زیربغل T دستگاه + ویدیو و نکات آموزشی

زیربغل T دستگاه
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت زیربغل T دستگاه (Lever Lateral Pulldown Plate Loaded)

 • عضله اصلی حرکت: پشتی بزرگ (زیربغل)
 • عضلات کمکی: سرشانه (دلتوئید) – ذوزنقه
 • مکانیک: چند مفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۷۳
 • نام دیگر حرکت: پشت T دستگاه جفت دست

نکات و خطا های حرکت زیربغل T دستگاه

 1. این تمرین فشار زیادی را به تاندون‌‌‌های ظریف کتف و عضلات شانه وارد می‌کند پس در انجام تمرین عجله نکنید.
 2. از جهش و پرتاب میله جلوگیری کرده و حرکت را به آرامی و کامل انجام دهید.
 3. به هیچ عنوان آرنج خود را قفل نکنید.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع زیربغل T دستگاه, روی دستگاه T وزنه مورد نیاز را قرار دهید
 • دست ها نزدیک به هم باشد و دستگیره ها را بگیرید و به سمت پایین بکشید آرنج ها تا نزدیکی پهلو ها بیایید.
 •  به آرامی به حالت اولیه برگردانید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت زیربغل T دستگاه

هنگامی که دستگیره را به سمت پایین میکشید نفس را آزاد کنید(بازدم) و هنگامی که دستگیره را به سمت بالا میبرید نفس بکشید(دم).

دامنه منفی (انقباض اکسنتریک) حرکت زیربغل T دستگاه 

در حرکت زیربغل T دستگاه وقتی دست‌ها را به سمت بالا حرکت می‌دهید و آرنج ها صاف میشوند، دامنه منفی حرکت یا انقباض برون گرا را اجرا می‌کنید.

دامنه مثبت (انقباض کانسنتریک) حرکت زیربغل T دستگاه 

در حرکت زیربغل T دستگاه وقتی دستگیره را با دست‌ها به سمت پایین (میان تنه) حرکت می‌دهید و آرنج‌ها خم می‌شوند، دامنه مثبت یا انقباض درون گرا را اجرا می‌کنید.

.
اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت زیربغل پاروئی از بالا با دستگاه T را هم بخونید.
.

توضیحات تکمیلی عضله زیربغل

عضله زیربغل (لاتیسیموس خلفی) ، عضله‌ای صاف و پهن می‌باشد. این عضله قسمت بزرگی از قفسه سینه تحتانی را پوشش می‌دهد. زیربغل یک عضله جانبی تنفسی می‌باشد و عملکرد آن در اندام فوقانی هست و از این لحاظ جزو عضلات کتف محسوب می‌شود.

این عضله از زیر بغل تا وسط کمر امتداد دارد. عضله‌ای بزرگ و به شکل مثلث می‌باشد که به شما برای انجام حرکاتی مانند حرکات کششی، شنا و نفس کشیدن را کمک می‌کند.این عضله شانه های شما را باز می‌کند در حالی که کمرتان را بدون حرکت می‌تواند نگه دارد. عصب دهی این عضله بر عهده عصب بلند کتف (عصب سینه‌ای) می‌باشد.

عضله-زیر-بغل-۳

عضلات کوچکتر دیگری هم مثل ترس ماژر (teres major) و رامبوید (rhomboid) وجود دارند که حرکت پشت را تسهیل می کنند. ترس ماژر، لبه خارجی استخوان کتف را به استخوان بازو متصل می کند. وظیفه اصلی این عضله، کشیدن بازو به سمت پشت است.

عضلات رامبوید هم از یک سو به دو طرف ستون مهره ها و از سوی دیگر، به میانه استخوان های کتف اتصال دارند. این عضلات، استخوان های کتف را به یکدیگر نزدیک می کنند.
بسیاری عضلات کوچک دیگر هم در ناحیه پشت وجود دارند که در طول ستون مهره ها کشیده شده اند. مجموعه این عضلات را “راست کننده مهره ای” (spinal erector) می نامند که شامل لانگیسیمس (longissimus)، اسپاینالیس (spinalis) و ایلیوکستالیس (iliocostalis) است.

ضعف عضلات زیربغل و عوارض آن

ضعف عضلات زیر بغل و پشت باعث می‌شود که بدن شما برای ثبات و حمایت به رباط های متصل کننده‌ی استخوان ها تکیه کند. همین موضوع باعث بوجود آمدن درد و اختلال در عملکرد بدن شما می‌شود. داشتن عضلات پشتی قوی‌تر، کیفیت عملکرد شما را در انجام کارهای روزانه، ورزش (زیربغل T دستگاه) و … را افزایش می‌دهد. بنابراین حتما در تمرینات خود، تمرینات عضلات پشتی (زیربغل T دستگاه) را قرار دهید و هفته‌ای یکبار حداقل این تمرینات را انجام دهید.

مزایای تمرینات زیر بغل

عضله زیربغل (لاتیسیموس خلفی) در تمامی فعالیت های روزانه شما نقش دارد و برای راحتی، باید به اندازه کافی این عضله را تقویت کرد. تمرینات زیر بغل باعث رشد و افزایش حجم عضلانی قسمت بالا تنه شما می‌شود که در زیبایی بدنتان هم تاثیر دارد.این عضلات مانند عضلات سینه عضلات بزرگی هستند که قسمت زیادی از بالا تنه شما را تشکیل می‌دهند.

عضله-زیر-بغل-۲

آیا زیربغل T دستگاه تمرین پرفشاری است؟

زیربغل T دستگاه ، تمرین عاقلانه و کاملی است که نتیجه بی‌نظیری بر روی عضلات زیر بغل و پشتی بزرگ می‌گذارد و تمام قسمت‌های عضلات ذوزنقه‌ای را درگیر می‌کند. به خاطر نوع حرکت که دست‌ها در بالا قرار دارند، به کشسانی شدن شانه‌ها، عضله زیر بغل، بازوها و نیروی بیشتر عضلات پشت کمک فراوانی می‌شود. این تمرین قدرتی چند مفصلی دامنه حرکتی زیادی دارد که باعث بیشتر به چالش کشیدن عضلات می‌شود.

مزیت‌های بهره‌مندی از حرکت زیربغل T دستگاه چیست؟

 1. افزایش قدرت عضلات زیر بغل
 2. پر حجم‌ تر شدن عضلات پشتی بزرگ
 3. بالا بردن توان عضلات ذوزنقه ای
 4. بیشتر کردن طاقت دست‌ها زمان بالا بودن
 5. چند برابر کردن نیروی عضلات پشت
 6. قطور کردن عضلات سر شانه
 7. افزایش انعطاف بدنی

زیربغل T دستگاه ایمن هست؟

زیربغل T دستگاه ، تمرین هوشمند و کاملاً ایمن است که در وزنه‌های سنگین نیز بی‌خطر بوده و به تمام عضلات پشت تنش وارد می‌کند. این حرکت عالی و پربار، به تمام افراد پیشنهاد می‌شود و بهتر است مبتدی‌ها آن را سبک شروع کنند. کسانی که دارای ناراحتی‌های کتف، شانه، کمر و زیر بغل هستند باید در اجرای تمرین طبق نظر پزشک خود پیش بروند.

چه عضلاتی درحرکت زیربغل T دستگاه تقویت می‌شوند؟

 • عضلات زیر بغل
 • عضلات پشتی بزرگ
 • عضلات ذوزنقه ای
 • عضلات سر شانه
 • عضلات جلو بازو
 • عضلات ساعد
 • کتف

آیا تمرینات مربوط به عضلات زیر بغل بانوان با آقایان متفاوت است؟

درست‌ترین مزیت بدن‌سازی برای بانوان کمک به عضله سازی بهتر هست. در بانوان عضلات بیشتر مقاوم و محکم می‌شوند تا پرحجم. نه‌تنها تمرینات مربوط به عضلات زیر بغل، بلکه کلیه تمرینات بانوان، هدف متفاوت‌تری با آقایان دارند. برخی از آن‌ها برای از بین بردن چربی‌ها و لاغری، برخی دیگر برای چاقی تمرینات بدن‌سازی را انجام می‌دهند. درنتیجه با توجه به هدف فرد از تمرین، برنامه بدن‌سازی داده می‌شود.

آیا برای داشتن عضلات زیر بغل قدرتمند تنها اجرای تمرینات مربوط به آن کافی است؟

تمرینات عضلات مختلف، در بدن‌سازی به یکدیگر ربط دارند و به قدرت بهتر هم کمک می‌کنند؛ یعنی برای داشتن عضلات زیر بغل قوی، تنها تمرین دادن همان ناحیه فایده‌ای ندارد و ازنظر ظاهری نیز بدشکل می‌شود. همان‌طور که می‌دانید عضلات مکمل همدیگر هستند و برای داشتن بدنی قوی و اندامی خوش‌فرم باید به پرورش تک‌تک آن‌ها اهمیت دهید.

عضله-زیر-بغل-۱-

نکات مهم تمرینی عضلات زیربغل

در ادامه مطلب به چند نکته درباره تقویت عضلات زیربغل می‌پردازیم. رعایت این نکات به شدت مهم میباشد.

در صورت داشتن کمر درد…

اگر درد کمر شما مداوم است ، حتما قبل از انجام تمرینات با پزشک مشاوره کنید و از انجام تمریناتی که درد و فشار در ناحیه کمرتان ایجاد می‌کنند را خودداری کنید. درباره کمر درد بعد از مشاوره با پزشک با دو حالت روبرو می‌شوید:

 1. استفاده از حرکات اصلاحی
 2. فیزیوتراپی

عضلات کمکی در تمرینات زیربغل

دو عضله کمکی در حرکات زیربغل، عضله ساعد و عضله دوسر بازویی شما می‌باشد. این عضلات به نسبت عضله زیربغل ضعیف تر بوده و باید بیشتر تمرین داده شوند تا در تمرینات حرکات زیربغل به شما کمک کنند.

افراد مبتدی

ورزشکاران مبتدی باید از وزنه‌های مناسب برای شروع حرکات زیربغل (زیربغل T دستگاه) استفاده کنند. استفاده از وزنه‌های سنگین برای افراد مبتدی به شدت منع شده و باعث بروز آسیب دیدگی در ورزشکاران مبتدی می‌شود.

نکته مهم تر، فرم انجام حرکت و تمپو (سرعت) انجام حرکت می‌باشد. اشتباه زدن حرکات اکثرا بدلیل انتخاب وزنه های سنگین می‌باشد که باید سریعا از وزنه‌های سبک تر استفاده شود.

جمع‌بندی

تقویت عضلات زیربغل نقش مهمی در بهبود عملکرد ما حتی در انجام امور روزمره ما دارند. به همین دلیل در این مطلب نکات مهم عضله زیربغل را توضیح دادیم. اگر می‌خواهید بدنی خوش فرم تر و قوی تر داشته باشید، حتما از تمرین دادن عضلات زیربغل غافل نشوید و حتما طبق برنامه مربی خود تمرین کنید تا از بروز آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.

همراهان عزیز، لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد زیربغل T دستگاه برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *