تاموکسیفن (Tamoxifen)

تاموکسیفن
آنچه در این مقاله میخوانید

تاموکسیفن (Tamoxifen) چیست؟

تاموکسیفن (Tamoxifen)، یکی از داروهای خانواده SERM هست که درواقع یعنی تعدیل‌ کننده‌های انتخابی گیرنده استروژنی. این دارو سال‌هاست که برای درمان سرطان سینه استفاده می‌شه که بسیار هم موفق بوده. دلیلش اینِ‌که تاموکسیفن (Tamoxifen) به ‌صورت خاص روی گیرنده‌های استروژنی بافت سینه به صورت آنتاگونیستی یا مخالف عمل می‌کنه و اجازه نمی‌ده استروژن اینجا کارش رو انجام بده و همچنین در استخوان آگونیستی عمل می‌کنه که برای پوکی استخوان مفید هست، اتفاقی که در بیمارهای سرطان سینه می‌تونه به خاطر شرایط درمان اتفاق بیافته.

کاربرد ورزشی تاموکسیفن (Tamoxifen)

تاموکسیفن (Tamoxifen) در 2 جا کاربرد بدن‌سازی و یا ورزشی داره، یکی در دوره PCT بعد از دوره استروئیدی هست که یکی از ارکان این دوره هست و دیگری در شرایطی که فرد دچار ژنیکوماستی شده باشه. توجه داشته باشید تاموکسیفن (Tamoxifen) با دارویی مثل لتروزول کاملاً متفاوتِ چون اون Ai هست.

دلیل وجود تاموکسیفن (Tamoxifen) در برنامه PCT اثری هست که روی هیپوفیز و گیرنده استروژنی اون میذاره و باعث می‌شه تو فیدبکی منفی حس بشه که استروژنی وجود نداره و هیپوفیز رو به ترشح LH و FSH ترغیب کنه. همین هست که میگیم PCT یعنی بازگرداندن محور HPTA به حالت عادیش.

عوارض دارو تاموکسیفن (Tamoxifen)

  • درد معده
  • سردرد
  • گُر گرفتگی
  • خارش و یا خونریزی و ترشح مایع از واژن
  • جوش
  • افزایش تری گلیسیرید خون
  • آمبولی

تاموکسیفن (Tamoxifen) و SERM ها به هیچ وجه در هنگام حاملگی نباید مصرف بشن.

دوز مصرفی تاموکسیفن (Tamoxifen)

مصارف پزشکی و درمانی تاموکسیفن (Tamoxifen) معمولاً روزی ۲۰ – ۴۰ میلی‌گرم هست اما مصارف این دارو از لحاظ بدن‌سازی به دو بخش تقسیم می‌شه. برای درمان ژنیکو می‌تونه 10 تا 20 میلی‌گرم روزانه به همراه لتروزول مصرف بشه و یا برای دوران PCT می‌تونه 40 میلی‌گرم (در ابتدا) و دوز نگهداری 20 میلی‌گرم در روز استفاده بشه. نیمه عمر تاموکسیفن 5 روز هست.

گرداوری مقالات استروئید: مهدی طیبی

منابع

Hormonal changes in tamoxifen treated men with idiopathic oligozoospermia Exp Clin Endocrinol. 1988 Dec;92(2):211-6.

2 Bruning PF, Bronfer JMG, Hart AAM, Jong-Bakker M, tamoxifen, serum lipoproteins and cardiovascular risk, Br. J. Cancer 1988 Oct, 58 (4) 497-9

Fertil Steril. 1978 Mar;29(3):320-7.

اگر این مطلب براتون مفید بوده، پیشنهاد میکنم مطلب داروها اگونیست و دوپامین و ضد پرولاکتین را نیز مطالعه بفرمایید.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *