زیربغل قایقی دوبل کمر صاف + ویدیو و نکات آموزشی

زیربغل قایقی دوبل کمر صاف
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت زیربغل قایقی دوبل کمر صاف (Straight Back Cable Seated Row)

 • عضله اصلی حرکت: پشتی بزرگ (زیربغل)
 • عضلات کمکی: سرشانه (دلتوئید) – ذوزنقه
 • مکانیک: چند مفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۵۹
 • نام دیگر حرکت: پشت دستگاه نشسته دستگیره دوبل کمر صاف

نکات و خطا های حرکت زیربغل قایقی دوبل کمر صاف

 1. این تمرین فشار زیادی را به تاندون‌‌‌های ظریف کتف و عضلات شانه وارد می‌کند پس میله را موقع پایین کشیدن خیلی از سر دور نکنید و همچنین در انجام تمرین عجله نکنید.
 2. از جهش و پرتاب میله جلوگیری کرده و حرکت را به آرامی و کامل انجام دهید.
 3. به هیچ عنوان آرنج خود را قفل نکنید.
 4. برای جلوگیری از آسیب کمر، هرگز زمان اجرا با وزنه‌های سنگین نچرخید.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع این حرکت زیر بغل، مطابق شکل روی دستگاه نشسته و دستگیره دوبل را بگیرید.
 • زاویه زانوها باید حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه و کمر کاملا صاف باشد.
 • توجه داشته باشید که در حین انجام حرکت باید کمر صاف و سر بالا باشد.
 • کف پاها روی صفحه دستگاه ثابت باشد.
 • دستگیره را به سمت سینه بکشید طوری که آرنج‌ها رو به بالا باشد و با پهلو فاصله داشته باشد مکث کرده و به نقطه شروع باز می گردیم.

نحوه صحیح تنفس در حرکت زیربغل قایقی دوبل کمر صاف

هنگامی که دستگیره را به سمت خود میکشید نفس را آزاد کنید(بازدم) و هنگامی که دستگیره را به سمت دستگاه میبرید نفس بکشید(دم).

.

آیا زیربغل قایقی دوبل کمر صاف تمرین مطلوب در تغییر عضلات است؟

زیربغل قایقی دوبل کمر صاف ، حرکت عالی و بسیار مؤثر برای افزایش حجم و قدرتمند شدن عضلات پشتی بزرگ است که باعث تقویت عضلات ذوزنقه ای نیز می‌شود. این تمرین در تغییر حالت عضلات نقش داشته و به خاطر دامنه حرکتی مطلوبی که دارد به‌طور دقیق عضلات را تحت پوشش قرار داده و به چالش می‌کشد. همچنین زمان اجرا با وزنه‌های سنگین ایمن است و از آسیب‌دیدگی پیشگیری می‌کند که بهتر است افراد وزنه را در حد توان خود انتخاب کنند.

کدام عضلات در حرکت زیربغل قایقی دوبل کمر صاف به کار گرفته می‌شوند؟

 • عضلات پشتی بزرگ
 • عضلات ذوزنقه
 • عضلات سر شانه
 • پشت بازو
 • کتف
 • ستون فقرات
 • سینه‌ای بزرگ
 • شکم
 • دنده‌ای
 • آرنج
 • مچ دست‌ها

زیربغل قایقی دوبل کمر صاف
اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت زیربغل قایقی نشسته مچ برعکس را هم بخونید.
.

توضیحات تکمیلی عضله زیربغل

عضله زیربغل (لاتیسیموس خلفی) ، عضله‌ای صاف و پهن می‌باشد. این عضله قسمت بزرگی از قفسه سینه تحتانی را پوشش می‌دهد. زیربغل یک عضله جانبی تنفسی می‌باشد و عملکرد آن در اندام فوقانی هست و از این لحاظ جزو عضلات کتف محسوب می‌شود.

این عضله از زیر بغل تا وسط کمر امتداد دارد. عضله‌ای بزرگ و به شکل مثلث می‌باشد که به شما برای انجام حرکاتی مانند حرکات کششی، شنا و نفس کشیدن را کمک می‌کند.این عضله شانه های شما را باز می‌کند در حالی که کمرتان را بدون حرکت می‌تواند نگه دارد. عصب دهی این عضله بر عهده عصب بلند کتف (عصب سینه‌ای) می‌باشد.

توضیحات تکمیلی عضله زیربغل

عضلات کوچکتر دیگری هم مثل ترس ماژر (teres major) و رامبوید (rhomboid) وجود دارند که حرکت پشت را تسهیل می کنند. ترس ماژر، لبه خارجی استخوان کتف را به استخوان بازو متصل می کند. وظیفه اصلی این عضله، کشیدن بازو به سمت پشت است.

عضلات رامبوید هم از یک سو به دو طرف ستون مهره ها و از سوی دیگر، به میانه استخوان های کتف اتصال دارند. این عضلات، استخوان های کتف را به یکدیگر نزدیک می کنند.
بسیاری عضلات کوچک دیگر هم در ناحیه پشت وجود دارند که در طول ستون مهره ها کشیده شده اند. مجموعه این عضلات را “راست کننده مهره ای” (spinal erector) می نامند که شامل لانگیسیمس (longissimus)، اسپاینالیس (spinalis) و ایلیوکستالیس (iliocostalis) است.

ضعف عضلات زیربغل و عوارض آن

ضعف عضلات زیر بغل و پشت باعث می‌شود که بدن شما برای ثبات و حمایت به رباط های متصل کننده‌ی استخوان ها تکیه کند. همین موضوع باعث بوجود آمدن درد و اختلال در عملکرد بدن شما می‌شود. داشتن عضلات پشتی قوی‌تر، کیفیت عملکرد شما را در انجام کارهای روزانه، ورزش (زیربغل قایقی دوبل کمر صاف) و … را افزایش می‌دهد. بنابراین حتما در تمرینات خود، تمرینات عضلات پشتی (حرکت زیربغل قایقی دوبل کمر صاف) را قرار دهید و هفته‌ای یکبار حداقل این تمرینات را انجام دهید.

مزایای تمرینات زیر بغل

عضله زیربغل (لاتیسیموس خلفی) در تمامی فعالیت های روزانه شما نقش دارد و برای راحتی، باید به اندازه کافی این عضله را تقویت کرد. تمرینات زیر بغل باعث رشد و افزایش حجم عضلانی قسمت بالا تنه شما می‌شود که در زیبایی بدنتان هم تاثیر دارد.این عضلات مانند عضلات سینه عضلات بزرگی هستند که قسمت زیادی از بالا تنه شما را تشکیل می‌دهند.

مزایای تمرینات زیر بغل

برای کاهش درد و آسیب رساندن به کمر باید عضلات پشتی و زیر بغل شما تقویت (زیربغل قایقی دوبل کمر صاف) شود. خستگی عضلات پشتی و کمر باعث بوجود آمدن وضعیت نامناسب و فرم بدن نامناسب می‌شود و برای جلوگیری از آن باید اسقامت و قدرت عضلات پشت بخصوص زیر بغل با تمرینات مناسب (زیربغل قایقی دوبل کمر صاف) افزایش یابد.

برای بهره مند شدن از مزایای تمرینات زیربغل (زیربغل قایقی دوبل کمر صاف) باید یک برنامه تمرینی مناسب و درست داشته باشید که تیم ما می‌تواند در این مورد به شما کمک کند.

معرفی تمرینات زیربغل

حرکات زیربغل به دو دسته حرکات ترکیبی و حرکات ایزوله تقسیم بندی می‌شود. تمرینات ترکیبی چندین عضله را درگیر کرده و تمرینات ایزوله فقط عضله زیربغل شما را درگیر می‌کند. ست ها و دامنه‌های تکرار را باید بر اساس اهداف خود و با مشورت مربی مشخص کنید.

چند مثال از بهترین حرکات زیر بغل

حرکات زیربغل خم، حرکات زیربغل دستگاه اچ، حرکات زیربغل سیمکش، حرکات زیربغل قایقی و حرکات زیربغل با کش.

چند مثال از بهترین حرکات زیر بغل 

نکات مهم تمرینی عضلات زیربغل

در ادامه مطلب به چند نکته درباره تقویت عضلات زیربغل می‌پردازیم.

در صورت داشتن کمر درد…

اگر درد کمر شما مداوم است ، حتما قبل از انجام تمرینات با پزشک مشاوره کنید و از انجام تمریناتی که درد و فشار در ناحیه کمرتان ایجاد می‌کنند را خودداری کنید. درباره کمر درد بعد از مشاوره با پزشک با دو حالت روبرو می‌شوید:

 1. استفاده از حرکات اصلاحی
 2. فیزیوتراپی

عضلات کمکی در تمرینات زیربغل

دو عضله کمکی در حرکات زیربغل، عضله ساعد و عضله دوسر بازویی شما می‌باشد. این عضلات به نسبت عضله زیربغل ضعیف تر بوده و باید بیشتر تمرین داده شوند تا در تمرینات حرکات زیربغل به شما کمک کنند.

افراد مبتدی

ورزشکاران مبتدی باید از وزنه‌های مناسب برای شروع حرکات زیربغل (زیربغل قایقی دوبل کمر صاف) استفاده کنند. استفاده از وزنه‌های سنگین برای افراد مبتدی به شدت منع شده و باعث بروز آسیب دیدگی در ورزشکاران مبتدی می‌شود.

نکته مهم تر، فرم انجام حرکت و تمپو (سرعت) انجام حرکت می‌باشد. اشتباه زدن حرکات اکثرا بدلیل انتخاب وزنه های سنگین می‌باشد که باید سریعا از وزنه‌های سبک تر استفاده شود.

جمع‌بندی

تقویت عضلات زیربغل نقش مهمی در بهبود عملکرد ما حتی در انجام امور روزمره ما دارند. به همین دلیل در این مطلب نکات مهم عضله زیربغل را توضیح دادیم. اگر می‌خواهید بدنی خوش فرم تر و قوی تر داشته باشید، حتما از تمرین دادن عضلات زیربغل غافل نشوید و حتما با مشاوره مربی خود حرکات را انجام دهید تا از بروز آسیب های جدی جلوگیری کنید.

همراهان عزیز، لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد زیربغل قایقی دوبل کمر صاف برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *