پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
سرین L Serine
سرین L Serine
آنچه در این مقاله میخوانید

سرین چیست؟

سلام من پویا بیات هستم و در بحث مکمل های آمینواسیدهای غیر ضروری امروز میخوایم درباره سرین صحبت کنیم.

ال-سرین یک اسیدآمینه است که در بیوسنتز پروتئین‌ها استفاده می‌شود.دارای گروه α آمین (که در شرایط بیولوژیکی NH۳+ پروتونه شده) و یک گروه کربوکسیل (که در شرایط بیولوژیکی -COO− دپروتونه شده) است و یک زنجیره جانبی متشکل از یک گروه هیدروکسی متیل است که آن را به‌عنوان یک اسیدآمینه قطبی طبقه بندی می‌کند.ال-سرین در شرایط طبیعی فیزیولوژیکی می‌تواند در بدن انسان سنتز شود و یک اسیدآمینه غیرضروری محسوب می‌شود. اسیدآمینه ال-سرین توسط کدون‌های UCU ، UCC ، UCA ، UCG ، AGU و AGC رمزگذاری می‌شود.

اسیدآمینه سرین در بیوسنتز پورین‌ها و پیریمیدین ها نقش بسیار مهمی درد. این ماده پیش ساز چندین اسیدآمینه از جمله اسید امینه گلایسین و اسید امینه سیستئین و همچنین تریپتوفان موجود در باکتری‌ها است. این ماده همچنین پیش ساز بسیاری از متابولیت‌های دیگر ازجمله اسفنگولیپیدها و فولات است. سرین نقش مهمی در عملکرد کاتالیزوری بسیاری از آنزیم‌ها دارد. نشان داده شده است که در جایگاه فعال آنزیم‌های کیموتریپسین، تریپسین و بسیاری از آنزیم‌های دیگر وجود دارد. نشان داده شده است که گازهای عصبی و بسیاری از مواد مورد استفاده در حشره‌کش‌ها با ترکیب با رزیدوهای سرین در محل فعال آنزیم استیل کولین استراز، باعث مهار کامل آنزیم می‌شوند. زنجیره جانبی اسیدآمینه ال-سرین می‌تواند تحت گلیکوزیلاسیون مرتبط با O قرار گیرد که ممکن است ازنظر عملکردی مربوط به دیابت باشد. نقص در بیوسنتز اسیدآمینه L- سرین در ارتباط نقص‌های آنزیمی نقص 3-فسفوگلیسرات دهیدروژناز، نقص 3-فسفوسرین فسفاتاز و نقص فسفوسرین آمینوترانسفراز است که منجر به علائم عصبی شدید مانند میکروسفالی مادرزادی و عقب‌ماندگی شدید حرکتی می‌شود.

ال-سرین برای سنتز لیپیدهایی به نام فسفاتیدیل سرین که غشای سلولی سلول‌های عصبی را تشکیل می‌دهند ضروری است. همچنین برای رشد فرآیندهای عصبی نیز ضروری است. بااین‌حال، مشخص نیست که آیا مکمل‌های ال سرین مستقیماً سطح ال سرین را در مغز افزایش می‌دهند یا خیر.

سرین در بسیاری از پروتئین‌ها وجود دارد و از نظر عملکردی مهم است. با یک گروه الکلی، سرین برای متابولیسم چربی‌ها، اسیدهای چرب و غشای سلول مورد نیاز است.

اسیدآمینه L-Serine در رشد عضلات و یک سیستم ایمنی سالم و همچنین در مسیرهای بیوسنتز پیریمیدین، پورین، کراتین و پورفیرین نقش عمده‌ای دارد. سرین همچنین در محل فعال کلاس آنزیم سرین پروتئاز که شامل تیریپسین و کیموتریپسین است، یافت می‌شود.

ال سرین یک آمینواسید که به‌طور طبیعی در غذا وجود دارد و اخیراً به‌عنوان یک درمان بالقوه برای درمان بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک(ALS) ، بیماری آلزایمر(AD) ، نوروپاتی خودمختار حسی ارثی نوع (HSAN1) و القای خواب مورد توجه مجدد قرار گرفته است.


پرولین

کاربرد

از اسیدآمینه ال-سرین در موارد زیر استفاده شده است:

 • L-Serine به‌عنوان مکمل در رده سلول تخمدان همستر چینی TF 70R و در محیط کشت فیبروبلاست جنینی موش MEF)) استفاده شده است.
 • اسیدآمینه ال-سرین در تهیه بافر Tris-BSAN برای هموژنیزاسیون استفاده شده است.
 • همچنین از اسیدآمینه ال-سرین برای آنالیز کمی دفع پلی پپتیدها در ادرار استفاده شده است.

چگونه میزان سرین رو تو بدن افزایش بدیم

موثرترین راه برای افزایش سطح آمینو اسید سرین، خوردن غذاهاییه که به طور طبیعی دارای مولکول بالایی هستن.مواد غذایی زیر از منابع سرین حساب میشن:

 • سویا
 • آجیل(به خصوص بادام زمینی،بادام و گردو)
 • تخم مرغ
 • نخود
 • عدس
 • گوشت
 • ماهی

عملکرد بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی

 • به‌عنوان پیش ماده برای سنتز نوکلئوتید عمل می‌کند.
 • در پیشرفت و عملکرد سیستم عصبی مرکزی نقش دارد.
 • به‌عنوان پیش ماده گلایسین توسط سرین هیدروکسی متیل ترانسفراز عمل می‌کند.
 • ال سرین همچنین در تکثیر سلولی نیز نقش دارد. ال سرین در یک آزمایش بالینی انسانی مورد تأیید FDA به‌عنوان یک درمان احتمالی برای بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک در نظر گرفته شده است. همچنین شواهدی وجود دارد که اسیدآمینه ال-سرین می‌تواند نقشی درمانی در دیابت داشته باشد.

 

اگر این مقاله رو دوست داشتید پیشنهاد میکنم پرولین رو هم مطالعه کنید.

 

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *