پشت بازو خوابیده با هالتر EZ

پشت بازو خوابیده با هالتر EZ
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت پشت بازو خوابیده با هالتر (Lying EZ-Bar Tricep Extension)

 • عضله اصلی حرکت: سه سر بازویی (پشت بازو)
 • عضلات کمکی: سرشانه (دلتوئید) – ساعد
 • مکانیک: تک مفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۳۱۷
 • نام دیگر حرکت: *

نکات و خطا های حرکت پشت بازو خوابیده با هالتر EZ

 1. مچ دست ثابت بوده و خم نشود.
 2. بازوها ثابت و دست ها فقط از آرنج خم می شوند.
 3. حرکت پشت بازو خوابیده با هالتر EZ را آهسته و کنترل شده انجام دهید.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع حرکت پشت بازو خوابیده با هالتر EZ ، روی میز تخت بصورت کاملا صاف دراز بکشید.
 • هالتر EZ را به دست بگیرید و روبروی صورت خود قرار دهید به طوری که دست ها به اندازه عرض شانه باز باشد.
 • آرنج ها را کمی بالاتر از سر ببرید. این نقطه شروع حرکت است.
 • هالتر EZ را آهسته به سمت سر (پشت سر) پایین بیاورید.
 • هالتر را بدون استفاده از شانه ها به نقطه اول باز گردانید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت پشت بازو خوابیده با هالتر EZ

وقتی هالتر را بالا میبرید، نفس خود را آزاد کنید (بازدم) و وقتی هالتر را پایین می آورید، نفس بکشید (دم).

.

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت پشت بازو با هالتر EZ روی میز زیرسینه را هم بخوانید.

.

آناتومی کلی عضلات دست

دست انسان دارای ۴ گروه عضلانی اصلی می‌باشد:

 • ماهیچه دوسر بازو (Bicep Brachii)
 • ماهیچه بازویی (Bicep Brachialis)
 • پشت بازو (Triceps)
 • ساعد (Forearms)

آناتومی عضله سه سر بازویی (پشت بازو)

عضله سه سر بازویی را می‌توان در بخش های خلفی و جانبی استخوان بازو لمس کرد. این عضله شامل سه بخش (سردراز، سر خارجی و سر داخلی) می‌باشد که دو سوم بازو شما را تشکیل می‌دهد. هر سه سر این عضله برای باز کردن مفصل آرنج بکار گرفته می‌شوند اما سردراز عضله پشت بازو در بازکردن‌و نزدیک کردن شانه نیز نقش دارد.

نکته: برای داشتن بازوهای حجیم، علاوه بر تمرین دادن عضله جلو بازو، عضله پشت بازو نیز باید تمرین داده شده و این حرکات (پشت بازو خوابیده با هالتر EZ) حتما باید دربرنامه شما باشد.

پشت بازو خوابیده با هالتر EZ حرکت بهینه است؟

پشت بازو خوابیده با هالتر EZ، حرکت تک مفصلی کار ساز و مفید بوده که شخص با خیال راحت آن را اجرا می کند و به تقویت عضلات می پردازد. این تمرین بهینه و مطلوب، به آمادگی جسمانی مکفی نیاز دارد و در عین حال به کنترل تعادل کمک می کند و تاثیر خاصی روی پشت بازو دارد.

حرکت پشت بازو خوابیده با هالتر EZ چه امتیاز هایی دارد؟

 • افزاش قدرت عضلات پشت بازو
 • پیشگیری از مشکلات مفاصل
 • همراهی در رشد ماهیچه های پشت بازو
 • بالا بردن تعادل در اجرای حرکت
 • بهتر متمرکز شدن روی بازوها
 • وارد کردن فشار بهینه به عضلات
 • مناسب برای همه افراد

آیا پشت بازو خوابیده با هالتر EZ باعث آسیب مچ می شود؟

در حرکت پشت بازو خوابیده با هالتر EZ، مچ دست در حالت بهینه ای قرار دارد که فشار کمی به آن وارد شده و از آسیب دیدگی آن نیز جلوگیری می شود. اما در بعضی افراد که مچ ضعیف تری دارند ممکن است فشار بیشتری به این ناحیه وارد شود. این تمرین هوادار زیادی دارد و به ایجاد بالانس کمک می کند.

کدام عضلات در حرکت پشت بازو خوابیده با هالتر EZ مشغول می شوند؟

 1. عضلات پشت بازو
 2. عضلات سر شانه
 3. عضلات ساعد
 4. عضلات جلو بازو
 5. عضلات زیر بغل
 6. عضلات دنده ای
 7. مچ دست

تاندونیت عضله سه سر بازو چیست؟

تاندون ها بافت های همبندی هستند که عضلات را به استخوان ها متصل کرده و به حرکت مفاصل کمک می کنند. تاندونیت عضله سه سر بازو نوعی بیماری ناشی از التهاب تاندونی است که از پشت بازو (عضله سه سر) تا استخوان آرنج امتداد دارد.

این وضعیت زیاد رایج نیست، اما در صورت بروز انجام فعالیت های روزمره را بسیار دردناک می کند. در این مقاله درباره علت التهاب تاندون پشت بازو یا عضله سه سر بازو، علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری از تاندونیت سه سر بازو صحبت خواهیم کرد.

عضلات ساعد چه نقشی در تمرینات پشت بازو دارند؟

داشتن عضلات ساعد قدرتمند، در هنگام اجرای تمرینات سنگین پشت بازو بسیار کارآمد است. همچنین تمام حرکات پشت بازو، به کمک ساعد ها پیش می روند و حتی اگر این عضله نیروی کافی نداشته باشد با اجرای تمرینات پشت بازو تواناتر می شود. بسیاری از عضلات در تمرین ها، مکمل یکدیگر هستند و در پرورش آن ها نباید بی اهمیت بود.

در تمرینات عضلات پشت بازو چگونه سر شانه ها درگیر می شوند؟

عضلات سر شانه، متصل به عضلات بازو هستند و در زمان تمرینات پشت بازو از آن ها کمک گرفته می شود. با اینکه در تمرینات پشت بازو بیشترین فشار بر روی این عضله است ولی نمی توان از تاثیرات آن بر عضلات سرشانه چشم پوشی کرد. داشتن شانه های زرومند به کنترل بهتر حرکت و افزایش قدرت کمک می کند.

درمان های خانگی

گاهی اوقات و در صورت تشخیص سریع علائم می توان تاندونیت عضله سه سر را در خانه درمان کرد. تنها لازم است نکات زیر را دنبال کنید :

 • استراحت : این بدان معنا نیست که باید روی کاناپه دراز بکشید و کاری انجام ندهید. با اجتناب از فعالیت هایی که باعث درد می شوند، حداقل چند روز به تاندون سه سر استراحت دهید.
 • یخ درمانی : روزانه دو تا سه مرتبه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی تاندون سه سر یخ قرار دهید. همچنین می توانید محل درد را چند دقیقه با یک تکه یخ ماساژ دهید.
 • تمرینات دامنه حرکتی : سفتی آرنج را با انجام تمرینات دامنه حرکتی ملایم کاهش دهید. به آرامی آرنج را در محدوده ای بدون درد، ۱۰ مرتبه متوالی خم و صاف کنید. این تمرین را روزانه چندین بار تکرار کنید.

تمرین پشت بازو

پیشگیری

هیچ تضمینی وجود ندارد که هرگز به تاندونیت سه سر بازو مبتلا نشوید، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام دهید.

 • گرم کردن : برای افزایش جریان خون قبل از تمرین یا بازی های ورزشی چند دقیقه را به انجام فعالیت‌های گرم ‌کننده با شدت کم مانند چرخاندن بازو (بازوها را صاف به هر طرف باز کرده و چرخش‌ های کوچک انجام دهید) اختصاص دهید.
 • کشش : پس از گرم کردن بدن، حرکات کششی سه سر بازو را انجام دهید. دست ها را بالا برده و روی پایه گردن قرار دهید. آرنج را به آرامی با دست مخالف به سمت عقب بکشید تا در امتداد عضله سه سر کشش (اما نه درد) را احساس کنید. ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.
 • پیشرفت تدریجی و فرم مناسب : اگر در ورزش تازه کار هستید برای بررسی فرم صحیح و دریافت توصیه های ورزشی با یک مربی شخصی مشورت کنید. با افزایش قدرت می توانید به تدریج حرکات (پشت بازو خوابیده با هالتر EZ) را پیشرفته تر کنید.
 • به درد توجه کنید : اگر حرکتی (پشت بازو خوابیده با هالتر EZ) دردناک است کاری که انجام می دهید را متوقف کنید. تحمل درد برای رسیدن به نتیجه تنها منجر به تاندونیت و آسیب های دیگر می شود.

اهمیت تقویت عضله پشت بازو

همان‌طور که گفته شد این عضله دو سوم بازو را تشکیل می‌دهد، هر چقدر این عضله بزرگتر و درشت تر باشد، ظاهر بازو نیز زیبا تر خواهد شد. همچنین، تقویت (پشت بازو خوابیده با هالتر EZ) این عضله تاثیر زیادی در انجام راحت تر حرکاتی مثل : پرس سینه و حرکات سرشانه خواهد داشت.

روش صحیح تمرین پشت بازو

اغلب بر این باورند که حرکات ترکیبی می‌توانند سبب رشد عضله بازو شوند (این حرکات اغلب عضلات بدن را درگیر می‌کنند). اگر همیشه حرکات ترکیبی پرسی انجام دهید، پشت بازو شما بطور کامل درگیر نمی‌شود و رشد کاملی نخواهد داشت. سر جانبی و میانی عضله پشت بازو در حین حرکت پرسسینه به شما کمک می‌کند تا بازو هارا کامل صاف کنید در حالی که سر بلند این عضله آرنج را عقب کشیده و جلوی افزایش وزنه را می‌گیرد.

روش صحیح تمرین پشت بازو

برای اینکه جلوی این اتفاق گرفته شود سه سر بازویی کامل درگیر نمی‌شود. اینجاست که حرکت پشت بازو دمبل، حرکتی مناسب برای رشد این عضله می‌باشد. آرنج را صاف می‌کنید و همزمان جلوی عقب رفتن شانه ها را می‌گیرید. در عمل هر دو قابلیت سه سر بازویی را به چالش می‌کشید.

نکات مهم تقویت عضله پشت بازو

برای رسیدن به نتایج بهتر، پیشنهاد می‌شود به نکات زیر دقت کنید:

 • پشت بازو عضله کوچکی می‌باشد و نیاز به ریکاوری دارد. در هفته بیش تر از دوبار نباید روی این عضله کار کرد. (معمولا یکبار در هفته)
 • یکی از مهمترین عوامل رشد عضله این است که حرکت انتخابی شما، عضله را در طولانی ترین حالت خود تحریک کند. مانند حرکت پشت بازو سیمکش.
 • این حرکات (پشت بازو خوابیده با هالتر EZ) را می‌توانید بعد از حرکات سینه،سرشانه و یا زیربغل انجام دهید. همچنین می‌توانید عضلات جلو بازو و وشت بازو را در روزی مجزا ازبقیه عضلات تمرین دهید. (بسته بنظر مربی شما دارد)
 • تعداد ست ها،تکرار ها و سنگینی وزنه در حرکات پشت بازو (پشت بازو خوابیده با هالتر EZ) بسیار مهم می‌باشد که نسبت به سابقه تمرینی و قدرت شما، این اعداد متغیر بوده.

جمع‌بندی

عضله پشت بازو دو سوم بازو شما را تشکیل می‌دهد و نباید از تمرین آن قافل شد. این عضله کوچک بوده و نیاز به ریکاوری دارد. حتما در برنامه خودتمرینات پشت بازو (پشت بازو خوابیده با هالتر EZ) را قرار دهید تا بازوهای حجیم تر و زیبا تری داشته باشید.

.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد پشت بازو خوابیده با هالتر EZ برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *