مسترون (Masterolone)

مسترون
آنچه در این مقاله میخوانید

مسترون (Masterolone) چیست؟

مسترون (Masterolone)، استروئیدی هست که در سال ۱۹۷۰ توسط شرکت سینتکس تولید شد، البته زودتر از این‌ها تولید شده بود اما تا ۱۹۷۰ به هر دلیلی عرضه جهانی نشده بود. مسترون (Masterolone)، حدود ۲ دهه در بحث درمان سرطان سینه غیرقابل جراحی موفق عمل کرد و همچنین در دوره‌های کات بدن‌سازان پیدا می‌شه.

دروستانولون پروپیونات یا همون مسترون (Masterolone) یک مشتق از DHT هست. درواقع مسترون (Masterolone) همون هورمون DHT هست با این تفاوت که در جایگاه کربن شماره 2 یک گروه متیل به اون اضافه شده، این کار باعث می‌شه که دارو در برابر آنزیم 3 هیدروکسی استروئید دی هیدروژناز مقاوم باشه و از بین نره، این آنزیم در عضله اسکلتی وجود داره، البته باید گفت که این کار خاصیت آنابولیکی این استروئید رو هم بسیار بالا می‌بره.

همین تغییر ساده در هورمون دی هیدروتستوسترون مسترون (Masterolone) رو ایجاد می‌کنه که یک استر پروپیونات هم بهش وصل می‌شه تا زمان رهایشش رو کنترل کنه.

آیا مسترون (Masterolone) یک آنتی استروژن هست؟

ازلحاظ کاربردی مسترون (Masterolone) تنها استروئیدی هست که خاصیت آنتی استروژنی بسیار زیادی داره، نه تنها این دارو خواص استروژنی ندارِ بلکه در بدن به عنوان یک آنتی استروژن عمل می‌کنه. درواقع یکی از پروتکل‌های دارویی برای درمان سرطان سینه غیرقابل عمل ترکیب مسترون (Masterolone) و تاموکسیفن (Tamoxifen) در زنان یائسه بود که از شیمی درمانی هم بهتر عمل می‌کرد.

همین موضوع می‌تونه برای بدن‌سازها حائز اهمیت باشه چرا که اگر در دوره درستی ازش استفاده بشه این دارو می‌تونه با خواص ضد استروژنی که داره به بدن ظاهر سفت و خشکی بده.

تأثیرات مسترون (Masterolone) در بدن‌سازی

مسترون (Masterolone) به صورت کلی از اعداد آنابولیکی آندروژنیکی پایینی برخوردار هست اما این یکم غلط اندازه چرا که خود DHT که پایه اصلی مسترون هست 5 برابر از تستوسترون آندروژنیک هست و میل چسبندی بسیار زیادی با گیرنده آندروژنی داره و می‌تونه اثراتش رو از این طریق بذارِ. مسترون (Masterolone) هیچ وقت به عنوان یک عضله ساز قوی مطرح نبوده و در هیچ یک از بیماری‌هایی که عضله از دست می‌دادن به عنوان دارو عضله ساز استفاده نشده، همیشه این دارو به عنوان داروی کات استفاده می‌شده.

بدون شک از مسترون (Masterolone) باید در دوره کات استفاده کرد، اما برای اینکه بشه تأثیرات این دارو رو روی بدن دید فرد باید بسیار درصد چربی پایینی داشته باشه. بخاطر همینم هست که دیده می‌شه مسترون (Masterolone) در آخر دوره کات و آمادگی مسابقه استفاده می‌شه که اون یک مقدار چربی باقی مونده رو هم از بین ببره.

از لحاظ قدرت هم مسترون (Masterolone) می‌تونه تا حدودی در دورانی که رژیم سخت فرد قدرت اون رو کم می‌کنه کمک کنه تا فرد بتونه تمریناتش رو به نحو احسنت انجام بده.

معایب مسترون (Masterolone)

عوارض مسترون (Masterolone) هم مثل بقیه استروئیدهای خانواده DHt هست که بسیارش بستگی به حساسیت فرد داره، همچنین عوارض قلبی عروقی که وجه مشترک همه استروئیدها هستن رو هم به همراه داره. مسترون (Masterolone) می‌تونه به‌طور معنی داری تستوسترون طبیعی بدن رو سرکوب کنه و مصرف تستوسترون همراه مسترون یکی از الزاماتِ و حتماً بعد از اتمام دوره باید PCT انجام بشه.

مسترون (Masterolone) و سمیت کبدی

از لحاظ عوارض کبدی هم مسترون (Masterolone) هیچ سمیت برای کبد ندارِ.

دوز مصرفی مسترون (Masterolone)

  • مقدار دوز مصرفی مسترون (Masterolone) معمولاً بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته هست که معمولاً در ۶ تا ۸ هفته آخر دوره استروئیدی استفاده می‌شه.
  • دوز مورد استفاده در درمان سرطان سینه هفته‌ای ۳۰۰ میلی‌گرم به صورت یک روز در میون بود که این دوز باعث ایجاد صفات ثانویه در زنان می‌شد اما خوب بلاخره بهتر از سرطان بود.
  • در خانم‌ها دوز بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته می‌تونه بیشترین مقداری باشه که بهش احتیاج دارن و معمولاً بیشتر از این عوارضش رو بیشتر نشون می‌ده.

دوز مؤثر مردان: ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم در هفته
دوز مؤثر زنان: ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته
نیمه عمر دارو: ۲ تا ۳ روز
زمان ردیابی دارو در خون: ۳ هفته

گردآوری: مهدی طیبی

منابع

Marin P, Oden B, and Bjorntorp P. Assimilation and mobilization of triglycerides in subcutaneous abdominal and femoral adipose tissue in vivo in men: effects of androgens. J Clin Endocrinol Metab 80: 239-243, 1995
Rebuffe-Scrive M, Marin P, and Bjorntpor P. Effect of testosterone on abdominal adipose tissue in men. Int J Obes 15: 791-795, 1991.
Xu XF, De Pergola G, and Bjorntorp P.Testosterone increases lipolysis and the number of beta-adrenoceptors in male rat adipocytes. Endocrinology 128: 379-382, 1991.
Eur J Cancer Clin Oncol. 1983 Sep;19(9):1231-7.
Cancer Res. 1982 Nov;42(11):4408-12.
Gan No Rinsho. 1986 Apr;32(4):345-8. Japanese.
Khirurgiia (Sofiia). 1987;40(6):80-6. Bulgarian.
Sem Hop. 1982 Sep 23;58(34):1919-23.
J Clin Endocrinol Metab. 1965 Apr;25:476-9

اگر این مطلب براتون مفید بوده، پیشنهاد میکنم مطلب سوماتروپین را نیز مطالعه بفرمایید.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *