مصرف زیاد پروتئین

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
مصرف زیاد پروتئین
مصرف زیاد پروتئین
آنچه در این مقاله میخوانید

بیشتر افراد برای جلوگیری از کمبود پروتئین به اندازه کافی غذا می خورن، اما برخی از افراد با مصرف پروتئین بسیار بالاتر عملکرد بهتری دارن. مطالعات بیشماری بیان میکنن که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا فواید زیادی برای کاهش وزن و سلامت متابولیک داره (۱)(۲). مطالعات نشون میدن پروتئین تقریباً سیرکننده ترین درشت مغذیه. این به شما کمک می کنه احساس سیری بیشتری با غذای کمتری داشته باشید (۳). این تا حدودی به این دلیله که پروتئین سطح هورمون گرلین رو کاهش می ده. این ماده همچنین سطح پپتید YY رو تقویت میکنه، هورمونی که باعث می شود احساس سیری داشته باشید (۴).

پروتئین بلوک سازنده ی عضلات شماست. بنابراین، خوردن مقادیر کافی پروتئین به شما توی حفظ توده عضلانی کمک می کنه و رشد عضلات رو موقع انجام تمرینات قدرتی تقویت می کنه. مطالعات زیادی نشون می دن که خوردن مقدار زیادی پروتئین میتونه به افزایش توده عضلانی و قدرت کمک کنه (۵)

یک خرافه وجود داره که میگه پروتئین – به طور عمده پروتئین حیوانی – برای استخوان های شما بده. این بر اساس این ایده ست که پروتئین باعث افزایش بار اسیدی توی بدن می شه و منجر به استفاده کلسیم از استخوان های شما به منظور خنثی کردن اسید می شه. با این حال، اکثر مطالعات طولانی مدت نشون می دن که پروتئین، از جمله پروتئین حیوانات، مزایای عمده ای برای سلامت استخوان ها دارن (۶).

مصرف زیاد پروتئین

 

افرادی که پروتئین بیشتری می خورن با افزایش سن، توده استخوانی رو بهتر حفظ میکنن و خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی بسیار کمتری دارن (۶).

نشون داده شده که مصرف زیاد پروتئین باعث افزایش چشمگیر سوخت و ساز بدن و افزایش تعداد کالری هایی که می سوزونید میشه. این می تونه به معنی سوزوندن مقدار ۸۰-۱۰۰ کالری بیشتر در روز باشه (۷). به همین دلیل رژیم غذایی با پروتئین بالا سوخت و ساز بدن رو افزایش می ده و منجر به کاهش خودکار کالری و هوس مصرف کالری میشه، بسیاری از افرادی که مصرف پروتئین خودشونو افزایش می دن. تقریباً سریعاً وزن کم می کنن (۸).

بسیاری از افراد به اشتباه معتقدن که مصرف پروتئین زیاد به کلیه های شما آسیب می رسونه. این درسته که محدود کردن مصرف پروتئین می تونه به نفع مبتلایان به بیماری های کلیه ای باشن. با این حال، درسته که مصرف زیاد پروتئین ممکنه به افراد مبتلا به مشکلات کلیوی آسیب برسونه، اما ارتباطی به افرادی که کلیه ی سالم دارن، نداره. (۹)

پروتئین پس از آسیب دیدگی میتونه به ترمیم بدن کمک کنه. این امر منطقی به نظر میاد، چون ساختمان اصلی بافت ها و اندام های شما رو پروتئین تشکیل می ده. مطالعات بیشماری نشان می دن که خوردن پروتئین بیشتر بعد از آسیب می تونه به سرعت گرفتن بهبودی کمک کنه (۱۰).


منابع

۱.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18448177

۲.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15941879

۳.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16469977

۴.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22958314

۵.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373952

۶.http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1359/jbmr.2000.15.12.2504/full

۷.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11838888

۸.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18469287

۹.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15735253

۱۰.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16998142

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *