پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
رژیم سم زدایی
رژیم سم زدایی
آنچه در این مقاله میخوانید

رژیم سم زدایی مایعات، نوعی رژیم غذاییه که فقط شامل مصرف آب میوه ها و سبزیجاته.

آب میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی هستن و می تونن نقش مهمی توی رژیم های غذایی متعادل داشته باشن. بعضی از افراد بر این باورن که فقط مصرف این آب میوه ها برای یک دوره می تونه به “پاکسازی” سیستم بدن کمک کنه و فواید سلامتی مختلفی رو ارائه بده.

نکات کلیدی در مورد سم زدایی مایعات :

 • طرفداران ادعا می کنن که آبمیوه های سم زدا می تونن به حذف سموم از بدن و کاهش وزن کمک کنن.
 • شواهد کافی برای حمایت از مزایای رژیم های غذایی مبتنی بر آبمیوه وجود نداره.
 • تحقیقات رژیم های مبتنی بر مایعات رو با افزایش خطر عوارض جدی سلامتی و اختلالات تغذیه ای مرتبط دونستن.(۱)

 

پاکسازی با مایعات معمولاً شامل مصرف فقط مایعات برای مدت معینیه. بسیاری از رژیم های غذایی مبتنی بر آب میوه کمتر از ۲ هفته دوام دارم. با این حال، بعضی از برنامه ها ممکنه بیشتر طول بکشن.(۲)

با این حال، صرف نظر از طول مدت، رژیم های مایعات خطرناکن و فرد باید فقط تحت نظارت پزشک از رژیم غذایی حاوی مایعات استفاده کنه.


خطرات مرتبط با رژیم سم زدایی مایعات

به گفته مرکز ملی سلامت تکمیلی آمریکا، چندین خطر وجود داره که مرتبط با این دست رژیم‌ها هستن.(۳)

 • رژیم های سم زدایی معمولاً کالری کمی دارن. کاهش دریافت کالری ممکنه منجر به کاهش وزن موقت بشه، اما این تغییر به ندرت طولانی مدته.
 • مصرف ناکافی کالری می تونه باعث بشه فرد علائم مربوط به قند خون پایین رو تجربه کنه چون بدن انرژی کافی رو نداره. نمونه هایی از این علائم عبارتند از غش، ضعف، کم آبی، سردرد و گرسنگی.
 • فردی که با مایعات پاک‌سازی می‌کنه، احتمالا پروتئین یا چربی کافی مصرف نمیکنه. هر دوی اینها برای سلامت جسمانی، ترمیم و عملکرد مغز بسیار مهمن. (۴) حذف گروه های غذایی برای مدت طولانی ممکنه منجر به سوءتغذیه بشه.
 • اگر فردی مایعان غیر پاستوریزه مصرف کنه یا درمان دیگه ای برای از بین بردن باکتری ها نداشته باشه، در معرض خطر بیشتری برای بیماری قرار داره. این امر به ویژه برای افراد بسیار جوان و مسن و همچنین کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند صادقه.
 • اگر مایعات سم زدا شامل ملین‌ها یا سایر روش‌های تحریک روده باشن، فرد ممکنه مواد مغذی زیادی رو با مدفوعش از دست بده. این می تونه منجر به کم آبی و عدم تعادل الکترولیت ها بشه.
 • فرد همچنین باید مراقب رژیم‌های سم‌زدایی با مایعات که از پیش بسته‌بندی‌شده هستن و وعده ی نتایج قابل‌توجهی مثل بهبود بیماری‌ها یا ارائه فواید چشمگیر برای سلامتی رو میدن، باشه. معمولاً تحقیقاتی برای حمایت از این ادعاها وجود نداره.

 

سلامت کلیه ها

بسیاری از میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی هستن که می تونن به عملکرد خوب کلیه ها کمک کنن. افزایش مصرف مایعات هم می تو‌‌‌نه برای عملکرد کلیه مفید باشه.

با این حال، بعضی از غذاها سرشار از اگزالات هستن، ترکیبی که می تونه خطر مشکلات کلیوی رو در صورت مصرف زیاد افزایش بده. غذاهای سرشار از اگزالات عبارتند از اسفناج و چغندر.

افرادی که با بیماری مزمن کلیه درگیر هستن، ممکنه در معرض خطر نفروپاتی اگزالات باشن. در موارد نادر، افراد سالم هم ممکنه در معرض این خطر باشن.

نفروپاتی اگزالات وضعیتیه که توی اون بدن نمی تونه اگزالات کافی رو از طریق ادرار دفع کنه و باعث تجمع اون در بافت کلیه میشه. در موارد نادر، این می تونه باعث نارسایی کلیه بشه.

رژیم غذایی سم زدایی


فواید گزارش شده رژیم سم زدایی مایعات

طرفداران این دست رژیم‌ها ادعا می کنن که می تونه به حذف سموم از بدن فرد و کاهش وزن کمک کنن. سموم مواد مضری مثل آلاینده ها و مواد شیمیایی مصنوعی هستن.

 • کاهش وزن

مطالعات نشون دادن که کاهش وزن از رژیم های غذایی مبتنی بر مایعات برای رژیم گیرندگان از لحاظ” فیزیولوژیکی مضر” هستش. محققان همچنین ارتباط بین روند رژیم غذایی مایعات و اختلالات تغذیه ای رو مشاهده کردن.(۱)

توی مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷، محققان از ۲۰ شرکت‌کننده سالم خواستن که روزانه تنها ۶ بطری آب میوه‌های مختلف رو به مدت ۳ روز مصرف کنن. آب میوه ها حاوی مواد مختلفی مثل سبزیجات سبز، سیب، خیار، لیمو، فلفل کاین و دانه وانیل بودن. بعد از روزه داری یا فستینگ، شرکت کنندگان به طور متوسط ۱.۷ کیلوگرم از دست دادن. در پیگیری که ۲ هفته بعد انجام شد، وزن اونا به طور متوسط ۰.۹۱ کیلوگرم، کمتر باقی موند. شرکت کنندگان در پایان ۳ روز افزایش سطح رفاه رو گزارش نکردن.(۵)

با این حال، یک بررسی در سال ۲۰۱۷ نشون داد که با اینکه مایعات سم زدا ممکنه به دلیل محدودیت کالری باعث کاهش وزن اولیه بشن، اما زمانی که فرد یک رژیم غذایی کامل و سالم رو از سر بگیره، منجر به افزایش وزن کلی میشه.(۲)

 • باکتریهای روده تغییر می کنن

یک پاک‌سازی مختصر مایعات می‌تونه روی سطح باکتری‌ها در سیستم گوارشی افراد تأثیر بذاره.

توی همون مطالعه سال 2017، محققان همچنین دریافتن که سم زدایی مایعات باعث افزایش میزانBacteroidetes، باکتری‌های مرتبط با کاهش وزن، و کاهش مقادیر Firmicutes، باکتری‌های مرتبط با افزایش وزن، میشه.(۵)

با اینکه که این مواد می تونن به سلامتی آسیب برسونن، بدن انسان توی حذف طبیعی اونا مهارت داره. بر اساس مقاله مروری در سال ۲۰۱۴، شواهد کافی برای حمایت از استفاده از رژیم‌های سم‌زدایی در حذف سموم از بدن وجود نداره.(۶)

 • سم زدایی

طرفداران پاکسازی با مایعات معمولا ادعا می کنن که این برنامه ها می تونن به حذف سموم از سیستم فرد کمک کنن.

افزایش مصرف مایعات می تونه به عملکرد کلیه ها کمک کنه و بعضی از ترکیبات غذایی ممکنه به حذف مواد زائد غیر ارگانیک توی بدن کمک کنن. با این حال، شواهد کافی وجود نداره که نشون بده سم‌زدایی مایعات و یا سایر رژیم‌های سم‌زدایی روی توانایی حذف سموم تأثیر می‌ذارن.(۶)

مصرف یک رژیم غذایی متعادل و نوشیدن مایعات فراوان بهترین راه برای حمایت از عملکرد طبیعی سم زدایی بدنه.


جمعبندی

رژیم سم زدایی مایعات، توی جامعه پزشکی بحث برانگیزه چون معمولاً راه حل های کاهش وزن یا سلامتی طولانی مدت ارائه نمیده. اکثر متخصصان به جای اون یک رژیم غذایی متعادل و سالم رو توصیه می کنن.

شواهدی که از مزایای احتمالی این رژیم حمایت می‌کنن، بیشتر شایعه هستن. به نظر می رسه شواهد بیشتری وجود داره که نشون میدن رژیم پاکسازی مایعات می تونه تأثیر منفی روی بدن داشته باشه، به عنوان مثال، با کاهش عملکرد کلیه.

قبل از شروع رژیم، افراد باید با پزشکشون صحبت کنن تا بدونن که آیا نیاز به اصلاح برنامه این رژیم برای محافظت از سلامت کلیشون دارن یا نه.


منابع

۱.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29983105/

۲.https://link.springer.com/article/10.1007/s11894-017-0603-8

۳.https://nccih.nih.gov/health/detoxes-cleanses

۴.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC6120115/

۵.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5438379/

۶.https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jhn.12286

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *