شکم دستگاه نشسته + ویدیو و تصویر آموزشی

شکم دستگاه نشسته
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت شکم دستگاه نشسته (Lever Seated Crunch)

 • عضله اصلی حرکت: راست شکمی
 • عضلات کمکی: چهارسر ران – مورب شکمی
 • مکانیک: چندمفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۵۰۹
 • نام دیگر حرکت: کرانچ دستگاه نشسته

نکات و خطا های حرکت شکم دستگاه نشسته

 1. حتماً حرکت شکم دستگاه نشسته را به‌آرامی و کنترل‌شده انجام دهید.
 2. برای حرکت دادن وزنه از عضلات شکم خود استفاده کنید.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع حرکت شکم دستگاه نشسته ، وزنه را انتخاب کرده و روی دستگاه کرانچ بنشینید.
 • پاهای خود را زیر پدهای تعبیه‌ شده در دستگاه قرار داده و دسته‌ها را بگیرید.
 • هم‌زمان با خم کردن بالاتنه خود، شروع به بلند کردن پاها کنید.
 • هنگام اجرای این بخش از حرکت نفس خود را بیرون دهید.
 • پس از یک ثانیه مکث، به داخل نفس کشیده و به وضعیت شروع بگردید.
 • حرکت را به تعداد توصیه‌شده تکرار نمایید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت شکم دستگاه نشسته

هنگام پایین آمدن، نفس خود را آزاد کنید(بازدم) و هنگام بازگشت، نفس بکشید(دم).

.

شکم دستگاه نشسته چه حرکتی است؟

شکم دستگاه نشسته ، حرکت ایمن و کارآمد برای تقویت عضلات شکم است که فشار زیادی به عضلات راست شکمی وارد می‌کند. همچنین در عضله سازی اهمیت بسیاری دارد و مورد توجه ورزشکاران قرار می‌گیرد. تمام افراد با آسودگی خاطر می‌توانند این تمرین را انجام دهند و با توجه به توان بدنی خود وزنه مناسب را انتخاب کنند. افرادی که دارای ناراحتی کمر هستند بهتر است تمرین را سبک اجرا کنند.

هدف از اجرای حرکت شکم دستگاه نشسته چیست؟

 1. افزایش قدرت عضلات شکم
 2. کمک به زیبایی پیکر
 3. شش تکه کردن عضلات شکم
 4. کاهش چربی‌های پهلو
 5. پیشگیری از آسیب‌دیدگی
 6. بهره‌مندی از امنیت بالا

آیا شکم دستگاه نشسته باعث کالری سوزی می‌شود؟

شکم دستگاه نشسته ، تمرین هوشمندانه‌ای است که گردش خون در بدن را افزایش می‌دهد و در کالری سوزی نقش دارد. زمان اجرای این حرکت باید دقت لازم را به عمل‌آورید و از سرعتی انجام دادن آن خودداری کنید چراکه باعث آسیب‌دیدگی ستون فقرات و گردن می‌شود.

چه عضلاتی درحرکت شکم دستگاه نشسته تقویت می‌شوند؟

 • عضلات راست شکمی
 • عضلات مورب شکمی
 • عضلات چهار سر ران
 • عضلات دنده‌ای
 • گردن
 • ستون فقرات

شکم دستگاه نشسته

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت شکم دستگاه خوابیده را هم بخوانید.

.

توضیحات تکمیلی عضلات شکم

عضلات شکم فضای بین قفسه سینه و لگن خاصره را پوشش می‌دهند. این عضلات شامل ۴ بخش می‌شوند:

 1. عضلات راست شکمی (Rectud abdominus): شناخته شده ترین عضله شکم می‌باشد که در ساختن شکمی صاف و محکم نقش دارد. این عضله از استخوان پنج قفسه سینه شروع شده و تا ناحیه زیر شکم ادامه دارد. رشته های این عضلات موازی و در کنار هم قرار گرفته‌اند و در سه نقطه به پوست وصل شده که شیارهای افقی در سطح پوست ایجاد می‌کنند. این نقاط پیوسته با تمرین های (شکم وی آپ با دمبل) پیوسته به شکل شش تکه در می‌آیند.
 2. عضلات مایل خارجی (External Oblique): این عضله از بین استخوان‌های ۵و۱۲ قفسه سینه ساخته شده و به رباطی در نزدیکی استخوان باسن متصل می‌شوند. مسئولیت این عضله چرخاندن بدن به اطراف، خم شدن و چرخاندن باسن و لگن می‌باشد.
 3. عضلات مایل داخلی (Internal Oblique): درست زیر عضلات مایل خارجی قرار می‌گیرند. مسئولیت این عضلات چرخش کمر و قفسه سینه می‌باشد. این عضلات و عضلات مایل خارجی در چرخش تنه درگیر هستند.
 4. عضلات مورب شکمی (Transversus): این گروه عضله به صورت رشته هایی که بصورت افقی میانه بالا تنه را می‌پوشانند تشکیل شده. برای حرکات پیلاتس و برای انعطاف کمر و شکم از این عضلات استفاده می‌شود. تقویت (شکم دستگاه نشسته) این گروه عضلانی شکم هم بشدت مهم می‌باشد.

توضیحات تکمیلی عضلات شکم

ماهیچه‌های شکم به چند بخش کلی تقسیم می‌شوند؟

عضلات شکم از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است که هرکدام از آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارند و ورزشکاران باید به آن‌ها توجه کنند. این عضلات شامل عضلات راست شکم، عضلات مورب داخلی، عضلات مورب خارجی، عضلات پهنای شکم، زیر شکم و پهلوها هستند. حتماً باید در حرکات عضلات شکم، کلیه بخش‌های آن را در نظر داشته باشید و تمرینات را انجام دهید.

چرا تقویت عضلات شکم اهمیت دارد؟

عضلات شکم ، مهم‌ترین بخش بدن انسان است زیرا تمام فعالیت‌های بدنی و تمرین‌های باشگاهی به این ناحیه مربوط می‌شود؛ یعنی حتی با یک‌راه رفتن ساده نیز به‌صورت ناخودآگاه این ماهیچه‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرند. تقویت عضلات شکم علاوه بر جنبه زیبایی‌اندام، باعث سلامت جسمانی شده و نیروی لازم برای انجام کارها را برای شخص فراهم می‌کند. داشتن عضلات شکم و عضلات مرکزی قوی شخص را از کمردردهای سخت نجات می‌دهد.

آسیب های عضلات شکم

درد ناحیه شکم ممکن است در نتیجه کشیدگی عضلات شکمی در نتیجه فعالیت های ورزشی باشد. به طور متناوب, تنش شکمی در حین فعالیتهای ورزشی (شکم دستگاه نشسته) غیر متداول نمی باشد.

کشش عضلانی اشاره به پارگی بین عضلانی دارد. معمولا عضلات با نیروی زیاد در محدوده بیش از حد مجاز کشیده می شوند و پاره می شوند. بسته به میزان شدت جراحت, این آسیب دیدگی به سه درجه یک, دو و سه طبقه بندی می شود:

 1. درجه یک که در آن تعدای از فیبرهای عضلانی پاره شده اند
 2. درجه دو که تعداد بیشتری از فیبرهای عضلانی پاره شده اند
 3. درجه سه که پارگی کامل عضله شکمی را دربرمی گیرد

درمان تنش شکمی

درمان فوری برای هرگونه آسیب عضلانی شامل استراحت, یخ و فشار می باشد. استفاده از کیسه های یخی برای مدت بیست دقیقه در هر دو ساعت باعث تسکین درد و خونریزی بافتهای داخلی می شود.

درمان تنش شکمی

استراحت یک روش منطقی برای درمان می باشد که البته توسط بعضی از ورزشکاران مورد بی توجهی قرار می گیرد. این امر یک کار غیر منطقی می باشد زیرا که تبدیل آسیب گرید یک به دو و دو به سه خیلی سریع صورت می گیرد. به طور کلی در آسیب گرید یک باید 3 هفته استراحت در نظر گرفته شود و در گرید دو بین 4 تا 6 هفته باید در نظر گرفته شود. در مورد پارگی کامل یعنی گرید 3 ممکن است جهت ترمیم احتیاج به عمل باشد و پس از آن 3 ماه فرآیند توانبخشی باید در نظر گرفته شود.

پیشگیری از تنش شکمی

استفاده از توصیه های زیر جهت کاهش احتمال آسیب دیدگی تنش شکمی می تواند مفید باشد:

گرم کردن: قبل از آغاز مسابقه یا تمرین (شکم دستگاه نشسته) گرم کردن عضله باعث کاهش احتمال آسیب کشیدگی عضله شود, زیرا که افزایش درجه حرارت بدن میزان کشش عضله را افزایش می دهد. مدت زمان مناسب برای گرم کردن بدن حداقل بیست دقیقه می باشد و بهتر است فعالیت آرام آرام آغاز شود.

انجام فعالیت های ریکاوری بعد از هر جلسه تمرینی و مسابقه باعث فرآیند سر کردن مناسب می شود. این امر باعث می شود تا عضلات از مواد زائد خالی شوند. انجام حرکات کششی بهترین کار برای این امر می باشد.

نکات ورزش شکم برای لاغری بدون آسیب

مطمئن شوید که تمرین را به درستی انجام می دهید

کشیدگی بیش‌ازحد عضلات گردن اغلب به دلیل انجام اشتباه تمرین (شکم دستگاه نشسته) رخ می‌دهد. شما تمرین را اشتباه می‌زنید، یعنی قصد دارید عضلات مرکزی بدن را درگیر کنید؛ اما تمام اتفاقی که می‌افتد درگیر شدن عضلات گردن است!

پس در قدم اول باید نحوه اجرای حرکت را به‌خوبی آموزش ببینید. سپس با تمرکز بر عضلات شکم، آن را اجرا کنید. حواستان باشد تنها جایی که باید تحت فشار باشد عضلات شکم است نه گردن یا حتی کمر.

نحوه صحیح انجام تمرین شکم

از دست‌ها برای حمایت از گردن استفاده کنید

شما می‌توانید با استفاده از دستان خود مقداری از فشار روی عضلات گردن را از بین ببرید. وقتی دست‌ها را پشت سر قرار دهید و دراز نشست (یا هر ورزش شکم دیگری) بزنید. به این‌صورت هیچ‌گونه خمیدگی، پیچش یا کشش بیش‌ازحد به گردن وارد نمی‌شود. قرار نیست دست‌ها گردن را بالا بکشند و تنه را بلند کنند، این کاری است که به عهده عضلات شکم است.

اگر شکمتان خیلی ضعیف است، تمرینات دراز نشست نزنید

اگر هرکاری ‌کنید باز هم این گردن است که دراز نشست یا کرانچ می‌زند، پس تا مدتی این تمرینات را انجام ندهید. ورزش شکم (شکم دستگاه نشسته) و تمرینات آن بسیار متنوع هستند می‌توانید از تمرینات پلانک یا وی آپ (یا تمرینات پیلاتس) بهره مند شوید.

دامنه تمرینات را کاهش دهید

اگر شما در ابتدا نمی‌توانید تمرین را کامل انجام دهید بهتر است تمرین را کامل انجام ندهید. این کار فشار وارده به کمر و گردن را برمیدارد. همچنین عضلاتی که در این حال درگیر می‌شوند عضلات شکم هستند.

جمع بندی

عضلات شکم در زیبایی بالا تنه شما نقش بسیاری داشته و تقویت (شکم دستگاه نشسته) آنها بسیار مهم می‌باشد. این عضلات دو تفاوت مهم با عضلات دیگر دارند:

 • عضلات شکم بسیار قوی هستند و برای درگیر کردن انها باید سنگین تمرین کنید.
 • ریکاوری عضلات شکم سریع تر از عضلات دیگر می‌باشد.

یکی از نشانه های تمرین خوب (شکم دستگاه نشسته) ، شکم درد و عضله درد بعد از تمرینات است. تعداد روزهای تمرین شکم شما می‌تواند با درد عضله شکمتان در هفته مشخص شود.

.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد شکم دستگاه نشسته برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *