پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی

پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی (Lever Tricep Extension Parallel Grip)

 • عضله اصلی حرکت: سه سر بازویی (پشت بازو)
 • عضلات کمکی: سرشانه (دلتوئید) – ساعد
 • مکانیک: تک مفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۳۳۶
 • نام دیگر حرکت: *

نکات و خطا های حرکت پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی

 1. مچ دست ثابت بوده و خم نشود.
 2. بازوها ثابت و دست ها فقط از آرنج خم می شوند.
 3. حرکت پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی را آهسته و کنترل شده انجام دهید.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع حرکت پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی ، بر روی دستگاه پشت بازو دست موازی نشسته و وزن مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.
 • تکیه داده، بازو را به تکیه گاه بچسبانید و دستگیره‌ها را محکم بگیرید.
 • این نقطه شروع حرکت خواهد بود.
 • دستگیره‌ها را به سمت جلو هل بدهید تا آرنج‌ها صاف شوند. (اما آرنج‌ها قفل نشوند)
 • پس از یک مکث کوتاه، آهسته به نقطه شروع بازگردید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی

وقتی دستگیره ها را پایین میبرید نفس خود را آزاد کنید(بازدم) و وقتی دستگیره ها را بالا می آورید نفس بکشید(دم).

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت پشت بازو سیم کش ایستاده با میله EZ مچ برعکس را هم بخوانید.

.

آناتومی کلی عضلات دست

دست انسان دارای ۴ گروه عضلانی اصلی می‌باشد:

 • ماهیچه دوسر بازو (Bicep Brachii)
 • ماهیچه بازویی (Bicep Brachialis)
 • پشت بازو (Triceps)
 • ساعد (Forearms)

آناتومی عضله سه سر بازویی (پشت بازو)

عضله سه سر بازویی را می‌توان در بخش های خلفی و جانبی استخوان بازو لمس کرد. این عضله شامل سه بخش (سردراز، سر خارجی و سر داخلی) می‌باشد که دو سوم بازو شما را تشکیل می‌دهد. هر سه سر این عضله برای باز کردن مفصل آرنج بکار گرفته می‌شوند اما سردراز عضله پشت بازو در بازکردن‌و نزدیک کردن شانه نیز نقش دارد.

نکته: برای داشتن بازوهای حجیم، علاوه بر تمرین دادن عضله جلو بازو، عضله پشت بازو نیز باید تمرین داده شده و این حرکات (پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی) حتما باید دربرنامه شما باشد.

تاندونیت عضله سه سر بازو چیست؟

تاندون ها بافت های همبندی هستند که عضلات را به استخوان ها متصل کرده و به حرکت مفاصل کمک می کنند. تاندونیت عضله سه سر بازو نوعی بیماری ناشی از التهاب تاندونی است که از پشت بازو (عضله سه سر) تا استخوان آرنج امتداد دارد.

این وضعیت زیاد رایج نیست، اما در صورت بروز انجام فعالیت های روزمره را بسیار دردناک می کند. در این مقاله درباره علت التهاب تاندون پشت بازو یا عضله سه سر بازو، علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری از تاندونیت سه سر بازو صحبت خواهیم کرد.

درمان های خانگی

گاهی اوقات و در صورت تشخیص سریع علائم می توان تاندونیت عضله سه سر را در خانه درمان کرد. تنها لازم است نکات زیر را دنبال کنید :

 • استراحت : این بدان معنا نیست که باید روی کاناپه دراز بکشید و کاری انجام ندهید. با اجتناب از فعالیت هایی که باعث درد می شوند، حداقل چند روز به تاندون سه سر استراحت دهید.
 • یخ درمانی : روزانه دو تا سه مرتبه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی تاندون سه سر یخ قرار دهید. همچنین می توانید محل درد را چند دقیقه با یک تکه یخ ماساژ دهید.
 • تمرینات دامنه حرکتی : سفتی آرنج را با انجام تمرینات دامنه حرکتی ملایم کاهش دهید. به آرامی آرنج را در محدوده ای بدون درد، ۱۰ مرتبه متوالی خم و صاف کنید. این تمرین را روزانه چندین بار تکرار کنید.

تمرین پشت بازو

پیشگیری

هیچ تضمینی وجود ندارد که هرگز به تاندونیت سه سر بازو مبتلا نشوید، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام دهید.

 • گرم کردن : برای افزایش جریان خون قبل از تمرین یا بازی های ورزشی چند دقیقه را به انجام فعالیت‌های گرم ‌کننده با شدت کم مانند چرخاندن بازو (بازوها را صاف به هر طرف باز کرده و چرخش‌ های کوچک انجام دهید) اختصاص دهید.
 • کشش : پس از گرم کردن بدن، حرکات کششی سه سر بازو را انجام دهید. دست ها را بالا برده و روی پایه گردن قرار دهید. آرنج را به آرامی با دست مخالف به سمت عقب بکشید تا در امتداد عضله سه سر کشش (اما نه درد) را احساس کنید. ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.
 • پیشرفت تدریجی و فرم مناسب : اگر در ورزش تازه کار هستید برای بررسی فرم صحیح و دریافت توصیه های ورزشی با یک مربی شخصی مشورت کنید. با افزایش قدرت می توانید به تدریج حرکات (پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی) را پیشرفته تر کنید.
 • به درد توجه کنید : اگر حرکتی (پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی) دردناک است کاری که انجام می دهید را متوقف کنید. تحمل درد برای رسیدن به نتیجه تنها منجر به تاندونیت و آسیب های دیگر می شود.

اهمیت تقویت عضله پشت بازو

همان‌طور که گفته شد این عضله دو سوم بازو را تشکیل می‌دهد، هر چقدر این عضله بزرگتر و درشت تر باشد، ظاهر بازو نیز زیبا تر خواهد شد. همچنین، تقویت (پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی) این عضله تاثیر زیادی در انجام راحت تر حرکاتی مثل : پرس سینه و حرکات سرشانه خواهد داشت.

روش صحیح تمرین پشت بازو

اغلب بر این باورند که حرکات ترکیبی می‌توانند سبب رشد عضله بازو شوند (این حرکات اغلب عضلات بدن را درگیر می‌کنند). اگر همیشه حرکات ترکیبی پرسی انجام دهید، پشت بازو شما بطور کامل درگیر نمی‌شود و رشد کاملی نخواهد داشت. سر جانبی و میانی عضله پشت بازو در حین حرکت پرسسینه به شما کمک می‌کند تا بازو هارا کامل صاف کنید در حالی که سر بلند این عضله آرنج را عقب کشیده و جلوی افزایش وزنه را می‌گیرد.

روش صحیح تمرین پشت بازو

پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی چه حرکتی است؟

پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی، تمرین تک مفصلی درجه یک در پرورش تمام قسمت های عضلات پشت بازو می باشد که بخاطر دامنه حرکتی ثابتی که دارد فشار ایزوله به ماهیچه ها وارد می کند. این حرکت بخاطر تاثیر پذیری زیاد روی عضلات، از محبوبیت زیادی در بین ورزشکاران برخوردار است.

هدف از حرکت پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی چیست؟

 • بالا بردن توان عضلات پشت بازو
 • به چالش کشیدن عضلات سست
 • جلوگیری از مشکلات مفاصل
 • کمک به نیرومندی بازوها
 • شکیل شدن عضلات پشت بازو
 • پیشگیری از آسیب های حرکتی

آیا پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی برای افرادی که گودی کمر دارند مناسب است؟

پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی، تمرین بی نظیر برای کسانی که گودی کمر و ناراحتی های عضلانی دارند می باشد. به دلیل اینکه تنها بر روی پشت بازو متمرکز بوده و آن را تحت فشار زیاد قرار می دهد.

چه عضلاتی در حرکت پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی درگیر می شوند؟

 1. عضلات پشت بازو
 2. سر شانه
 3. ساعد
 4. جلو بازو
 5. آرنج

آیا اندازه عضلات سه سر بازویی بیشتر از عضله دو سر بازویی می باشد؟

اندازه عضله پشت بازو یا سه سر بازویی باعث می شود تا عضلات دو سر یا جلو بازو بیشتر نمایان شوند. یعنی اگر دوست دارید به هایپرتروفی عضلات بازو برسید، نباید تمرینات عضلات پشت بازو را نادیده بگیرید و حتما باید به خوبی آن ها را تقویت کنید. بیشتر آقایان بر این باورند که برای داشتن بازوهای بسیار بزرگ باید تمرینات جلو بازو را انجام دهند، در صورتی که برای حجم عضلات بازو و بیشتر دیده شدن آن ها باید روی عضلات سه سر بازویی کار کنید.

نادیده گرفتن تمرینات عضلات پشت بازو چه اشکالی دارد؟

زمانی که تمرینات پشت بازو را نادیده می گیرید، بدترین حالت ظاهری و داخلی بازوها را مشاهده می کنید. به این صورت، بازوهایی خواهید داشت که پشت آن صاف و جلوی آن برآمده می شود و هرگز بازوهایتان به چشم نمی آیند. بهترین حالت این است که، بطور هماهنگ عضلات بازو را تقویت کنید و بیشتر بر روی عضلات پشت بازو تمرکز داشته باشید، به خصوص ورزشکارانی که بازوهای حجیم و انفجاری می خواهند.

جمع‌بندی

عضله پشت بازو دو سوم بازو شما را تشکیل می‌دهد و نباید از تمرین آن قافل شد. این عضله کوچک بوده و نیاز به ریکاوری دارد. حتما در برنامه خودتمرینات پشت بازو (پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی) را قرار دهید تا بازوهای حجیم تر و زیبا تری داشته باشید.

.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد پشت بازو دستگاه نشسته دست موازی برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *