رژیم غذایی ویت واچرز یا WW یا Weight Watchers

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
رژیم غذایی ویت واچرز یا WW یا Weight Watchers
رژیم غذایی ویت واچرز یا WW یا Weight Watchers
آنچه در این مقاله میخوانید

رژیم WW (که قبلا با عنوان Weight Watchers شناخته می شد) یکی از محبوب ترین رژیم های کاهش وزن در جهانه.

این رژیم توسط Jean Nidetch در سال 1963 در کوئینز، نیویورک تاسیس شد.

رژیم WW از آغاز فروتنانه خود به عنوان یک گروه کاهش وزن هفتگی برای دوستانش، به سرعت به یکی از پرطرفدارترین برنامه های رژیم غذایی در جهان تبدیل شد.

اول، WW از یک سیستم تبادل استفاده می کرد، که توی اون غذاها بر اساس وعده های غذایی شمارش می شدن، مشابه سیستم تبادلی دیابت.

در دهه ۱۹۹۰، سیستمی مبتنی بر امتیاز معرفی کرد که ارزش‌هایی رو به غذاها و نوشیدنی‌ها بر اساس محتوای فیبر، چربی و کالریشون اختصاص می‌داد.

رژیم WW چندین بار در طول سال‌ها سیستم مبتنی بر امتیازش رو بازنگری کرده که اخیراً برنامه myWW+ رو راه‌اندازی کرده که سطح جدیدی از فردی‌سازی رو معرفی می‌کنه.

در واقع این رژیم، یک برنامه تجاری کاهش وزن بر اساس سیستم امتیاز دهی، جایگزینی وعده های غذایی و مشاوره هستش. (۱)(۲)

رژیم غذایی ویت واچرز یا WW یا Weight Watchers

 

 

معرفی رژیم WW

هدف رژیم Weight Watchers محدود کردن انرژی برای رسیدن به کاهش وزن 0.5 تا 1.0 کیلوگرم در هفته ست، (۱)(۳) که نرخ استاندارد پذیرفته شده علمی برای یک استراتژی کاهش وزن قابل قبوله.(۴) بسته به نوع مورد استفاده، ترکیب رژیم غذایی مشابه رژیم‌های کم‌چرب(۱) یا رژیم‌های با چربی متوسط و کم کربوهیدرات(۵) هستش‌.

برخلاف چندین رژیم دیگه، Weight Watchers روی کالری تمرکز نمی کند، بلکه انتخاب غذا رو با یک سیستم مبتنی بر امتیاز به نام “SmartPoints” ساده می کنه، که توی اون به هر نوع غذا یک مقدار امتیاز داده میشه که با توجه به مواد مغذی و مقدار انرژی اونا محاسبه میشن. یک امتیاز برابر با 50 کالریه. سیستم ارزش های امتیازی هم مقیاس کیفیت و هم یک محدودیت کمی رو تعریف می کنه: مواد غذایی با مقادیر کم، مثل کربوهیدرات های با فیبر بالا، پروتئین های بدون چربی، حبوبات، می تونن آزادانه تر و در مقادیر بالاتر مصرف بشن، در حالی که مواد غذایی با امتیاز های بالاتر باید با صرفه جویی مصرف یا ازشون اجتناب بشه. بیشتر میوه‌ها و سبزیجات «رایگان» هستن، چون امتیاز صفر دارن، و بنابراین میشه اونا رو به میل خودتون مصرف کنید.(۱)(۶)

شرکت مادر همچنین جایگزین های وعده های غذایی رو تولید می کنه، که وعده های غذایی “پلاگین” هستن که می تونن فورا به جای رژیم معمولی مصرف بشن. Weight Watchers ادعا می‌کنه که نشون داده شده که جایگزین‌های وعده غذایی بهتر از رژیم‌های غذایی کنترل‌شده کالری عمل می‌کنن، چون امکان کمتری برای اشتباهات وجود داره و تصمیم‌گیری و مهارت‌های آشپزی کمتری مورد نیازه.(۱)

همچنین به رژیم گیرندگان توصیه میشه که به عنوان بخشی از تغییر گسترده تر سبک زندگی، برای تکمیل تغییرات رژیم غذاییشون، فعالیت بدنی منظم داشته باشن، (۶) که منعکس کننده توصیه های ملی ایالات متحده از سال ۲۰۱۳ هستش.(۷)(۸)

علاوه بر رژیم غذایی و محصولات مصرفی مرتبط ساخته شده توسط این برند، Weight Watchers شامل مشاوره از طریق جلسات هفتگی یا ماهانه، اهداف کالری و پشتیبانی آنلاینه.(۱)(۶) برای کودکان، پشتیبانی آنلاین، به ویژه از طریق رسانه های اجتماعی، نتایج متفاوتی رو نشون داده.(۹)


اثربخشی

رژیم Weight Watchers ادعا می کنه که کاهش وزن قابل مقایسه با سایر رژیم های غذایی رو تحت نظارت یک متخصص تغذیه تولید می کنه.(۱)(۷) (۱۰)

تایید علمی رژیم های غذایی تجاری توسط سازمان مدیریت وزن تجاری (CWMO) به طور گسترده ای متفاوته، چون قبلاً مبتنی بر شواهد نبوده، بنابراین تنها شواهد محدودی وجود داره که از استفاده از چنین رژیم‌هایی مثل WW حمایت می کنن.(۱) (۲) (۱۰) (۳) (۱۱) (۱۲)

توی یک کارآزمایی با مقایسه ۴ رژیم غذایی کاهش وزن، میزان ترک رژیم ویت واچرز ۳۵٪ بود (در مقایسه با سایرین که تا ۵۰٪ اونا ترک کردن).(۱۳)

دو بررسی سیستماتیک نشون داده که WW مقرون به صرفه ترین رژیم غذایی تجاری در سال 2019 بوده.(۱۴) (۱۵)


منابع

۱.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28214525/

۲.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22392863

3.Avery, Amanda (2018). “4.7 Commercial weight management organisations for weight losss s in obesity.”. In Hankey, Catherine (ed.). Advanced nutrition and dietetics in obesity. Wiley. pp. 177–182. ISBN 9780470670767.

۴.https://www.bda.uk.com/foodfacts/faddiets.pdf

۵.https://doi.org/10.5539%2Fjfr.v5n6p80

۶.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30168044/

۷.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24222017

۸.https://health.gov/dietaryguidelines/2015/

۹.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23212719

۱۰.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25387778

۱۱.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15630109

۱۲.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27246464

۱۳.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25293593

۱۴.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30677252

۱۵.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24962106

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *