گرم کردن پروتئین وی کار درستیه؟

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
گرم کردن پروتئین وی
آنچه در این مقاله میخوانید

پروتئین وی یک میان وعده محبوب و راحت هستش. همه همیشه توی رژیم دنبال راه‌های جدیدی برای تهیه وعده‌های غذایی با پروتئین بالا هستن، و ممکنه پیش اومده باشه که دستورالعمل های غذایی رو از ترکیب پروتئین و بقیه مواد مثل جو دوسر پرک دیده باشید که باهم مخلوط میشن و داخل فر یا ماکروویو یا روی گاز پخته میشن.

بعضی از پروتئین ها مثل کازئین بهتر می تونن گرما رو تحمل کنن. پروتئین وی به گرما حساسه، اما اینطوری نیست که بخواید اونو از اضافه کردن به دستور العمل های غذاییتون حذف کنید.

گرم کردن پروتئین وی

پروتئین وی از شیر گاو در طی فرآیند ساخت پنیر به دست میاد. پودر پروتئین وی شکل پودری پروتئین های به دست آمده از اون مایعه. وی در پودرهای پروتئینی مفیده، چون حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروریه، پروتئینی با کیفیت بالا برای کسانیه که به دنبال افزایش عضله و کاهش وزن هستن.

انواع مختلفی از پروتئین وی، از جمله ایزوله، کنسانتره، هیدرولیز شده وجود داره. هر فرم اون از نظر میزان پروتئین، چربی، مواد معدنی و لاکتوز متفاوته.

گرم کردن وی

اثر گرما

زنجیره‌ای از مولکول‌های آمینو اسید، پروتئین‌ها رو تشکیل میدن و هر نوع پروتئین، توالی منحصر به فردی از اسید آمینه هارو داره. وقتی پروتئین ها از زنجیره یا شکل طبیعی خودشون “باز میشن”، “دناتوریته (دینیچر)” میشن. در حالی که دمای بسیار بالا ممکنه باعث دناتوره شدن پروتئین وی بشه، اما طبق گفته دانشگاه کورنل، عملیات حرارتی به طور کلی بر ترکیب اسیدهای آمینه یا محتوای غذایی اونا تأثیر نمیذاره. (۱)

عملیات حرارتی شدید ممکنه یکمی روی مواد مغذی و به ویژه اسیدهای آمینه ای که به گرما حساس هستن تأثیر بذاره.( مثلا در زمان‌های بالا مثل ۵۰۰۰ ثانیه) (۳) (۲)

عملکرد

گرما ممکنه بر ساختار اسید آمینه های پروتئین یا مواد مغذی اون تأثیری نداشته باشه، اما ممکنه بر عملکرد پروتئین تأثیر بذاره. عملکرد به رفتار پروتئین، به ویژه حلالیت اون اشاره داره.

حلالیت به توانایی یک پروتئین برای حل شدن در یک حلال خاص گفته میشه. عملیات حرارتی ممکنه روی این ویژگی مهم پروتئین وی تأثیر بذاره و اونو کمتر محلول کنه. با این حال، به طبق تحقیقات دانشگاه اوهایو، حلالیت کامل برای عملکرد پروتئین مورد نیاز نیست.(۲)

جمع‌بندی

گرم کردن پروتئین وی ممکنه پروتئین را از طریق فرآیند دناتوره کردن تغییر بده، اما این باعث کاهش مواد مغذی یا کاهش مزایای اون برای سلامتی شما نمیشه. از پودر پروتئین برای افزایش محتوای پروتئین غذایی روزانتون استفاده کنید.

همچنین میتونید پودر پروتئین رو به عنوان یک ماده در تهیه کوکی ها، وافل، پنکیک های پر پروتئین یا برای تهیه پروتئین بارهای خونگی استفاده کنید. از گرم کردن پروتئین وی برای درست کردن این مواد خوشمزه،رژیمی و پر پروتئین نترسید!!

رفرنس مقاله

  1. http://www.milkfacts.info/Milk%20Composition/Protein.htm
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21200
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1765592/
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *