پرس سینه دمبل موازی دست جمع

پرس سینه دمبل موازی دست جمع
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت پرس سینه دمبل موازی دست جمع (Dumbbell Close Lying Hammer Press)

 • عضله اصلی حرکت: سینه
 • عضلات کمکی: سرشانه (دلتوئید) – سه سر بازویی(پشت بازو)
 • مکانیک: چندمفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۳۷۹
 • نام دیگر حرکت: *

نکات و خطا های حرکت پرس سینه دمبل موازی دست جمع

 1. مچ دست ثابت بوده و خم نشود.
 2. گردن وستون فقرات باید هم راستا باشند.
 3. اجرای حرکت پرس سینه دمبل موازی دست جمع آهسته و کنترل شده باشد.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع حرکت پرس سینه دمبل موازی دست جمع , ابتدا روی میز نشسته و دو دمبل را روی زانو خود قرار دهید.
 • همزمان با دراز کشیدن، با کمک زانو دمبل ها را بالای سینه بیاورید.
 • کف دست ها باید به سمت یکدیگر بوده و دمبل ها را کنار سینه خود نگه دارید.
 • دمبل ها را با کنترل به سمت بالا ببرید .
 • سپس با حفظ حالت اجرا و تمرکز به حالت اولیه بازگردید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت پرس سینه دمبل موازی دست جمع

هنگام صاف کردن دست ها، نفس خود را آزاد کنید (بازدم) و هنگام بازگشت، نفس بکشید (دم).

دامنه منفی (انقباض اکسنتریک)

این حرکت در حالی که آرنج‌ها خم می‌شود و دست‌ها را به سمت پایین و زمین می‌کشید و در عضلات سینه کشش ایجاد می‌شود، دامنه منفی حرکت یا انقباض برون گرا را اجرا می‌کنید.

دامنه مثبت (انقباض کانسنتریک)

در این حرکت وقتی دست‌ها را به سمت بالا (تا بالای صورت) می‌کشید در حالی که آرنج‌ها صاف می‌شوند و دمبل‌ها را به هم نزدیک می‌کنید، دامنه مثبت یا انقباض درون گرا را اجرا می‌کنید.

.

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت پرس سینه دمبل جفت چسبیده به هم را هم بخوانید.

.

توضیحات تکمیلی عضله سینه

اصلی ترین عضله سینه، عضله سینه‌ای بزرگ می‌باشد. کارکرد اصلی این عضله، حرکت دادن دست ها می‌باشد و تمرین دادن این عضله با حرکات مناسب (پرس سینه دمبل موازی دست جمع) بسیار ضروری می‌باشد. فیبرهای عضله سینه برخلاف عضلات دیگر در یک جهت نبوده و در جهت‌های متفاوتی کشیده شده. عضله سینه با دو سر مجزا به استخوان وصل شده است :

 • سر استرنوکوستال (Sternocostal head) که جناغ را به قسمت بالایی بازو‌ وصل می‌کند.
 • سر کلاویکولار (Clavicular head) که ترقوه را به قسمت بالایی بازو متصل می‌کند.

عضله سینه

سر اکترنوکوستال سینه با حرکات ورزشی (پرس سینه دمبل موازی دست جمع) روی سطح تخت یا شیبدار پرس سینه درگیر شده و حرکاتی مثل پرس سینه دست برعکس، که در آندست را بالا آورده و از سینه دور می‌کنید، بیشتر سر کلاویکر (سر کوچک) را درگیر می‌کند.

پرس سینه دمبل موازی دست جمع چه حرکتی است؟

پرس سینه دمبل موازی دست جمع ، در فعال شدن عضلات سینه و بازو موثر بوده و فشار مناسبی به قفسه سینه وارد میکند. این تمرین نتیجه مثبتی روی عضلات میگذارد.

از نقاط قوت حرکت پرس سینه دمبل موازی دست جمع چیست؟

 1. تقویت عضلات قفسه سینه
 2. کمک به داشتن بازوهای نیرومند
 3. ایجاد هماهنگی در دست ها
 4. کالری سوزی
 5. بالا بردن توان فرد

پرس سینه دمبل موازی دست جمع کدام عضلات را درگیر میکند؟

 • عضلات سینه
 • عضلات سر شانه
 • عضلات پشت بازو
 • جلو بازو
 • ساعد
 • کتف
 • مچ

آیا پرس سینه دمبل موازی دست جمع برای افراد تازه کار مناسب است؟

پرس سینه دمبل موازی دست جمع ، برای بیشتر افراد مناسب است. ولی افراد تازه کار بهتر است این تمرین را با وزنه های سبک انجام دهند و افرادی که بیماری های خاص دارند با پزشک خود مشورت کنند.

پارگی عضله سینه ای

پارگی عضله پکتورال اولین بار در سال ۱۸۸۲ گزارش شد، علت آن نیروی شدید وارده به عضله در وضعیتی که حداکثر کشش می‌باشد، معرفی شده است. شایع‌ترین مکانیسم پارگی عضله پکتورال، حرکت پرس سینه با هالتر است. معمولا درست در هنگام تغییر جهت حرکت از پایین آوردن به سمت بالا آوردن، یعنی در فاز تبدیل انقباض اکسنتریک (Eccentric) به کنسنتریک (concentric) در یک عضله خسته، این اتفاق می‌افتد. امروزه با افزایش محبوبیت ورزش‌هایی مثل بدنسازی و پاورلیفتینگ، تعداد گزارش‌های پارگی نیز افزایش یافته ولی همچنان در بین خانم‌ها گزارشی از پارگی عضله پکتورال داده نشده است. شیوع پارگی این عضله، خصوصاً در افرادی که از استریید‌های آنابولیک استفاده می‌کنند، بسیار بالاتر است.

پارگی عضله بسیار دردناک بوده و بلافاصله با تورم شدید در ناحیه سینه همراه است که بعد از ۲۴ ساعت با یک کبودی وسیع همراه می‌شود. در حرکت پرس سینه، همواره شانس این پارگی وجود دارد؛ خصوصاً در دو گروه، یکی افراد تازه‌کار و دیگری قهرمانانی که وزنه‌های خیلی سنگین را امتحان می‌کنند (گاهی تا ۲۲۰ کیلو گرم). به همین دلیل در طی انجام آن همواره شخص دیگری باید مراقب عدم سقوط هالتر، در صورت بروز پارگی و جلوگیری از شکستگی استخوان جناغ سینه باشد.

درمان پارگی عضله پکتورال

در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه پارگی عضله سینه ای، بی‌حرکتی در آویز گردنی و استفاده از کمپرس یخ جهت کاهش تورم و خون‌ریزی حاصله توصیه می‌شود. استفاده از ضد دردهای قوی در طی این مدت ضروری است. بعد از این دوره و در طی هفته اول، بیمار باید تحت درمان جراحی قرار بگیرد. در صورت عدم درمان جراحی، قدرت بازو شدیداً تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ بعلاوه بر شکل ظاهری قفسه سینه هم به شدت تاثیر می‌گذارد.

تمرین عضله سینه

نکته ای که باید توجه داشت این است که جراحی باید توسط جراح ارتوپد آگاه به این آسیب صورت بگیرد. این جراحی باید حداکثر ظرف ۲ هفته اول بعد از آسیب باشد؛ چرا که بعد از آن عمل جراحی بسیار سخت‌تر می‌شود، همچنین نتایج درمان نیز رو به افول خواهد رفت.

در شرایط ایده آل، بعد از جراحی قدرت عضله به ۸۰ تا ۹۰ درصد سمت مقابل می‌رسد و همواره مقداری غیرقرینگی باقی خواهد بود.هر چه فاصله آسیب و جراحی بیشتر باشد، این عدم تقارن و کاهش قدرت نیز زیاد می‌شود (نکته‌ای که حتماً باید به ورزشکار زیبایی اندام گفته شود). با این وجود قهرمانان بزرگی در رشته پرورش اندام در دنیا توانسته‌اند بعد از این آسیب به عناوین قهرمانی متعدد دیگری دست یابند.

نکات تمرینات عضله سینه

عضله سینه به سه بخش بالایی، میانی و پایینی تقسیم بندی می‌شود که تمرین (پرس سینه دمبل موازی دست جمع) هر سه بخش اهمیت بالایی دارد. فقط با تمرین دادن یک بخش از سینه، سینه شما رشد کامل خود را نخواهد داشت و به فرم ایده‌آل نخواهید رسید.

نکته : بهترین کار برای مبتدی‌ها، تمرکز روی حرکات (پرس سینه دمبل موازی دست جمع) و الگوهای صحیح حرکتی است. برای رسیدن به این خواسته نباید سراغ وزنه‌های سنگین بروید، بلکه باید تمرینات خود را با وزنه‌های سبک شروع کنید.

استفاده از دستگاه‌ها نیز می‌تواند به آموزش نحوه صحیح حرکات شما کمک زیادی کند تا کنترل بیشتری روی وزنه‌ها داشته باشید. بعد از این‌که کاملاً با حرکات آشنا شدید، می‌توانید به سراغ وزنه‌های آزاد مثل دمبل و هالتر بروید.

نتیجه گیری

عضله سینه نقش بسیاری در زیبایی بالا تنه شما دارد. تقویت تمامی نقاط این عضله باید در برنامه (پرس سینه دمبل موازی دست جمع) شما باشد. با تمرین با وزنه‌های سنگین، تغزیه مناسب و ریکاوری می‌توانید عضله سینه خود را به خوبی رشد دهید.

.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد پرس سینه دمبل موازی دست جمع برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *