پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش

پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش
آنچه در این آموزش می‌خوانید

حرکت پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش (Lying Alternating Pronated Dumbbell Tricep Extension)

 • عضله اصلی حرکت: سه سر بازویی (پشت بازو)
 • عضلات کمکی: سرشانه (دلتوئید) – ساعد
 • مکانیک: تک مفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۳۰۰
 • نام دیگر حرکت: *

نکات و خطا های حرکت پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش

 1. بازوها ثابت و دست ها فقط از آرنج خم می شوند.
 2. حرکت پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش را آهسته و کنترل شده انجام دهید.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع حرکت پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش , دو دمبل متناسب با توان خود را در دست بگیرید.
 • روی یک نیمکت بصورت کاملا صاف دراز بکشید.
 • دمبل ها را بلند کرده و روبروی خود قرار دهید، طوری که دست و بدن شما زاویه ۹۰ درجه داشته باشند.
 • دمبل ها را آهسته به سمت کنار گوش مخالف خود، بطور تناوبی پایین بیاورید.
 • کمی مکث کرده و به نقطه شروع بازگردید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش

وقتی دمبل ها را بالا میبرید نفس خود را آزاد کنید (بازدم) و وقتی دمبل ها را پایین می آورید نفس بکشید (دم).

.

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت پشت بازو پرس تیت را هم بخوانید.

.

آناتومی کلی عضلات دست

دست انسان دارای ۴ گروه عضلانی اصلی می‌باشد:

 • ماهیچه دوسر بازو (Bicep Brachii)
 • ماهیچه بازویی (Bicep Brachialis)
 • پشت بازو (Triceps)
 • ساعد (Forearms)

آناتومی عضله سه سر بازویی (پشت بازو)

عضله سه سر بازویی را می‌توان در بخش های خلفی و جانبی استخوان بازو لمس کرد. این عضله شامل سه بخش (سردراز، سر خارجی و سر داخلی) می‌باشد که دو سوم بازو شما را تشکیل می‌دهد. هر سه سر این عضله برای باز کردن مفصل آرنج بکار گرفته می‌شوند اما سردراز عضله پشت بازو در بازکردن‌و نزدیک کردن شانه نیز نقش دارد.

نکته: برای داشتن بازوهای حجیم، علاوه بر تمرین دادن عضله جلو بازو، عضله پشت بازو نیز باید تمرین داده شده و این حرکات (پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش) حتما باید دربرنامه شما باشد.

تاندونیت عضله سه سر بازو چیست؟

تاندون ها بافت های همبندی هستند که عضلات را به استخوان ها متصل کرده و به حرکت مفاصل کمک می کنند. تاندونیت عضله سه سر بازو نوعی بیماری ناشی از التهاب تاندونی است که از پشت بازو (عضله سه سر) تا استخوان آرنج امتداد دارد.

این وضعیت زیاد رایج نیست، اما در صورت بروز انجام فعالیت های روزمره را بسیار دردناک می کند. در این مقاله درباره علت التهاب تاندون پشت بازو یا عضله سه سر بازو، علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری از تاندونیت سه سر بازو صحبت خواهیم کرد.

درمان های خانگی

گاهی اوقات و در صورت تشخیص سریع علائم می توان تاندونیت عضله سه سر را در خانه درمان کرد. تنها لازم است نکات زیر را دنبال کنید :

 • استراحت : این بدان معنا نیست که باید روی کاناپه دراز بکشید و کاری انجام ندهید. با اجتناب از فعالیت هایی که باعث درد می شوند، حداقل چند روز به تاندون سه سر استراحت دهید.
 • یخ درمانی : روزانه دو تا سه مرتبه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی تاندون سه سر یخ قرار دهید. همچنین می توانید محل درد را چند دقیقه با یک تکه یخ ماساژ دهید.
 • تمرینات دامنه حرکتی : سفتی آرنج را با انجام تمرینات دامنه حرکتی ملایم کاهش دهید. به آرامی آرنج را در محدوده ای بدون درد، ۱۰ مرتبه متوالی خم و صاف کنید. این تمرین را روزانه چندین بار تکرار کنید.

تمرین پشت بازو

پیشگیری

هیچ تضمینی وجود ندارد که هرگز به تاندونیت سه سر بازو مبتلا نشوید، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام دهید.

 • گرم کردن : برای افزایش جریان خون قبل از تمرین یا بازی های ورزشی چند دقیقه را به انجام فعالیت‌های گرم ‌کننده با شدت کم مانند چرخاندن بازو (بازوها را صاف به هر طرف باز کرده و چرخش‌ های کوچک انجام دهید) اختصاص دهید.
 • کشش : پس از گرم کردن بدن، حرکات کششی سه سر بازو را انجام دهید. دست ها را بالا برده و روی پایه گردن قرار دهید. آرنج را به آرامی با دست مخالف به سمت عقب بکشید تا در امتداد عضله سه سر کشش (اما نه درد) را احساس کنید. ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.
 • پیشرفت تدریجی و فرم مناسب : اگر در ورزش تازه کار هستید برای بررسی فرم صحیح و دریافت توصیه های ورزشی با یک مربی شخصی مشورت کنید. با افزایش قدرت می توانید به تدریج حرکات (پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش) را پیشرفته تر کنید.
 • به درد توجه کنید : اگر حرکتی (پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش) دردناک است کاری که انجام می دهید را متوقف کنید. تحمل درد برای رسیدن به نتیجه تنها منجر به تاندونیت و آسیب های دیگر می شود.

اهمیت تقویت عضله پشت بازو

همان‌طور که گفته شد این عضله دو سوم بازو را تشکیل می‌دهد، هر چقدر این عضله بزرگتر و درشت تر باشد، ظاهر بازو نیز زیبا تر خواهد شد. همچنین، تقویت (پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش) این عضله تاثیر زیادی در انجام راحت تر حرکاتی مثل : پرس سینه و حرکات سرشانه خواهد داشت.

روش صحیح تمرین پشت بازو

اغلب بر این باورند که حرکات ترکیبی می‌توانند سبب رشد عضله بازو شوند (این حرکات اغلب عضلات بدن را درگیر می‌کنند). اگر همیشه حرکات ترکیبیپرسی انجام دهید، پشت بازو شما بطور کامل درگیر نمی‌شود و رشد کاملی نخواهد داشت. سر جانبی و میانی عضله پشت بازو در حین حرکت پرسسینه به شما کمک می‌کند تا باژو هارا کامل صاف کنید در حالی که سر بلند این عضله آرنج را عقب کشیده و جلوی افزایش وزنه را می‌گیرد.

روش صحیح تمرین پشت بازو

پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش قدرتی محسوب می شود؟

پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش، به آمادگی جسمانی مناسبی نیاز دارد و عضلات را تحت فشار زیادی قرار می دهد. این تمرین قدرتی و پر کاربرد را نمیتوانید با وزنه های سنگین اجرا کنید و باید در حفظ درست انجام دادن حرکت دقت کنید.

پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش چه فوایدی دارد؟

 • محکم کردن عضلات پشت بازو
 • خوش تراش شدن بازوها
 • کمک به بهبود تعادل
 • افزایش استقامت و نیرو
 • پیشگیری از ضعف عضلات

افرادی که دارای ناراحتی هستند میتوانند پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش را اجرا کنند؟

پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش، بخاطر زوری که به عضلات وارد می شود ممکن است برای همه مناسب نباشد. بهتر است افرادی که دارای ناراحتی هستند، حرکت را سبک انجام دهند و قبل از هر چیزی با پزشک مشورت کنند.

پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش از کدام عضلات حمایت می کند؟

 1. عضلات پشت بازو
 2. عضلات جلو بازو
 3. سر شانه
 4. ساعد
 5. زیر بغل
 6. میان تنه
 7. آرنج

بالا بودن استقامت ورزشکار چه کمکی می کند؟

هر چقدر ورزشکار استقامت بدنی بیشتری داشته باشد در انجام فعالیت ها آسوده تر می شود. همچنین در اجرای تمرینات قدرتی و سنگین، موفق تر و راحتتر می باشد.

بهتر است ورزشکار در بین تمرینات چقدر استراحت کند؟

استراحت بین تمرینات بسیار مهم و کاربردی است و با توجه به نوع ورزش و حجم آن زمان متفاوتی دارد. زمان استراحت بین ست ها معمولا 30، 60 و 90 ثانیه می باشد اما در بعضی تمرینات سنگین ورزشکار بین 2 تا 5 دقیقه استراحت می کند.

جمع‌بندی

عضله پشت بازو دو سوم بازو شما را تشکیل می‌دهد و نباید از تمرین آن قافل شد. این عضله کوچک بوده و نیاز به ریکاوری دارد. حتما در برنامه خود تمرینات پشت بازو (پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش) را قرار دهید تا بازوهای حجیم تر و زیبا تری داشته باشید.

.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد پشت بازو دمبل خوابیده تناوبی کنار گوش برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *