نشر خم با دمبل روی میز شیبدار

نشر خم با دمبل روی میز شیبدار
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت نشر خم با دمبل روی میز شیبدار (Incline Dumbbell Rear Fly)

 • عضله اصلی حرکت: سرشانه (دلتوئید)
 • عضلات کمکی: ذوزنقه
 • مکانیک: چندمفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۱۵۱
 • نام دیگر حرکت: فلای دلتوئید پشتی میز شیبدار

نکات و خطا های حرکت نشر خم با دمبل روی میز شیبدار

 1. اجرای حرکت نشر خم با دمبل روی میز شیبدار ، آرام و کنترل شده باشد.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع حرکت نشر خم با دمبل روی میز شیبدار ، زاویه میز را روی ۳۰-۴۰ درجه تنظیم نمایید. دمبل ها را برداشته و رو به میز دراز بکشید.
 • پاها برای حفظ تعادل روی زمین و شانه ها انتهای بالای میز آویزان شود.
 • فقط شانه ها باید حرکت کنند، دست ها به صورت مدور به سمت بیرون باز شوند تا زمانی که با زمین موازی گردند.
 • آرنج ها باید کمی خمیده باشند.
 • در بالای حرکت سرشانه ها را کامل منقبض کرده، کمی مکث کرده و مجدد به حالت اول بر می گردیم.

نحوه صحیح تنفس در حرکت نشر خم با دمبل روی میز شیبدار

وقتی دمبل ها را بالا میبرید، نفس خود را آزاد کنید (بازدم) و وقتی دمبل ها را پایین می آورید، نفس بکشید (دم).

.

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت فلای معکوس با دمبل روی میز شیبدار را هم بخوانید.

.

توضیحات تکمیلی عضلات سرشانه

از عوامل مهم خوش استایل بودن و زیبایی بدن(بخصوص در آقایان)، داشتن سرشانه های حجیم و عضلات قوی و خوش فرم می‌باشد. به همین دلیل اکثر افراد با هدف داشتن شانه هایی پهن و زیبا، بدنسازی و برنامه تمرینات عضلات سرشانه (نشر خم با دمبل روی میز شیبدار) را شروع می‌کنند.

عضلات سرشانه علاوه بر جذابیت بصری، برای انجام کارهای روزمره هم به شما کمک می‌کنند. ضعیف بودن این عضلات باعث تحت فشار قرار گرفتن و خستگی می‌شود.

هر فرد برای فرم‌دهی به عضلات سرشانه خود باید هدف و برنامه بدنسازی (نشر خم با دمبل روی میز شیبدار) مشخصی داشته باشد. تعداد تکرارها، سنگینی وزنه و حتی استراحت بین ست ها، عواملی هستند که باید در تکرینات رعایت شوند.

آنانومی عضلات سرشانه

شانه ها از سه گروه عضلانی به نام دلتوئید تشکیل شده اند. این سه بخش شامل:

 • سر قدامی – Anterior head (جلویی)
 • سر میانی – Lateral head (وسطی)
 • سر خلفی – Posterior head (کناری)

آنانومی عضلات سرشانه

عضلات دلتوئید ، گروه های عضلانی دیگر مانند عضلات سینه، لت و جلوبازو ها را ثابت نگه می‌دارند. برای داشتن تغییرات خوب باید هر سه سر عضله شانه تمرین داده شوند. اغلب اوقات، دلتوئید خلفی و میانی نیاز به تمرین بیشتری دارند.

آیا حرکت نشر خم با دمبل روی میز شیب‌دار حرکت دشواری است؟

نشر خم با دمبل روی میز شیب‌دار ، تمرین بسیار عالی و کاربردی در گسترش و تقویت عضلات سر شانه است که عملکرد اصلی آن روی قسمت پشتی سر شانه هست. نام دیگر آن فلای دلتوئید پشتی میز شیب‌دار بوده که یکسری افراد، حرکت را با این نام می‌شناسند. این تمرین به قدرت بدنی معمولی نیاز داشته و به خاطر دامنه حرکتی سازگاری که دارد عضلات را به تنش بیشتر می‌کشد.

از نقاط قوت حرکت نشر خم با دمبل روی میز شیب‌دار چیست؟

 • استوار سازی عضلات پشتی سر شانه
 • حفظ ثبات عضلات ذوزنقه
 • کمک به جداسازی عضله
 • پرحجم شدن سر شانه‌ها
 • تقویت عضلات بالای کمر
 • پیشگیری از خمیدگی شانه
 • کنترل آسیب مفصل‌ها

نشر خم با دمبل روی میز شیب‌دار برای تازه‌کارها مناسب است؟

نشر خم با دمبل روی میز شیب‌دار ، حرکت بی‌نظیر در رشد عضله سر شانه بوده که به خاطر وجود میز برای حفظ تعادل تازه‌کارها ایدئال هست و می‌توانند تمرین را راحت‌تر اجرا کنند. ورزشکاران باتجربه حرکت را سنگین‌تر انجام داده و فشار بیشتری به عضلات خود وارد می‌کنند.

عضلات مورد هدف درحرکت نشر خم با دمبل روی میز شیب‌دار کدام هستند؟

 1. عضلات پشتی سر شانه
 2. عضلات میانی سر شانه
 3. عضلات ذوزنقه
 4. عضلات لوزی
 5. ستون فقرات

وظایف هر یک از دلتوئید ها

دلتوئید قدامی با کشیدن بازو به داخل مفصل شانه را به صورت داخلی می‌چرخاند یا خم می‌کند. این خم شدن و چرخشِ داخلی باعث می‌شود بازو به جلو حرکت کند. این عمل را می‌توان در انواع وظایف کاربردی مشاهده کرد و کاملاً لازمه‌ی حرکت اندام فوقانی بدن است.

دلتوئید جانبی مفصل شانه را به صورت جانبی می‌چرخاند و بازو را به سمت خارج حرکت می‌دهد، که به آن ابداکشن گفته می‌شود. این امر هنگام راه رفتن و انجام بسیاری از کارهای دیگر در یک سطح جانبی مهم است.

دلتوئید خلفی مفصل، شانه را به‌صورت بیرونی می‌چرخاند که بازو را به عقب و خارج حرکت می‌دهد. این حرکت اغلب هنگام لباس پوشیدن، به عقب یا جلو پرتاب توپ مشاهده می‌شود.

ضعف عضلات سرشانه

درد شانه هم افراد جوان و هم افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دلیل صدمه دیدن شانه، انعطاف پذیر و ناپایدار بودن این عضله می‌باشد و اکثر این آسیب ها مربوط به عضلات، رباط‌ها و تاندون شانه می‌باشد.

ضعف عضلات سرشانه

آرتروز شانه چگونه آسیبی است؟

همان‌طور که می‌دانید در بین تمام مفصل‌ها غضروف وجود دارد تا مانع از سابیدگی استخوان به هم شوند. زمانی که غضروف‌های شانه از بین می‌روند، باعث فشار بیش‌ازاندازه به استخوان‌ها و ساییده شدن آن‌ها روی‌هم می‌شود و آرتروز شانه را به وجود می‌آورند. به‌طورکلی آرتروز در تمام مفصل‌هایی از بدن که در معرض فشار بیشتر و آسیب‌پذیری بالاتر هستند مانند، شانه، گردن، زانو و لگن همیشه پررنگ‌تر است.

انواع آرتروز شانه

 • استئوآرتریت
 • آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف
 • نکروز آسپتیک یا استئونکروز
 • آرتریت التهاب

دلایل آسیب‌دیدگی شانه

افراد مسن و افرادی که شغلشان شامل حرکت یا بلند کردن وسیله‌ای در بالای سر خود هستند و هم‌چنین ورزشکاران در معرض آسیب‌های عضلات شانه هستند. این آسیب ها می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 1. پوکی استخوان
 2. وضعیت بد بدن به خصوص هنگام کار با تلفن همراه یا رایانه
 3. ضرب‌دیدگی مانند زمین خوردن، وارد شدن ضربه به شانه، یا تصادف در رانندگی
 4. ورزش‌هایی که نیاز به استفاده مکرر از سر شانه دارند، مانند: بیسبال، شنا، تنیس، والیبال، گلف

نکته: درد ناگهانی شانه بخصوص در قسمت چپ بدن می‌تواند نشانه حمله قلبی بوده و نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.

تاثیرات تقویت عضلات سرشانه

برای داشتن هر گونه تحرکی از عضلات سرشانه استفاده می‌شود پس تقویت (نشر خم با دمبل روی میز شیبدار) و رسیدگی به این عضلات فقط مختض به ورزشکاران نیست.

 • کمک به انجام کارهای روزانه: قوی‌شدن عضلات، تحرک بازو را برایتان آسان می‌کند، چه بخواهید هندبال بازی کنید، یک چمدان را از روی زمین بلند کنید یا تمرینات جلوبازو و پشت بازو بزنید، به هر حال باید سرشانه قوی داشته باشید. تقریباً هر حرکتی که شما انجام می‌دهید، تا حدی عضلات سرشانه را هم درگیر می‌کند. بنابراین تقویت این عضلات باعث می‌شود بتوانید وزنه‌های سنگین‌تری را برای تمرینات مختلف بزنید. همچنین در زندگی راحت‌تر و آسوده‌تر باشید.
 • پیشگیری از آسیب: اگر سرشانه‌های شما ضعیف است، حتی اگر به‌خوبی و کامل تمرینات سینه‌ای و پشت را انجام می‌دهید، بازهم در معرض آسیب و مصدومیت از این ناحیه هستید. این آسیب‌ها می‌تواند شامل صدمات جدی مثل دررفتگی و پیچ خوردگی مفصل شانه، التهاب تاندون، پارگی عضلات و یا آرتروز شانه باشد یا گاهی فقط دردهای مزمن در این ناحیه ایجاد کند. اگر عضلات سرشانه شما بسیار ضعیف است، حتی ممکن است هنگام باز کردن کشوی کمد به خودتان آسیب برسانید.
 • عامل اعتمادبه‌نفس: هر مجله بدنسازی را باز کنید، هر پیج زیبایی اندام را ببینید یک وجه اشتراک بین تمام مردان وجود دارد؛ آن هم سرشانه‌های قوی و جذاب است. بله این عضلات تاثیر زیادی بر جذابیت و زیبایی اندام دارند.

تاثیرات تقویت عضلات سرشانه

بدنسازان تمرینات شانه (نشر خم با دمبل روی میز شیبدار) خود را جدی می‌گیرند؛ زیرا می‌دانند که این ماهیچه‌ها نقش مهمی در ظاهر آنها دارند و داشتن ظاهر مطلوب در افزایش اعتمادبه‌نفس موثر است.

راه های تقویت عضله سرشانه

افزایش قدرت عضلات سرشانه در بدنسازی

عضلات سرشانه نسبت به عضلات بزرگ نظیر عضلات پشت، سینه و چهار سر عضلات کوچک تری محسوب میشوند. اما با این حال باز هم باید میزان قدرت آنها را تا جای ممکن افزایش دهید. حرکات (نشر خم با دمبل روی میز شیبدار) قدرت محور نظیر پوش پرس را بیشتر مد نظر قرار دهید، زیرا در این حرکت شما با کمک عضلات پشت و قدرت پایین تنه خود میتوانید وزنه‌های کمی‌ سنگین تری (نشر خم با دمبل روی میز شیبدار) را جابجا کنید.

به دنبال ایجاد ناتوانی در عضلات سرشانه باشید

 1. تکرارهای ناقص: در این تکنیک شما تکرارها را تا ناتوانی انجام داده، سپس بعد از آن باید سعی‌ کنید در دامنه حرکتی‌ کوتاه تری چند تکرار دیگر را نیز انجام دهید، چیزی بین نصف یا یک چهارم دامنه حرکتی‌ کامل.
 2. تکرارهای اجباری: در این تکنیک هنگامی که شما به ناتوانی ابتدایی رسیدید از حریف تمرینیتان بخواهید به شما کمک کرده تا بتوانید ۲-۳ تکرار بیشتر را با همان وزنه مشابه انجام دهید.
 3. تاکید روی بخش منفی‌ حرکت: در این تکنیک حریف تمرینی شما باید در قسمت مثبت حرکت در هر تکرار به شما کمک کند و سپس باید قسمت منفی‌ حرکت را کاملا آرام و کنترل شده انجام دهید.

جمع بندی

استفاده از یک برنامه سرشانه حجمی (نشر خم با دمبل روی میز شیبدار) برای داشتن عضلاتِ سرشانه حجمی و قوی، علاوه‌بر این‌که در زیبایی و جذابیت اندام موثر است، در انجام امور روزانه و بهبود عملکردتان هم به کار می‌آید. متاسفانه این عضلات، زیاد در معرض آسیب هستند. بنابراین بهتر است که مراقب‌شان باشیم و تقویت‌شان (نشر خم با دمبل روی میز شیبدار) کنیم.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد نشر خم با دمبل روی میز شیبدار برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *