رژیم ۱۲۰۰ کالری

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
رژیم 1200 کالری
رژیم ۱۲۰۰ کالری
آنچه در این مقاله میخوانید

رژیم ۱۲۰۰ کالری چیه؟

رژیم ۱۲۰۰ کالری روشی برای تغذیه ست که تعداد کالری مصرفی روزانه شما رو به ۱۲۰۰ محدود می کنه. این رژیم یک رژیم کم کالری در نظر گرفته میشه چون کالری بسیار کمتری نسبت به کالری مصرفی اکثر بزرگسالان برای حفظ وزن فراهم می کنه.

خیلی از پزشکان و متخصصان تغذیه، رژیم های کم کالری رو به عنوان یک استراتژی پیشرو برای کاهش وزن تجویز می کنن.

یک توصیه رایج برای کاهش وزن، کاهش دریافت کالری به میزان ۵۰۰ تا ۷۵۰ کالری در روزه. این معمولاً به یک رژیم کم کالری از ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری در روز برای زنان بالغ و ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کالری در روز برای مردان بالغ ترجمه میشه (۱).

حواستون باشه که که ۱۲۰۰ کالری در پایین ترین حد از رژیم کم کالری توصیه شده برای زنان هستش.

بعضی از محققان رژیم‌های کم کالری رو به عنوان الگوهای غذایی که بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری در روز ارائه میدن، دسته‌بندی می‌کنن، در حالی که رژیم‌های بسیار کم کالری به‌عنوان رژیم‌هایی که کمتر از ۸۰۰ کالری در روز دارن طبقه‌بندی میشن (۲، ۳).

این رژیم‌ها معمولاً برای دوره‌های کوتاه چند هفته تا چند ماه دنبال میشن تا کاهش وزن سریع رو فراهم کنن.

رژیم‌های کم کالری و بسیار کم کالری معمولاً در محیط‌های بالینی تحت نظارت پزشکی، مثل مراکز کاهش وزن استفاده میشن، اما در بین عموم هم محبوب هستن.

در واقع، خیلی از مربیان و وب‌سایت‌های محبوب رژیم غذایی، برنامه‌های غذایی ۱۲۰۰ کالری رو ارائه و این وعده رو میدن که پیروی از یک رژیم غذایی ۱۲۰۰ کالری به شما کمک می‌کنه «سریع لاغر بشید».

این رژیم‌ها معمولاً استفاده از غذاهای «کم کالری»، «بدون چربی» و «کم‌چربی» رو برای کمک به پایین نگه داشتن کالری دریافتی ترویج می‌کنن و معمولاً کالری شماری می‌کنن تا رژیم‌گیرندگان مطمئن بشن که زیر حد مجاز روزانشون باقی می‌مونن.

در حالی که یک رژیم غذایی ۱۲۰۰ کالری ممکنه در کوتاه مدت و در شرایط خاصی مناسب باشه، ۱۲۰۰ کالری برای اکثر بزرگسالان خیلی کمه.

به علاوه، درسته که ممکنه در ابتدا با کاهش چشمگیر کالری دریافتیتون، کاهش وزن سریع رو تجربه کنید، مطالعات نشون میدن که رژیم های غذایی کم کالری به ندرت برای کاهش وزن دائم موثرن( ۴، ۵).

رژیم غذایی 1200 کالری

آیا می تونه به کاهش وزن کمک کنه؟

ایجاد شرایط کالری منفی برای کاهش وزن ضروریه. همونطور که بعضی از متخصصان حوزه سلامت توصیه می کنن، کاهش کالری به میزان ۵۰۰ تا ۷۵۰ کالری در روز، احتمالاً حداقل در کوتاه مدت باعث کاهش وزن میشه.

خیلی از مطالعات نشون دادن که پیروی از رژیم های کم کالری، از جمله رژیم های غذایی ۱۲۰۰ کالری، می تونه باعث کاهش وزن بشه.

به عنوان مثال، مطالعه ای روی ۲۰۹۳ فرد مبتلا به چاقی نشون داد که رژیم غذایی جایگزین ۱۲۰۰ کالری تحت نظارت پزشکی منجر به کاهش متوسط چربی ۴.۷ درصد در طی ۱۲ ماه میشه (۶).

مطالعات نشون دادن که با اینکه کاهش وزن اولیه با استفاده از رژیم‌های کم کالری مثل رژیم‌های ۱۲۰۰ کالری معمولاً سریع و قابل توجه هستش، اما در مقایسه با رژیم‌هایی که فقط از محدودیت کالری متوسط استفاده می‌کنن، معمولا با افزایش وزن مجدد همراهه! (۷) (۸)

این به این دلیله که رژیم‌های کم کالری باعث ایجاد تغییرات متابولیکی میشن که انرژی رو حفظ و از کاهش وزن جلوگیری می‌کنه، از جمله افزایش اشتها، از دست دادن توده بدون چربی بدن، و کاهش تعداد کالری‌های سوزونده شده، که همگی حفظ وزن طولانی‌مدت رو دشوار می‌کنن (۹، ۱۰، ۱۱).

این امر باعث شده که بسیاری از متخصصان حوزه سلامت الگوهای غذایی رو توصیه کنن که فقط از کاهش کالری دریافتی به میزان کمی برای کاهش وزن استفاده می کنن و در عین حال سازگاری های متابولیکی منفی مرتبط با رژیم های غذایی کم کالری رو به حداقل می رسونن ( ۱۲).


جمعبندی

رژیم ۱۲۰۰ کالری یک الگوی غذایی کم کالریه که معمولاً شامل شمارش کالری و خوردن غذاهای کم کالری برای کاهش وزن سریعه.

با اینکه رژیم ۱۲۰۰ کالری احتمالا باعث کاهش وزن کوتاه مدت و سریع میشه، اما سازگاری های متابولیکی که در طول محدودیت کالری رخ می ده، حفظ وزن طولانی مدت رو خیلی سخت می کنه.

پیروی از رژیم غذایی ۱۲۰۰ کالری ممکنه یه سری فواید سلامتی رو به همراه داشته باشه، اما توجه به این نکته مهمه که این فواید به طور کلی با محدودیت کالری مرتبطه و مختص برنامه های غذایی ۱۲۰۰ کالری نیست.

علاوه بر این، ۱۲۰۰ کالری کمتر از میانگین کالری که بیشتر بزرگسالان – حتی زنان ریز اندام- برای سوخت بدنشون بهش نیاز دارن.

درسته که رژیم‌های حاوی ۱۲۰۰ کالری یا کمتر، روش های محبوبی برای کاهش وزن هستن، برای سلامت کلیتون بهتره رژیمی رو انتخاب کنید که سوخت بدن شما را به شیوه‌ای سالم تامین کنه و کاهش وزن آهسته و در عین حال پایدار رو که می‌تونه برای مادام‌العمر حفظ بشه، افزایش بده.


منابع

۱.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4314695/

۲.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK311324/

۳.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163457/

۴.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25896063/

۵.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3940825/

۶.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/

۷.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707677/

۸.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2897177/

۹.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3471207/

۱۰.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31950141/

۱۱.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5764193/

۱۲.https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-11-7

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *