر از کالری مصرفی خواهد بود.

از طرفی سیستم تمرینی کار با وزنه­ ی شما را به صورت هیت و فول­بادی در نظر می­گیرد تا کل عضلات شما درگیر باشند تا هر چه بیشتر حین تمرین کالری بسوزونید و ذخایر گلیکوژن شما خالی شود و چربی سوزی کنید.

همچنین شدت ورزش هوازی شما را بالا برده (مثلا به صورت اینتروال) تا ضربان قلب شما بیشتر شود. و در رژیم شما مصرف قندها کاهش پیدا می­کند ….

با این کار انرژی مورد نیاز شما از چربی­ ها تامین شده و رفته رفته درصد چربی شما کاهش پیدا می­کند.

این شد فاز چربی سوزی

حالا فاز حجم یا عضله­ سازی چگونه است؟

مربی در برنامه­ ی شما هر روز عضلات خاصی را تمرین می­دهد و شدت سنگینی وزنه­ ها به مرور بیشتر می­شود و هدف اصلی تخریب عضله است. چون عضله­ ی شما به این صورت رشد می­کند که در باشگاه عضلات را با وزنه و فشار بیش از حد تخریب می­کنید و در زمان استراحت و خواب عضله شروع به ترمیم می­کند. یعنی هدف از باشگاه رفتن می­شود تخریب عضله و رشد عضله در خواب و استراحت اتفاق می­افتد.

از طرفی برنامه غذایی شما به این صورت است که کالری دریافتی شما از میزان کالری مصرفی­تان بیشتر خواهد بود.

و مصرف کربوهیدرات­ ها و قند­ها کمی بیشتر می­شود(با توجه به ژنتیک و شرایط و اهداف شاگرد) و همچنین شدت تمرینات هوازی شما کاهش پیدا می­کند.

حالا تو دوران عضله­ سازی و حجم چون مصرف کربوهیدرات­ ها و قند ها و در کل کالری دریافتی شما افزایش پیدا می­کند، آب میان بافتی عضله بیشتر می­شود و انسولین بیشتر ترشح می­شود در نتیجه شما علاوه بر عضله مقداری چربی نیز دریافت می­ کنید اگر هم دقت کنید در دوران حجم بدن کمی پفکی به نظر می ­آید.

پس با توجه به توضیحاتی که دادم خانم ­ها یا باید چربی بسوزونید و در این دوران حجم چربی پاهاتون کم می­شود ولی حجمی که از دست می ­دهید چربییست نه عضله البته اگر اصولی باشد.

بعد از مدتی پاهای شما و شکم و پهلو و … کوچیک­تر می ­شوند چون چربی­ های آن­ها از بین رفته و کمتر شده و البته مقدار خیلی کمی پاهای شما فرم می­گیرد به خاطر تمریناتی که داشتید. ولی حجم نمی­گیرد و فقط فرم‌ می­گیرد.

پس یا باید چربی بسوزونید یا باید عضله بسازید و حجم بگیرید که همراه با چربی است.

نکته­ ی کار اینجاست: چون سطح تستوسترون خانم­ ها خیلی پایین است(ده برابر کمتر از یک اقا) پس دو فاز چربی­سوزی و عضله­ سازی برای خانم ­ها غیر ممکن است. چون تستوسترون یک عامل اصلی در عضله­ سازی است.

کالری دریافتی شما کم شده و از طرفی سطح تستوسترون پایین است پس نشدنیست که به صورت طبیعی و صرفاً با کمک مکمل بخواهید هردو فاز را با هم پیش ببرید. چون متأسفانه بعضی­ ها فکر می کنند مکمل معجزه میکند.

مسئله­ ی حجم گرفتن خیلی بستگی به ژنتیک شما دارد مثلاً عده ­ای حجم می­گیرند و بدنشان خیلی کم چرب می­شود ولی عده ­ای هم در دوران حجم بدنشان بیشتر چرب می شود.

و اما بحث آقایان متفاوت است چون آقایان سطح تستوسترون بدنشان ده برابر خانم هاست و اگر از نظر ژنتیکی مشکلی نداشته باشند می توانند دو فاز را کمی تا قسمتی ابری به صورت طبیعی همراه با مکمل پیش ببرند و اگر از دارو­ها (استروئید ها، هورمون ها….) استفاده کنند سرعت و حجم عضله­ سازی بیشتر هم می­شود. در نتیجه متابولسیم آن­ها بالا رفته و سوخت و سازشان نیز بیشتر می­ شود و بعد از مدتی هم حجم عضله گرفته­ اند و هم مقداری از چربی­ های آن­ها از بین می­رود.

حالا داستان از این قرار است که بعضی از آقایان به اصطلاح مربی تجربه­ ی راهی که خودشان با دارو رفته­ اند را به دختری که تازه اول کار است و چگالی عضلات بدنش پایین است و درصد چربی بالایی دارد، می ­گویند باید اول عضله­ سازی کنید و حجم بگیرید. کسی نیست بگوید اگر حجم بگیرد بدنش افتضاح و چرب می­شود.

نگاه کنید مهم نیست وزن شما چقدر باشد، ۵۰ کیلوگرم یا ۷۰ کیلوگرم

بحث ما وزن نیست، ممکن است خانمی پنجاه کیلو باشد و درصد عضلاتش کم و درصد چربی بدن او به نسبت وزنش بالا باشد ولی ممکن است خانمی هفتاد کیلو باشد اما درصد عضلاتش بالا و درصد چربی خوبی داشته باشد. بحث ما فقط درصد عضله و چربی بدن است.

با این اوصاف که توضیح دادم خانم­ ها نمی ­توانید هم زمان هم شکم شما به کمرتان بچسبد و فیت باشید و همزمان پاهای شما به اندازه­ ی جنیفر لوپز شود. این مسیر برای رسیدن به تناسب اندام حداقل دو سال زمان می­برد و راحت نیست، اگر آسان بود الان همه بدن خوب و ایده­ آل داشتند.

خب پس چی شد؟ چربی­سوزی موضعی نداریم وقتی‌ مربی‌ به شما‌ برنامه را می­دهد، شما شروع می­کنید به چربی­سوزی در کل نقاط بدنتان با توجه به ژنتیکتون. حالا یکی ژنتیک­اش در ناحیه پا تجمع چربی بیشتری دارد، یکی‌ شکم و پهلو و…

بدن ما می­ آید از همان‌ روندی که چاق شده ­اید، بر عکس­اش لاغر می­شود یعنی از آخرین جا از بدنتان که چاق شده­ اید چربی می سوزانید تا به اولین‌ جا برسید.


در نتیجه

صورت، دست ­ها، پاها، شکمو… همه جای بدن شما شروع به چربی­سوزی می­کند. به همین دلیل وقتی برنامه مربی­ای را شروع می­کنید پاهای شما ‌بزرگ ‌نمی ­شود که هیچ، کوچیک­تر هم می­شود، چون پاهای شما ‌درصد چربی زیادی داشته و اون حجمی که شما از دست دادین چربی بوده است. هم‌زمان که ‌چربی پاهای شما کم‌ می­شود اگر‌ برنامه اصولی گرفته باشید هیچ‌ریزش عضله­ ای نخواهید داشت.

حتی عضلاتت پاهای شما نیز فرم‌‌ می­گیرد، سفت‌ تر می­ شود ولی حجم‌ نمی ­گیرد(جنیفر لوپز نمی­ شوید)

ما بارها و بارها گفته­ ایم که چربی سوزی موضعی نداریم. مثلاً اگر‌ حرکت شکم بزنید هزاران‌ بار فقط عضلات شکم شما تقویت خواهد شد و ارتباطی به چربی شکم ‌ندارد، حالا همین‌ موضوع در چربی قسمت وسط پای شماست.

شما هزاران حرکت پا بزنید چربی­ هاتون‌ از بین‌ نمی ­رود فقط عضله ­ی پای خود را قوی­تر می کنید.

چربی­سوزی یعنی تغذیه درست و اصولی با توجه به شرایط و هدف فرد+ خواب کافیو با کیفیت با رعایت بهداشت خواب+ تمرین منظم و درست.

بعد از اینکه شما درصد چربی بدنتان را به حد مطلوب رساندید، حالا می­روید سراغ عضله سازی و همه­ ی خانم ­ها دوست ‌دارند ‌عضلات سرینی و همسترینگ قوی و بزرگی‌ داشته باشند.

تازه میرسید به اصل ماجرا یعنی عضله­ سازی.

عضله­ سازی دیگر مانند چربی سوزی سریع و آسان نیست. شما می­ توانید ماهی سه الی چهار کیلوگرم چربی کم کنید در صورتی که در یک سال با توجه به ژنتیک و چند پارامتر دیگر که قبلاً در مورد آن بحث کرده­ ایم، نهایت بتوانید ۳ الی ۴ کیلوگرم به طور طبیعی عضله­ سازی کنید(منظور عددیست که دستگاه بادی کامپوزیشن نشان میدهد نه ترازو که ترازو دشمن شماست)

شما باید درست تمرین کنید.

درست رژیم بگیرید.

خوب استراحت و ریکاوری کنید.

پس یک پای زیبا و عضله­ های حداقل دو سال زمان می­برد و اینگونه هم نیست که شما هر سال ۳ کیلوگرم عضله بسازید، خیر

از یک جایی به بعد دیگر با توجه به ژنتیک شما دیگر رشد عضله نخواهید داشت و به اصطلاح شما به مرز ژنتیک خود در بحث عضله­ سازی خواهید رسید و تنها می ­توانید همان عضله­ های که ساخته­ اید را حفظ کرده و با کاهش درصد چربی خود فرم بهتری به بدنتان دهید.

کلام‌ اخر اینکه همان اول که وارد باشگاه شدید توهم داشتن پای خوب را نداشته باشید. هرکس ساپورت پوشید و پاهای بزرگی داشت که دلیل نمی ­شود پاهای زیبایی داشته باشد.

معیار زیبایی در پا سایز نیست بلکه پاهایی است که اندازه عرض شونه وقتی پاها باز می شوند، وسط پاها بهم نچسبد(چرب نباشد)

پاها از جلو به عقب بزرگ باشه نه از راست به چپ

امیدوارم با خواندن این مطلب کمی آگاهی شما نسبت به پای زیبا در خانم­ ها بیشتر شده باشد.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

سیگار

سیگار

مقدمه من نمیخوام در مورد خطرات ناشی از سیگار کشیدن سخنرانی کنم.

مطالعه مطلب »

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *