سیستم تمرینی فوق آهسته

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
سیستم تمرینی فوق آهسته
سیستم تمرینی فوق آهسته
آنچه در این مقاله میخوانید

سیستم تمرینی فوق آهسته چیه؟

سلام من پویا بیات هستم و میخوام در این مقاله سیستم تمرینی فوق آهسته رو بهتون آموزش بدم.

سیستم تمرینی فوق آهسته SUPER SLOW یکجورایی زیرمجموعه ی سیستم HIT محسوب میشه و توی اون فازهای حرکت اکسنتریک و کانسنتریک به آرومی انجام میشن.

نحوه ی عملکرد سیستم تمرینی فوق آهسته
تنش مداوم تنها تفاوت بین تمرین HIT و تمرین معمولی نیست. توی سیستم تمرینی فوق آهسته شما می بینید که یک کلید اساسی برای اثربخشی تمرین HIT، اجرای حرکت به صورت “بسیار آهسته” ست.

بنابراین به جای یک فاز کانسنتریک ۲ ثانیه ای، و چند ثانیه فاز اکسنتریک (منفی)، سیستم فوق آهسته HIT همه چیز رو به سرعت کند می کنه …

شما در هر دو حالت اکسنتریک و کانسنتریک، ۵ تا ۱۰ ثانیه حرکت رو انجام میدید.

این به این معناست که ۱ تکرار واحد ممکنه ۲۰ ثانیه (یا حتی بیشتر) طول بکشه.

حالا بیاید با تعداد تکرار های عادی که توی یک دوره ۲۰ ثانیه انجام میدید مقایسه کنید! اینجوریه که فرق بین زمان تحت تنش هر دو نوع سیستم تمرینی روبا هم می‌فهمید.

بنابراین توی این سیستم شما با یک سرعت فوق العاده آهسته، همراه با یک تنش ثابت (بدون استراحت یا مکث موقع اجرای حرکات)‌تمرین رو انجام میدید.

نکات

  • میتونید توی سیستم تمرینی فوق آهسته برای اینکه فشار به حداکثر برسه مفصل رو قفل نکنید.
  • مطالعه ای در سال ۱۹۹۹ در مجله پزشکی ورزشی و آمادگی جسمانی منتشر شد و نشون داد که گروهی از بدنسازان که با این سیستم فوق آهسته تمرین کرده بودن، ۵۰ درصد بیشتر از گروه بدنسازان با تمرین معمولی، افزایش قدرت در مدت ۱۰ هفته به دست آوردن. البته توی این مطالعه از روش استاندارد آزمایش برای همه شرکت کنندگان استفاده نشده، برای همین ،این شک وجود داره که آیا چنین نتایجی توی محیط های دیگه هم رخ میده یا نه. نویسنده این مطالعه همچنین خاطرنشون کرد که از ۱۴۷ نفر که این سیستم فوق آهسته رو انجام دادن، فقط یک نفر می خواست که این سبک “سخت” و “خسته کننده” تمرین رو بازم ادامه بده.
  • یکسری از متخصصان سلامت و ورزش این سوال رو مطرح کردن که آیا تمرینات قدرتی فوق آهسته مزایای قلبی عروقی ورزش هوازی منظم رو تأمین می کنه یا نه. تمرینات با وزنه فوق آهسته نیاز به نظم و انضباط زیادی دارن و انجام اونا بدون مربی دشواره. همچنین لزوماً یک روش عملی برای تمرین دادن بدن برای ورزش و فعالیت های ورزشی که با سرعت “بسیار کند” انجام میشن، نیست.
  • این به این معنی نیست که از این شیوه تمرینی چیزی برای به دست آوردن وجود نداره. اکثر مردم خیلی سریع وزنه میزنن. و درسته که روش فوق آهسته خیلی کنده، اما میشه به جاش موقع حرکت، دو تا سه ثانیه انقباض کانسنتریک و سه تا چهار ثانیه انقباض اکسنتریک رو انجام داد.

پرسش های رایج

سیستم تمرینی فوق آهسته برای عضله سازی مناسبه؟

تمرین کردن با سیستم تمرینی فوق آهسته باعث میشه عضله زمان بیشتری تحت تنش باشه و این تاثیر خوبی تو عضله سازی داره.

انجام سیستم تمرینی فوق آهسته برای چه کسایی خوبه؟

این سیستم تمرینی برای افراد مبتدی و افراد با ضعف عضلانی شدید مناسبه.

مثال

حرکت ست تکرار 1RM استراحت تمپو
پرس سینه ۳ ۶ ۴۰% 60s ۷۰۷۰
قفسه سینه ۳ ۶ ۴۰% 60s ۵۰۵۰
کراس اور ۳ ۶ ۴۰% 60s ۱۰۰۱۰۰

جدول بالا یک مثال از این سیستم تمرینیه که حالت کلی درنظر گرفته شده.برای انجامش با توجه به سابقه تمرینی و آسیب دیدگی باید شخصی سازی بشه.

اگر این مقاله براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم سیستم تمرینی ۲۰-۱۰-۵ رو هم بخونید.

نویسنده:پویا بیات

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *