پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
پریود
پریود
آنچه در این مقاله میخوانید

خیلی از خانما موقع عادت ماهیانه به خاطر درد یا حتی به خاطر وضعیت روحی وابسته تغییرات هورمونیشون حوصله ی ورزش رو ندارن و یکسری حتی از ورزش توی این تایم میترسن! اما واقعا چه کاری درسته؟

اول از همه باید بگیم که هیچ دلیل موجهی واسه ورزش نکردن موقع پریود جز برای یک عده معدود که دردهای خیای خیلی خیلی شدید دارن در این حد که کارشون هر سری به بیمارستان میکشه!! وجود نداره!

پریود

 

فواید ورزش کردن موقع عادت ماهانه

اینطوری نیست که شما اون فایده های فیزیکی و روانی ورزش رو به خاطر عادت ماهانه از دست بدید. برعکس، اینکه روتین همیشگیتونو ادامه بدید میتونه خیلی از اون اعصاب خوردی ها و عوارض جانبی پریود رو ازتون دور کنه.

به نقل از سایت انجمن جراحان نیویورک،(۱) در هنگام عادت ماهانه هم استروژن و هم پروژسترون در پایین ترین سطح خودشون قرار دارن و ورزش کردن میتونه توی حال بهتر کمک کننده باشه.

در اینجا ما ۴ فایده ورزش در هنگام عادت ماهانه رو بهتون میگیم:


کاهش نشونه های pms

به علائم قاعدگی مثل تغییرات خلق و خو،کمردرد،دل درد و … pms میگن. انجام ورزش خصوصا ورزشهای هوازی به کاهش و حتی رفع این علائم کمک میکنن.


ترشح اندروفین

از اونجایی که ورزش میزان اندروفین روی افزایش میده، میتونه حالتون رو بهتر کنه و همه ی میدونن که برای یه خانم توی اون دوران داشتن یه حال بهتر خیلی مهمه. اندروفین یه ضد درد طبیعی واسه بدنه و زمانی که در هنگام ورزش به صورت طبیعی ترشح میشه، به آروم تر شدن دردهای پریود کمک میکنه.


داشتن قدرت و توان بیشتر

طبق تحقیقات(۲) در دو هفته ی اول شروع چرخه ی قاعدگی میزات توان و قدرت بالاتر میره و این موضوع رو میشه به پایین بودن سطوح هورمونهای زنانه نسبت داد.


بهتر کردن حال روحی

به وفور و به صورت تجربی همه میدونن که ورزش کردن باعث آرامش در این دوره به خصوص میشه و حالتون رو بهتر میکنه‌.

بهتر کردن حال روحی

 

اما توی این دوران چطوری ورزش باید کرد

ورزش هوازی شدت پایین: طبق تحقیقات (۳) ریه های شما در روزای آخر عملکرد بهتری دارن، پس ورزشهای هوازی سبک رو در روز ای اول انجام بدید. و در روز ای آخر شدتشو بالاتر ببرید.

ورزشهای قدرتی با شدت معمولی:

این فکر خوبیه که به خطر همون دلیل افزایش قدرتی که بهتون گفتیم، ورزشهای‌قدرتی رو در این بازه بگنجانیم و این ایده ی خوبیه که میزان تمرین طولانی و میکسی از کار با وزنه و هوازی گونه باشه.

یادتون نره که تو این دوره شما ممنوعیتی ندارید و می تونید ورزش کنید‌ فقط اگه بیش از حد مشکل دارید یه مقدار شدت تمرینتون رو کم کنید تا استرس اضافی به بدن‌وارد نشه.


۱.https://www.nycsurgical.net

2.Endorphins and exercise.,Harber VJ, et al. Sports Med. 1984 Mar-Apr.

3.Training and hormones in physically active women: with and without oral contraceptive use,Wikström-Frisén, Lisbeth,Umeå University, Faculty of Medicine, Department of Community Medicine and Rehabilitation, Sports medicine.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

سیگار

سیگار

مقدمه من نمیخوام در مورد خطرات ناشی از سیگار کشیدن سخنرانی کنم.

مطالعه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *