رژیم گروه خونی

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
رژیم غذایی گروه حونی
آنچه در این مقاله میخوانید

رژیم غذایی گروه خونی، که به عنوان رژیم گروه خونی هم شناخته می شه، توسط یک پزشک طبیعت شناس به نام دکتر Peter D’Adamo در سال 1996 رایج شد. کتاب او، “برای نوع خودت درست بخور “، فوق العاده موفق بود. این کتاب پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز بود، میلیون ها نسخه فروخت و امروزه هم محبوبیت زیادی داره. توی این کتاب، او ادعا میکنه که رژیم غذایی مطلوب برای هر فرد به گروه خونی ABO فرد بستگی دارد. اون میگه که هر گروه خونی نشان دهنده صفات ژنتیکی اجداد ماست، از جمله رژیم غذایی که آنها برای پیشرفت و رشد لازمه.

رژیم گروه خونی

گروه A: زراعت کننده یا زراعت کننده نامیده میشه. افرادی که نوع A هستن باید از رژیم غذایی غنی از گیاهان و کاملاً عاری از گوشت قرمز “سمی” استفاده کنن. این کاملاً شبیه رژیم گیاهخواریه.

گروه B: عشایر نامیده می شن. این افراد می تونن گیاهان و بیشتر گوشت ها رو بخورن(به جز مرغ و گوشت خوک) و همچنین می تونن مقداری لبنیات هم مصرف کنن. با این حال، اونا باید از گندم، ذرت، عدس، گوجه فرنگی و چند غذای دیگه خودداری کنن.

گروه AB: مبهم نامیده می شن. به عنوان مخلوطی بین انواع A و B توصیف می شن. غذاها شامل غذاهای دریایی، توفو، لبنیات، لوبیا و غلات هستن. اونا باید از لوبیای قرمز، ذرت، گوشت گاو و مرغ خودداری کنن.

گروه O: شکارچی نامیده می شن. رژیمشون یک رژیم غذایی پر پروتئینه که عمدتا بر پایه گوشت، ماهی، مرغ، میوه ها و سبزیجات خاصه، اما از نظر غلات، حبوبات و لبنیات محدود هستن. شباهت زیادی به رژیم غذایی سرخپوستان داره.

جدا از اینا، من به شخصه فکر می کنم هر یک از این الگوی های غذایی برای اکثر افراد، صرف نظر از اینکه گروه خونی اونا چیه، یک پیشرفت و کمک محسوب می شه. هر ۴ رژیم غذایی (یا “روش های غذا خوردن”) بیشتر بر اساس غذاهای واقعی و سالم و یک قدم بالاتر از رژیم غذایی استاندارد غربی با غذاهای بی ارزش هستن.

بنابراین، حتی اگه یکی از این رژیم گروه خونی ها رو دنبال کنید و سلامتی شما بهبود پیدا کنه، این لزوماً به این معنی نیست که ارتباطی با گروه خونی شما داره. شاید دلیل مزایای سلامتیتون با این رژیما این باشه که شما غذای سالم تری نسبت به قبل می خورید.

یکی از نظریه های اصلی رژیم گروه خونی مربوط به پروتئین هایی به نام لکتین هستش. لکتین ها خانواده متنوعی از پروتئین ها هستن که می تونن مولکول های قند رو به هم متصل کنن. این مواد به عنوان ضد مغذی در نظر گرفته می شن و ممکنه اثرات منفی روی پرزهای روده داشته باشن (۱). طبق تئوری رژیم غذایی گروه خونی، لکتین های زیادی توی رژیم غذایی وجود دارن که به طور خاص گروه های مختلف خون ABO رو هدف قرار میدن. ادعا می شه که خوردن انواع اشتباه لکتین می تونه منجر به آگلوتیناسیون (جمع شدن) سلول های قرمز خون بشه.

رژیم غذایی گروه خونی

در واقع شواهدی وجود داره که نشون می ده درصد کمی از لکتین ها توی حبوبات خام و نپخته، می تونن فعالیت جمع کنندگی خاصی توی یک نوع معین از گروه خونی داشته باشن. به عنوان مثال، دانه های لوبیا لیما خام ممکنه فقط با سلول های قرمز خون توی افراد با گروه خونی A تعامل داشته باشد.

به طور کلی، به نظر می رسه که اکثر لکتین های آگلوتین کننده با تمام گروه های خونی ABO واکنش نشون میدن (۲). به عبارت دیگه، لکتین های رژیم غذایی، مختص به یک گروه خونی خاص نیستن، به استثنای چند نوع حبوبات خام. این حتی ممکن است هیچ ارتباطی توی دنیای واقعی نداشته باشه، چون بیشتر حبوبات قبل از مصرف خیسانده و یا پخته می شن، که باعث از بین رفتن لکتین های مضر می شه (۳)

تحقیقات در مورد گروه های خونی ABO در چند سال و دهه گذشته به سرعت پیشرفت کرده. امروزه شواهد محکمی وجود داره که افراد با گروه های خونی خاص می تونن بیشتر یا کمتر در معرض خطر ابتلا به برخی از بیماری ها باشن (۴). به عنوان مثال، گروه خونی O خطر کمتری توی بیماری قلبی داره، اما خطر ابتلا به زخم معده توی این گروه خونی بیشتره (۵). با این حال، هیچ مطالعه ای نشون نداده که این امر ارتباطی با رژیم غذایی داشته باشه.

در یک مطالعه مشاهده ای بزرگ بر روی 455 جوان بزرگسال، خوردن رژیم غذایی نوع A (مقدار زیادی میوه و سبزیجات) با نشانه های سلامتی بهتر همراه بود. اما این تأثیر در همه افرادی که از رژیم نوع A پیروی می کنن مشاهده شد، نه اینکه فقط توی افراد با گروه خونی A دیده بشه (۶)

توی یک مطالعه مروری عمده توی سال ۲۰۱۳ که محققان داده های بیش از هزار مطالعه رو بررسی کردن، یک مطالعه کاملاً خوب طراحی شده در مورد تأثیرات رژیم غذایی بر مبنای گروه خونی (۷) پیدا نکردن. اونا توی مقاله این نتیجه گیری رو ذکر کردن: “در حال حاضر هیچ مدرکی برای تأیید مزایای ادعایی سلامتی رژیم گروه خونی موجود نیست.”

از 4 مطالعه مشخص شده که تا حدودی مربوط به رژیم های غذایی گروه ABO هستش؛میشه نشون داد که همه ی اونا ضعیف طراحی شدن (۸)(۹)

شک ندارم که بسیاری از افراد با رعایت این نوع رژیم غذایی نتایج مثبتی رو تجربه کردن. با این حال، این به این معنی نیست که این به هیچ وجه با نوع گروه خونی اونا ارتباط داشته. رژیم های مختلف برای افراد متفاوت موثر هستن. بعضی از افراد با بسیاری از گیاهان و گوشت کم )مانند رژیم نوع( A به خوبی کنار میان، در حالی که دیگران با خوردن غذاهای حیوانی با پروتئین بالا ) مانند رژیم نوع (O بسیار آداپته میشن. اگه توی رژیم  گروه خونی نتایج خوبی کسب کردید، شاید به این خاطر هستش که شما با این رژیم غذایی راحت هستید و تونستید باهاش کنار بیاید و حتی ممکنه هیچ ارتباطی با گروه خونی شما نداشته باشه. همچنین، این رژیم غذایی اکثر غذاهای فرآوری شده ناسالم رو از رژیم های غذایی افراد حذف می کنه. شاید این تنها بزرگترین دلیل کارآمد بودن این رژیم باشه نه تفکیک بر اساس نوع گروه خونی.

همونطور که گفتم، اگه رژیم غذایی گروه خونی رو دنبال کردید و برای شما مفید بوده، به هر حال این کار رو ادامه بدید و اجازه ندید این مقاله شما رو دلسرد کنه. اگر رژیم فعلی شما شکسته نشده است، اونو اصلاح نکنید. با این حال، از دیدگاه علمی، میزان شواهد و مدارکی که از رژیم  گروه خونی حمایت می کنن، بسیار کم هستن.


منابع

1.Long-term effects of a Palaeolithic-type diet in obese postmenopausal women: a two-year randomized trial,Caroline Mellberg, Susanne Sandberg, […], and Bernt Lindahl,2014

2.Influence of Paleolithic diet on anthropometric markers in chronic diseases: systematic review and meta-analysis,Ehrika Vanessa Almeida de Menezes, Helena Alves de Carvalho Sampaio, […], and Soraia Pinheiro Machado Arruda,2019

3.Paleolithic nutrition improves plasma lipid concentrations of hypercholesterolemic adults to a greater extent than traditional heart-healthy dietary recommendations.,Pastore RL, Brooks JT, Carbone JW,2015

4.Benefits of a Paleolithic diet with and without supervised exercise on fat mass, insulin sensitivity, and glycemic control: a randomized controlled trial in individuals with type 2 diabetes.,Otten J, Stomby A, Waling M2, Isaksson A, Tellström A, Lundin-Olsson L, Brage S, Ryberg M, Svensson M, Olsson T,2017

6.Health Benefits of Dietary Whole Grains: An Umbrella Review of Meta-analyses,Marc P. McRae, MSc, DC, FACN, DACBN,2016

5.Legumes: Health Benefits and Culinary Approaches to Increase IntakeRani Polak, Edward M. Phillips, and Amy Campbell,

 

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *