پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
نمک
نمک
آنچه در این مقاله میخوانید

با مصرف نمک فشار خون نمی‌گیرید

در سال‌های اخیر ابهامات عجیبی به وجود امده است که عامل اصلی فشار خون نمک می‌باشد و مقدار سدیم مورد نیاز بدن باید از رژیم غذایی دریافت شود که این باور کاملا اشتباه است. مصرف نمک نه تنها مضر نیست بلکه برای عموم مردم ضروری و برای یک بدنساز واجب می‌باشد و مصرف نکردن نمک باعث به وجود امدن عوارض وحشتناکی می‌شود.

توضیحات در رابطه با این پست به ۲ قسمت تقسیم می‌شود

۱- مصرف نمک و بدنسازی
۲- مصرف نمک و فشار خون

۱- نمک ترکیبی از سدیم و کلرید (سدیم متصل شده به کلرید) می‌باشد. هر سلول دارای الکترولیت‌هایی (ماده‌ای که یون‌های ازادی دارد و مسئول انتقال مواد می‌باشد) به نام سدیم و پتاسیم است که باید در تعادل باهم باشند (باعث ایجاد تعادل اب در بدن می‌شوند)

سدیم مسئول حفظ و پتاسیم مسئول خارج شدن اب از سلول و همچنین ایجاد ارتباط بین عصب و عضله می‌باشند. با کمبود هر یک از این الکترولیت‌ها، در سیستم عصب و عضله اختلال به وجود می‌اید (انقباض صورت نمی گیرد) و ممکن است حین تمرین دچار گرفتگی شدید یا لرزش بدن شوید.

انجام تمرینات بدنسازی باعث تخریب عضله می‌شود و عضلات در خواب و حین ریکاوری رشد می‌کنند. حال که هدف از باشگاه رفتن و وزنه زدن تخریب عضله می‌باشد، با حذف نمک باعث به وجود امدن نقص بین عصب و عضله می‌شوید و نتیجه‌ی ان، گرفتی حین تمرین و پایین امدن توان شما می‌شود.

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان ژاپنی، یکی از عوامل اصلی در افسردگی و بی انگیزه بودن، کمبود نمک است و عامل تاثیرگذار خودکشی در ژاپن را از کم مصرف کردن نمک می‌دانند.

تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود نمک، توانایی جذب قند توسط عضلات را کم می‌کند و باعث ایجاد مقاومت انسولینی می‌شود.

مصرف قند بعد از تمرین باعث پر شدن ذخایر گلیکوژن می­شود و با قطع نمک این موضوع را دچار اختلال می‌کنید. یکی از عوامل سردردهای صبحگاهی نیز کمبود نمک می‌باشد که حتی می‌تواند باعث پوکی استخوان شود.

نمک

دلیل ان چیست؟

بیشتر سدیم بدن، داخل استخوان‌ها ذخیره می‌شود و اگر‌ بدن با کمبود سدیم مواجه شود، به ناچار سدیم مورد نیاز خود را از استخوان‌ها تامین می‌کند.


چرا برای یک بدنساز تامین سدیم از طریق رژیم کافی نمی‌باشد و مصرف نمک واجب است؟

اگر حین انجام ورزش تعرق زیادی دارید، باید نمک بیشتری مصرف کنید. زیرا سدیم از طریق عرق کردن دفع می‌شود و با مصرف بیشتر نمک، سدیم دفع شده را جبران می‌کنید.

حال متوجه شدیم که کمبود نمک بسیار خطرناک تر از مصرف بیشتر ان می‌باشد چون اگر کلیه‌های سالمی داشته باشید مصرف نمک اضافه (نه مقدار خیلی زیاد) به راحتی از طریق ادراد یا عرق کردن دفع می‌شود.

مصرف نمک در طول رژیم برای بدنسازان ضروری می‌باشد و محدود کردن ان فقط برای قبل از مسابقات توصیه می­شود که هدف، بهتر دیده شدن عضلات به شرط پایین بودن درصد چربی بدن می‌باشد. حذف نمک از رژیم غذایی باعث کم شدن اب بدن و در نتیجه پایین امدن وزن روی ترازو می‌شود ولی اسیب‌های زیادی را به بدن وارد می کند.


۲- ایا مصرف نمک باعث فشار خون می‌شود؟

فرض کنید بدن شما یک اتومبیل می‌باشد که برای حرکت و رسیدن به مقصد باید پدال گاز را فشار دهید. گاز دادن باعث حرکت شما به جلو می‌شود و با فشار روی پدال گاز سرعت خود را افزایش می‌دهید و با افزایش سرعت احتمال تصادف بیشتر می‌شود.

به نظر شما ایا عامل ایجاد تصادف زیاد گاز دادن است؟

نقش ترمز در ماشین چیست؟

عوامل محیطی تاثیرگذار مانند ترافیک و سایر ماشین‌ها چطور؟


1- Salt and hypertension: Why is there still a debate?

Vecihi Batuman

2- Salt and hypertension: is salt dietary reduction worth the effort?

Frisoli TM, et al. Am J Med. 2012.

3- Dietary salt intake and hypertension

Sung Kyu Ha, M.D, 2014

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

سیگار

سیگار

مقدمه من نمیخوام در مورد خطرات ناشی از سیگار کشیدن سخنرانی کنم.

مطالعه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *