رژیم Isagenix
آنچه در این مقاله میخوانید

رژیم Isagenix چیه؟

رژیم Isagenix ، یک برنامه جایگزین وعده غذاییِ که باعث کاهش وزن می‌شه. این طرح شامل مکمل‌ها، شیک‌ها، بارها و قرص‌هاییِ که ادعا می‌کنن به طور طبیعی بدن رو «سم‌زدایی» می‌کنن و به سوزوندن چربی کمک می‌کنن. سازندگان این شرکت اظهار می‌کنند که Isagenix مکمل‌های مؤثر و مبتنی بر علم رو ارائه می‌ده، اما همه ادعاهای سلامتی اون ثابت نشدن.

در واقع Isagenix یک شرکت بازاریابی چند سطحیِ که در سال 2002 تأسیس شد. این به این معنیِ که شرکت برای فروش محصولاتش به مصرف کنندگان پول می‌ده تا محصولاتش رو استفاده کنن و موقعی که توزیع‌کننده شدید می‌تونید فروشندگان بیشتری رو برای کسب سود استخدام کنید. شما همچنین از طریق فروش مستقیم به مشتریان درآمد کسب می‌کنید. ممکنه به نظر همه این محصولات در دسترس نباشن چون هزینه ماهیانه بالایی دارن.

درسته که رژیم Isagenix از محدودیت کالری و روزه‌داری متناوب استفاده می‌کنه که نشون داده شده باعث کاهش وزن می‌شن. (۱) اما روش‌ها و محصولات اون قابل بحث باقی می‌مونه.

در رژیم Isagenix چه چیزهایی می‌تونید بخورید؟

سیستم 30 روزه Isagenix یکی از محصولات اولیه این شرکتِ. این برنامه به عنوان برنامه‌ایِ که می‌تونه طولانی مدت استفاده بشه و شامل شیک‌ها و مکمل‌های جایگزین غذا هستش. این مکمل‌ها شامل یک کپسول چربی سوز و یک کپسول ملینه. منظور از «روزهای پاک‌سازی» در این برنامه برای سم‌زدایی بدن شما از سموم به عنوان نوعی روزه‌داری متناوبِ.

این سیستم شامل پنج روز با شیک و دو روز پاک‌سازی در هفته ست. در روزهای شیک، کسانی که از این برنامه پیروی می‌کنند، دو وعده غذایی رو با یک شیک Isagenix (240-280 کالری) جایگزین می‌کنن. وعده سوم باید 400 تا 600 کالری داشته باشه. در روزهای پاک‌سازی، به جای استفاده از شیک یا خوردن یک وعده غذایی، چهار وعده کوچک از نوشیدنی Isagenix Cleanse for Life رو به همراه مقدار بسیار کمی از میوه‌های پیشنهادی و میان وعده‌های مورد تائید Isagenix مصرف می‌کنید.

رژیم Isagenix

مواردی که باید در رژیم Isagenix از آن‌ها آگاهی داشته باشید

محصولات زیر در بسته نرم‌افزاری Isagenix 30-Day System گنجانده شده که حاوی شیک، پاک‌کننده، تنقلات، چربی سوز و سایر مواردیِ که ادعا می کنن به کاهش وزن و حفظ اون کمک می‌کنن.

 • مکمل Isalean Shake: نوشیدنی جایگزین وعده غذایی حاوی ترکیبی از پروتئین وی و کازئین (شیر)، به علاوه ویتامین‌ها، مواد معدنی، شکر و سایر افزودنی‌ها. هر شیک تقریباً 240 کالری در هر وعده، 23 گرم پروتئین، 27 گرم کربوهیدرات، 5 گرم چربی و 11 گرم شکر داره.
 • نوشیدنی Cleanse For Life: ترکیبی از آلوئه ورا، گیاهان دارویی، برخی ویتامین‌های گروه B و قند به عنوان یک جزء اساسی در طول روزهای پاک‌سازی ترویج می‌شه. این نوشیدنی ادعا می کنه که از سم‌زدایی، متابولیسم و سیستم ایمنی حمایت می‌کنه.
 • مکمل Ionix Supreme: ترکیبی مایع از گیاهان دارویی، ویتامین‌ها و قندها که به عنوان تونیکی با آداپتوژن ها برای بهبود انرژی، استقامت و عملکرد ذهنی به بازار عرضه می‌شه.
 • اسنک‌های Isagenix: ویفرهای جویدنی کوچک که حاوی شکر، مخلوط پروتئین، الکترولیت‌ها و سایر مواد هستن.
 • مکمل IsaFlush: کپسول‌های حاوی منیزیم به عنوان ملین و ماده فعال اولیه همراه با ترکیب گیاهی و معدنی. این محصول ادعا می‌کنه که سیستم گوارش شما رو متعادل می‌کنه و جذب مواد مغذی رو بهبود می‌بخشه.
 • شتاب دهنده طبیعی: کپسول‌های چربی سوز حاوی چای سبز به عنوان ماده فعال اولیه و ترکیبی از ویتامین‌ها و گیاهان. ادعا می‌کنه که متابولیسم رو برای بهبود چربی سوزی افزایش می‌ده.
 • مکمل AMPED Hydrate Sticks: ویتامین‌ها، مواد معدنی، الکترولیت‌ها و شکر به‌صورت پودر آماده مخلوط کردن در آب. به عنوان یک نوشیدنی ورزشی تبلیغ می‌شه.

نکات مثبت رژیم Isagenix

 • کالری رو محدود می‌کنه و کنترل سهم‌های غذایی رو فراهم می‌کنه
 • غذاهای از پیش بسته‌بندی شده راحتی رو ارائه می‌ده
 • در زمان صرفه‌جویی می‌کند و با سبک زندگی پرمشغله تطبیق داره

نکات منفی رژیم Isagenix

 • بسیار فرآوری شده، حاوی مقدار زیادی شکر و مواد افزودنی
 • جایگزینی برای مواد مغذی حاصل از غذاهای کامل نیست
 • نحوه خوردن غذای واقعی رو به عنوان یک سبک زندگی سالم آموزش نمی‌ده
 • خیلی گرونه
 • تحقیقات بدون مدرک
 • محدود کننده

آیا رژیم Isagenix یک انتخاب سالم برای شماست؟

دستورالعمل‌های رژیم غذایی ۲۰۲۰-۲۰۲۵ وزارت کشاورزی ایالات‌متحده برای آمریکایی‌ها مصرف انواع غذاهای غنی از مواد مغذی از جمله میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین، محصولات لبنی کم‌چرب و غلات را برای یک رژیم غذایی سالم و متعادل توصیه می‌کنه. (۲) اونایی که از این رژیم پیروی می‌کنن فقط یک وعده در روز مصرف می‌کنن (و هیچ وعده غذایی در روزهای پاک‌سازی)، بنابراین تقریباً غیرممکنه که مواد مغذی کافی رو که از غذای واقعی تأمین می‌شه، مصرف کنن.

بدن شما روزانه به مقدار مشخصی کالری برای کاهش وزن سالم نیاز داره. USDA کاهش 500 کالری در روز رو برای کاهش وزن توصیه می‌کنه. برای یک رژیم غذایی 2000 کالری در روز، این تقریباً 1500 کالری می‌شه؛ اما این عدد می‌تونه بسته به جنس، سن، وزن، قد و سطح فعالیت بدنی افراد متفاوت باشه. (۲) کسانی که رژیم Isagenix رو دنبال می‌کنن، برای رسیدن به مرز ۱۵۰۰ کالری در روزهای شیک مشکل خواهند داشت و بسیار کمتر از اون در روزهای پاک‌سازی مصرف می‌کنن.

فواید سلامتی رژیم Isagenix

جایگزینی وعده‌های غذایی با محصولات Isagenix به دلیل مصرف کم‌کالری احتمالاً منجر به کاهش وزن می‌شن. با این حال، هرگونه وزن از دست رفته در برنامه به احتمال زیاد بعد از، از سرگیری الگوهای غذایی عادی دوباره به دست میاد.

خطرات سلامتی رژیم Isagenix

بااینکه به نظر می‌رسه رژیم غذایی Isagenix ادعاهای سلامتی مبتنی بر علم داره، اما شواهد کافی در این مورد وجود نداره. درسته که تحقیقات نتایج مثبت محدودیت کالری و روزه‌داری متناوب رو مورد بررسی قرار داده (1)، اما Isagenix تنها به مطالعاتی اشاره می کنه که از محصولات و فلسفه کاهش وزن اونا حمایت می‌کنن.

به طور کلی رژیم‌های پاک‌سازی به طور مؤثری مدیریت وزن رو ارتقا نمی‌دن. کارشناسان بهداشت نسبت به اکثر رژیم هایی که ادعاهای «سم‌زدایی» می‌کنن، هشدار می‌دن. تحقیقات نشون می‌دن که شواهد کافی برای اثبات اینکه برنامه‌های سم‌زدایی واقعاً سموم را از بدن حذف می‌کنن، وجود نداره. (۳) به گفته کارشناسان تغذیه، هیچ جایگزینی برای مواد مغذی حاصل از مصرف غذاهای کامل وجود نداره. محدود کردن کالری بیش از حد می‌تونه بر علیه شما کار کنه، چون بدن شما به کالری کافی برای حیات کارآمد نیاز داره.

بدون کالری کافی، بدن به حالت بقا تغییر پیدا می‌کنه. این می‌تونه متابولیسم رو کند کنه که ذخایر چربی رو برای استفاده به عنوان انرژی در آینده حفظ می‌کنه و منجر به ناتوانی خسته کننده در کاهش وزن می‌شه. رژیم Isagenix احتمالاً باعث نوسانات وزنی می‌شه که به عنوان رژیم یویو هم شناخته می‌شه که زمانی اتفاق می‌افته که کاهش وزن با افزایش مجدد وزن همراه باشه.

جمع‌بندی

محصولات رژیمی مثل شیک‌ها و بارهای جایگزین غذایی گزینه‌ای وسوسه انگیز برای نتایج کاهش وزن سریع هستن؛ اما مطالعات نشون می‌دن که رژیم های غذایی محدود کننده مثل Isagenix، نه یک برنامه کاهش وزن مؤثر هستند و نه سالم. محصولات Isagenix نمی‌تونن جایگزین مواد مغذی موجود در غذاهای واقعی و کامل بشن. درسته که کاهش وزن سریع در رژیم غذایی امکان پذیره، اما این یک استراتژی برای مدیریت طولانی مدت وزن نیست.

اگه می‌خواید وزن کم کنید، قبل از شروع یک رژیم غذایی محدود یا کم‌کالری مثل Isagenix با پزشکتون مشورت کنید. یادتون نره که پیروی از یک رژیم غذایی بلند مدت یا کوتاه مدت ممکنه برای شما ضروری نباشه و خیلی از رژیم های غذایی اصلاً مؤثر نیستن، به‌خصوص در طولانی مدت. اگه هدف شما کاهش وزنه، به یاد داشته باشید که کاهش وزن لزوماً به معنای سالم‌ترین خودتون بودن نیست و راه‌های زیادی برای دستیابی به سلامتی وجود داره.

ورزش، خواب و سایر عوامل سبک زندگی هم نقش مهمی در سلامت کلی شما دارن. بهترین رژیم غذایی همیشه رژیمیِ که متعادل و متناسب با سبک زندگی شما باشه.

منابع

۱.https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2016.00350/full

۲.https://www.dietaryguidelines.gov/sites/default/files/2020-12/Dietary_Guidelines_for_Americans_2020-2025.pdf

۳.https://www.nccih.nih.gov/health/detoxes-and-cleanses-what-you-need-to-know

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *