پرولین L proline

پست های مرتبط

آنچه در این مقاله میخوانید
پرولین
پرولین L proline
آنچه در این مقاله میخوانید

آشنایی با ال پرولین

سلام من پویا بیات هستم و در بحث مکمل های آمینواسیدهای غیر ضروری امروز میخوایم درباره پرولین صحبت کنیم.

ال پرولین یک آمینو اسید غیر ضروری است که خود را به عنوان پودر کریستالی سفید بی بو و با طعم شیرین یا تلخ نشان می دهد و محلول در آب و الکل است ،پرولین با عوامل اکسید کننده قوی ناسازگار است و به عنوان افزودنی و طعم دهنده مواد غذایی استفاده می شود.پرولین به طور طبیعی در عسل وجود دارد.همچنین در غذاها و دسرهای ژلاتینی، محصولات لبنی و گوشت و سبزیجات فرآوری شده کاربرد دارد.


پرولین چیست؟

ال پرولین “L-Proline”، یک اسید آمینه غیر ضروری ، بی بو یا دارای بوی خفیف و مشخص با طعم کمی شیرین است؛از ال پرولین در تحقیقات بیوشیمیایی و تغذیه ای،آزمایشات میکروبیولوژیکی ،محیط کشت،به عنوان معرف آزمایشگاهی،مکمل غذایی و مواد اولیه برای کاپتوپریل و انالاپریل و استفاده می شود.همچنین از پرولین به عنوان طعم دهنده و مکمل غذایی استفاده می شود و از عناصر اصلی تشکیل دهنده عسل به شمار میرود.ال پرولین شامل یک گروه آمینو،یک گروه کربوکسیلیک اسید و یک پیرولیدین زنجیره جانبی است که آن را به عنوان آمینو اسید غیر قطبی و آلیفاتیک طبقه بندی می کند.این ماده همچنین پیش ساز (با ویتامین C) برای کلاژن است،بلوک سازنده ساختار تاندون ها،رباط ها،شریان ها،وریدها و ماهیچه ها می باشد و در ترمیم زخم اهمیت دارد.ال پرولین یکی از 20 اسید آمینه ای است که برای سنتز پروتئین ها در بدن انسان استفاده می شود.این اسید آمینه در کد ژنتیکی انسان با کدون CCA ، CCC ، CCG و CCU رمزگذاری شده است.ال پرولین تنها آمینو اسید پروتئین زایی است که یک آمین ثانویه است،به این معنی که نیتروژن آمین آن به دو گروه آلکیل متصل است. تقریباً همه پروتئین های بدن انسان حاوی ال پرولین هستند و تنها اسیدهای آمینه ای که بیشتر فراوان هستند آلانین و گلوتامین هستند. ال پرولین به ویژه در تولید کلاژن ، که جزء اصلی پوست ، غضروف و استخوان است،اهمیت دارد.

اقدامات بیوشیمیایی ال پرولین خالص شامل آگونیسم ضعیف گیرنده های گلیسین و برخی گیرنده های گلوتامات است. گیاهان همچنین از این اسید آمینه برای تولید بافت هایی مانند گرده استفاده می کنند. مکمل های بهداشتی حاوی این ماده اغلب برای حمایت از رشد بافت همبند مصرف می شوند.


تاریخچه

پرولین اولین بار در سال 1900 توسط ریچارد ویلستاتر جدا شد که اسید آمینه را هنگام مطالعه ان متیل پرولین “N-methylproline” بدست آورد و پرولین را با واکنش نمک سدیم دی اتیل مالونات با( 1،3-دیبروموپروپان) سنتز کرد. سال بعد ، امیل فیشر پرولین را از کازئین و محصولات تجزیه استر (γ-phthalimido-propylmalonic) جدا کرد و سنتز پرولین را از (استر فتالیمید پروپیلمالونیک) منتشر کرد.نام پرولین از پیرولیدین ، یکی از اجزای تشکیل دهنده آن گرفته شده است.


بیوسنتز

پرولین به صورت بیوسنتتیک از اسید آمینه ال گلوتامات L-glutamate”” مشتق شده است.گلوتامات-5-سامی آلدهید ابتدا توسط گلوتامات 5-کیناز (وابسته بهATP ) و گلوتامات-5-سامی آلدئید دهیدروژناز (که به NADH یا NADPH نیاز دارد) ایجاد می شود. سپس می تواند به صورت خود به خود چرخه بزند و 1-پیرولین-5-کربوکسیلیک اسید ایجاد کند ، که توسط پیرولین-5-کربوکسیلات ردوکتاز به پرولین کاهش می یابد (با استفاده از NADH یا NADPH)، یا توسط اورنیتین آمینوترانسفراز به اورنیتین تبدیل می شود،و پس از آن چرخه سوزی توسط اورنیتین سیکلودامیناز برای تشکیل پرولین ایجاد می شود.

پرولین


عملکرد ال پرولین

ال پرولین مشتق از اسید آمینه گلوتامین است.پرولین پیش ساز نوعی پروتئین به نام کلاژن است که برای حمایت از بافت های بدن مانند پوست،استخوان ها،ماهیچه ها،تاندون ها و غضروف ها عمل می کند.اثرات پرولین را بیشتر در قسمتهایی از بدن که حاوی کلاژن هستند می توان مشاهده کرد و همچنین ممکن است به عملکرد سالم سیستم ایمنی کمک کند.ال پرولین در غضروف ها وجود دارد و برای عملکرد مناسب مفاصل و تاندون ها مهم است.

ال پرولین یک ترکیب آلی و یک اسید آمینه غیر ضروری است که توسط افراد سالم در بدن سنتز می شود.مانند سایر آمینو اسیدها،این ماده را می توان در منابع حاوی پروتئین مانند گوشت، تخم مرغ ، و همچنین محصولات لبنی و طیور یافت.ال پرولین همچنین می تواند در مکمل ها به شکل کپسول و قرص باشد و همچنین در نوشیدنی های ورزشی برای بدنسازان و ورزشکاران موجود است. این اسید امینه همچنین از عناصر اصلی تشکیل دهنده عسل به شمار میرود.

حیاتی ترین عملکرد ال پرولین توسعه و محافظت از پوست و بافت های همبند است. ال پرولین نوعی پروتئین به نام کلاژن تولید می کند که نقش مهمی در حفظ بدن دارد. برخی از افراد حتی آن را جزء چسبی می نامند که بدن را یکپارچه نگه می دارد. همچنین به ترمیم زخم ها ، بافت های آسیب دیده ، پوست و ماهیچه ها کمک می کند.


منابع ال پرولین

در واقع، پرولین حدود ۱۰ درصد از کل اسیدهای آمینه موجود در کلاژن را تشکیل می دهد.به این ترتیب،غذاهای حاوی کلاژن مانند آب استخوان، بال مرغ (با پوست) و ژلاتین منابع غنی این اسید آمینه هستند.بیشتر گوشت ها، ماهی ها و غذاهای لبنی نیز حاوی پرولین هستند.


کاربردهای ال پرولین

ال پرولین کاربرد عمده ای در حفظ فشار خون،تشکیل کلاژن،پیشگیری از تصلب شرایین و ترمیم بافت دارد.

اسیدهای آمینه پرولین به عنوان پیش ساز گلوتامیک اسید عمل می کند که در تشکیل برخی از ترکیبات مهم مانند گاما آمینوبوتیریک اسید ، گلوتامین و گلوتاتیون نقش دارد.

پرولین همچنین می تواند به هیدروکسی پرولین تبدیل شود که در یک مولکول پروتئین گنجانده شده است.

این آمینو اسید را می توان در محصولات غذایی ، آشامیدنی ، دارویی ، بهداشت و مراقبت های شخصی ، کشاورزی/خوراک دام/طیور استفاده کرد.

پرولین یک اسید آمینه است که به عنوان مکمل غذایی و به عنوان طعم دهنده استفاده می شود و در ادویه ، پنیر ، محصولات گوشتی و ماست و غیره استفاده می شود.

ال پرولین جزء ضروری کلاژن است و برای عملکرد مناسب مفاصل و تاندون ها مهم است. همچنین از آن برای سنتز داروهای مختلف مانند داروهای فشار خون بالا استفاده می شود.

پرولین و مشتقات آن اغلب به عنوان کاتالیزورهای نامتقارن در واکنشهای ارگانوکاتالیز پرولین استفاده می شود. کاهش CBS و تراکم آلدول کاتالیزور پرولین نمونه های برجسته ای هستند.

ال پرولین همچنین از اسید آمینه های اساسی در عسل به شمار میرود.

در دم کردن،پروتئین های غنی از پرولین با پلی فنول ها ترکیب می شوند تا مه تولید شود (کدورت).

ماده مذکور یک محافظ اسمز IS osmoprotectant”” است و بنابراین در بسیاری از کاربردهای دارویی و بیوتکنولوژیکی استفاده می شود.

محیط رشد مورد استفاده در کشت بافت گیاهی ممکن است با پرولین تکمیل شود. این آمینو اسید می تواند رشد را افزایش دهد ، شاید به این دلیل که به گیاه درتحمل تنش های کشت بافت کمک می کند.

 

اگر این مقاله رو دوست داشتید پیشنهاد میکنم سیستئین رو هم مطالعه کنید.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *