رژیم غذایی نوردیک

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
رژیم غذایی نوردیک
رژیم غذایی نوردیک
آنچه در این مقاله میخوانید

رژیم نوردیک سرشار از غلات کامل، انواع بری ها، میوه ها، سبزیجات، ماهی و محصولات لبنی کم چربه. همچنین شکر افزوده شده و غذاهای فرآوری شده کمی داره و به گونه ای طراحی شده که نسبت به بقیه رژیم های غذایی برای محیط زیست بهتر باشه. به طور کلی، این یک روش بسیار مفید برای غذا خوردنه. رژیم نوردیک روشی برای غذا خوردنه که روی غذاهای محلی در کشورهای شمال اروپا – نروژ، دانمارک، سوئد، فنلاند و ایسلند تمرکز داره.

این رژیم غذایی توسط گروهی از دانشمندان، متخصصان تغذیه و سرآشپزها در کپنهاگ دانمارک، برای بهبود سلامت عمومی ایجاد شده.(۱) سازمان “اخبار و گزارشات جهانی ایالات متحده” رتبه نهم رو در لیست بهترین رژیم های غذایی به این رژیم غذایی داده و به اون نمره کلی ۳.۶/۵.۲ میده.(۲)

در مقایسه با یک رژیم غذایی معمولی غربی، حاوی قند و چربی کمتریه اما دو برابر شامل فیبر و غذاهای دریاییه (۳).


غذاهایی که باید مصرف کنید و غذاهایی که باید از مصرفشون اجتناب کنید

رژیم نوردیک بر غذاهای سنتی، پایدار و محلی تاکید و تمرکز زیادی روی غذاهای سالم داره.

  • بیشتر این موارد رو مصرف کنید: میوه ها، انواع بری ها، سبزیجات، حبوبات، سیب زمینی، غلات کامل، آجیل، دانه ها، نان چاودار، ماهی، غذاهای دریایی، لبنیات کم چرب، گیاهان، ادویه جات و ترشی جات و روغن کانولا.
  • در حد اعتدال مصرف کنید: گوشت شکاری، تخم مرغ ارگانیک، پنیر و ماست.
  • به ندرت مصرف کنید: سایر گوشت های قرمز و چربی های حیوانی.
  • نخورید: نوشیدنی های شیرین شده با شکر، شکر افزوده، گوشت های فرآوری شده، افزودنی های غذایی و فست فودهای تصفیه شده
    رژیم نوردیک بسیار شبیه به رژیم غذایی مدیترانه ایه. بزرگترین تفاوتشون اینه که به جای روغن زیتون فوق بکر، روی روغن کانولا تاکید می کنه.

همانطور که منتقدان به درستی اشاره می کنن، بعضی از غذاهای موجود توی رژیم نوردیک قرن ها پیش در کشورهای شمال اروپا وجود نداشتن.

اینا شامل لبنیات کم چرب و روغن کانولا هستش که غذاهای مدرنی هستن. بیشتر میوه ها هم در شمال به خوبی رشد نمی کنن – به جز سیب و چندین نوع بری.

با این حال، رژیم نوردیک برای منعکس کردن رژیم غذایی مردم شمال اروپا در صدها سال پیش طراحی نشده. در عوض، روی غذاهای سالمی تأکید می کنه که به صورت محلی در اسکاندیناوی امروزی تهیه میشن.

رژیم غذایی نوردیک

 

آیا به کاهش وزن کمک می کنه؟

چندین مطالعه اثرات کاهش وزن رژیم نوردیک رو ارزیابی کردن.

توی یک مطالعه که روی ۱۴۷ فرد چاق انجام شد، به اونا گفته شد کالری رو محدود نکنن، افرادی که از رژیم نوردیک استفاده میکردن ۴.۷ کیلوگرم وزن کم کردن، در حالی که کسانی که از یک رژیم معمولی دانمارکی استفاده می کردن فقط ۳.۳ پوند ۱.۵ کیلوگرم وزن کم کردن (۱).

با این حال، در مطالعه بعدی که یک سال بعد انجام شد، شرکت کنندگان در رژیم نوردیک، بیشتر وزن از دست دادشونو دوباره به دست آوردن (۴).

البته این نتایج برای مطالعات طولانی مدت در مورد کاهش وزن بسیار متداوله. افراد در ابتدا وزنشونو کاهش می دهن اما به تدریج طی ۱ تا ۲ سال دوباره وزنشون افزایش پیدا میکنه.

مطالعه ۶ هفته ای دیگه ای از اثرات کاهش وزن رژیم نوردیک پشتیبانی می کنه، چون گروه رژیم غذایی نوردیک ۴ درصد از وزن بدنشونو از دست دادن – به طور قابل توجهی بیشتر از کسانی که در خال پیروی یک رژیم غذایی استاندارد بودن (۵).


مزایای سلامتی احتمالی رژیم نوردیک

تغذیه سالم، فراتر از فقط کاهش وزنه.

رژیم نوردیک می تونه منجر به بهبود قابل توجهی سلامت متابولیک بشه و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن رو کاهش بده.

چند مورد از این موارد عبارتند از:

  • فشار خون (۱)
  • التهاب(۶)
  • کنترل قند خون(۱) (۲)
  • کلسترول و تری گلیسیرید(۲)

جمعبندی:

رژیم نوردیک یک رژیم سالمه چون غذاهای فرآوری شده رو با غذاهای کامل و تک ماده ای جایگزین می کنه.

ممکن است باعث کاهش وزن کوتاه مدت و کاهش فشار خون و نشانگرهای التهابی بشه. با این حال، شواهد در این مورد ضعیف و متناقض هستن.

به طور کلی، هر رژیمی که بر غذاهای کامل به جای غذاهای ناسالم استاندارد غربی تأکید کنه، احتمالاً منجر به کاهش وزن و بهبود سلامتی میشه.


منابع

۱.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24257725

۲.http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joim.12044/full

۳.https://www.health.harvard.edu/topics/nutrition

۴.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24664189

۵.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20964740

۶.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25527767

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *