نشر خم با دمبل نشسته + ویدیو و نکات تکمیلی

نشر خم با دمبل نشسته
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت نشر خم با دمبل نشسته (Seated Dumbbell Bent Over Rear Delt Raise)

 • عضله اصلی حرکت: سرشانه (دلتوئید)
 • عضلات کمکی: ذوزنقه – ساعد
 • مکانیک: چندمفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۱۴۵
 • نام دیگر حرکت: نشر خم نشسته با دمبل جفت

نکات و خطا های حرکت نشر خم با دمبل نشسته

 1. برای جلوگیری از آسیب دیدگی، از تکان خوردن بالا تنه خودداری کنید.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع حرکت نشر خم با دمبل نشسته ، یک جفت دمبل را مقابل نیمکت قرار دهید.
 • در انتهای نیمکت نشسته و پاهای خود را در کنار هم قرار داده و دمبل‌ها را پشت ساق پا قرار دهید.
 • پشت خود را صاف نگه‌داشته، از کمر به سمت جلو خم‌ شده و دمبل‌ ها را بردارید.
 • حین برداشتن دمبل‌ ها، کف دستان شما باید به سمت یکدیگر باشند. (این حالت آغازین حرکت خواهد بود)
 • بالا تنه خود را ثابت نگه‌ داشته و آرنج‌های خود را اندکی خم‌کنید.
 • دمبل‌ها را به‌طور مستقیم در طرفین خود بالا ببرید تا دستان شما با سطح زمین موازی شوند.
 • بعد از یک ثانیه انقباض در بالاترین نقطه، به‌آرامی دمبل را به حالت آغازین، پایین بیاورید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت نشر خم با دمبل نشسته

وقتی دمبل ها را بالا میبرید نفس خود را آزاد کنید (بازدم) و وقتی دمبل ها را پایین می آورید نفس بکشید (دم).

دامنه منفی (انقباض اکسنتریک)

در این حرکت وقتی دست‌ها و دمبل را به سمت پایین می‌برید و کشش در سرشانه ایجاد می‌شود ، دامنه منفی حرکت یا انقباض برون گرا را اجرا می‌کنید.

دامنه مثبت (انقباض کانسنتریک)

در این حرکت وقتی دمبل ها را به سمت بالا می‌کشید، دامنه مثبت یا انقباض درون گرا را اجرا می‌کنید.

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت نشر خم با دمبل خوابیده تک دست را هم بخوانید.

.

توضیحات تکمیلی عضلات سرشانه

از عوامل مهم خوش استایل بودن و زیبایی بدن(بخصوص در آقایان)، داشتن سرشانه های حجیم و عضلات قوی و خوش فرم می‌باشد. به همین دلیل اکثر افراد با هدف داشتن شانه هایی پهن و زیبا، بدنسازی و برنامه تمرینات عضلات سرشانه (نشر خم با دمبل نشسته) را شروع می‌کنند.

عضلات سرشانه علاوه بر جذابیت بصری، برای انجام کارهای روزمره هم به شما کمک می‌کنند. ضعیف بودن این عضلات باعث تحت فشار قرار گرفتن و خستگی می‌شود.

هر فرد برای فرم‌دهی به عضلات سرشانه خود باید هدف و برنامه بدنسازی (نشر خم با دمبل نشسته) مشخصی داشته باشد. تعداد تکرارها، سنگینی وزنه و حتی استراحت بین ست ها، عواملی هستند که باید در تکرینات رعایت شوند.

آنانومی عضلات سرشانه

شانه ها از سه گروه عضلانی به نام دلتوئید تشکیل شده اند. این سه بخش شامل:

 • سر قدامی – Anterior head (جلویی)
 • سر میانی – Lateral head (وسطی)
 • سر خلفی – Posterior head (کناری)

آنانومی عضلات سرشانه

عضلات دلتوئید ، گروه های عضلانی دیگر مانند عضلات سینه، لت و جلوبازو ها را ثابت نگه می‌دارند. برای داشتن تغییرات خوب باید هر سه سر عضله شانه تمرین داده شوند. اغلب اوقات، دلتوئید خلفی و میانی نیاز به تمرین بیشتری دارند.

حرکت نشر خم با دمبل نشسته

نشر خم با دمبل نشسته ، بهترین و ماهرترین حرکت در پرورش عضلات سر شانه است که بیشترین فشار را به عضله پشتی سر شانه وارد می‌کند. این تمرین در قدرت بهتر عضله سر شانه مؤثر بوده و باعث خوش‌حالت شدن آن می‌شود. تمامی ورزشکاران این حرکت قدرتی را انجام می‌دهند و برای تازه‌کارها نیز بسیار مناسب است و امکان اجرای آن در هر جا وجود دارد.

مزیت‌های برخورداری از حرکت نشر خم با دمبل نشسته

 • افزایش رشد عضلات پشتی سر شانه
 • ایجاد تقارن در عضله ذوزنقه
 • خطی شدن عضلات سر شانه
 • حفظ پایداری بالاتنه
 • پیشگیری از قوز
 • کنترل توان عضلات ساعد
 • شکیل شدن هیکل ورزشکار

نشر خم با دمبل نشسته می‌توان خطر آفرین باشد؟

تمامی حرکات در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی می‌توانند خطرآفرین شوند. نشر خم با دمبل نشسته ، باید با وزنه در حد توان فرد اجراشده و به‌مرور سنگین شود، همچنین نوع قرارگیری کمر و سایر عضلات اهمیت زیادی دارد. این تمرین برای افرادی که در نوع ایستاده آن تعادل کافی ندارند بهترین گزینه است.

عضلات درگیر در حرکت نشر خم با دمبل نشسته

 1. عضلات سر شانه
 2. عضلات ساعد
 3. عضلات ذوزنقه
 4. بخش مرکزی
 5. ستون فقرات
 6. گردن

هدف از نیرومندی عضلات سر شانه یا دلتوئید

عضلات سر شانه، باوجود یکسری عضلات دیگر کامل می‌شوند و نقش‌آفرینی می‌کنند. در شانه تاندونی به نام روتاتور کاف وجود دارد تا در انجام فعالیت‌های گوناگون شانه را همراهی کند. این عضلات به فلکشن و اکستنشن بازوها کمک کرده و زمان ضعف و آسیب‌های آن وارد عمل می‌شوند. استوار بودن شانه‌ها، مانع از دررفتن یا شکستن بازوها زمان برداشتن یا جابه‌جا کردن جسم سنگین می‌شود.

وظایف هر یک از دلتوئید ها

دلتوئید قدامی با کشیدن بازو به داخل مفصل شانه را به صورت داخلی می‌چرخاند یا خم می‌کند. این خم شدن و چرخشِ داخلی باعث می‌شود بازو به جلو حرکت کند. این عمل را می‌توان در انواع وظایف کاربردی مشاهده کرد و کاملاً لازمه‌ی حرکت اندام فوقانی بدن است.

دلتوئید جانبی مفصل شانه را به صورت جانبی می‌چرخاند و بازو را به سمت خارج حرکت می‌دهد، که به آن ابداکشن گفته می‌شود. این امر هنگام راه رفتن و انجام بسیاری از کارهای دیگر در یک سطح جانبی مهم است.

دلتوئید خلفی مفصل، شانه را به‌صورت بیرونی می‌چرخاند که بازو را به عقب و خارج حرکت می‌دهد. این حرکت اغلب هنگام لباس پوشیدن، به عقب یا جلو پرتاب توپ مشاهده می‌شود.

ضعف عضلات سرشانه

درد شانه هم افراد جوان و هم افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دلیل صدمه دیدن شانه، انعطاف پذیر و ناپایدار بودن این عضله می‌باشد و اکثر این آسیب ها مربوط به عضلات، رباط‌ها و تاندون شانه می‌باشد.

ضعف عضلات سرشانه

دلایل آسیب‌دیدگی شانه

افراد مسن و افرادی که شغلشان شامل حرکت یا بلند کردن وسیله‌ای در بالای سر خود هستند و هم‌چنین ورزشکاران در معرض آسیب‌های عضلات شانه هستند. این آسیب ها می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 1. پوکی استخوان
 2. وضعیت بد بدن به خصوص هنگام کار با تلفن همراه یا رایانه
 3. ضرب‌دیدگی مانند زمین خوردن، وارد شدن ضربه به شانه، یا تصادف در رانندگی
 4. ورزش‌هایی که نیاز به استفاده مکرر از سر شانه دارند، مانند: بیسبال، شنا، تنیس، والیبال، گلف

نکته: درد ناگهانی شانه بخصوص در قسمت چپ بدن می‌تواند نشانه حمله قلبی بوده و نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.

انواع آسیب‌های سر شانه

 • آرتروز
 • کپسولیت چسبنده
 • کشیده شدن شانه
 • پاره شدن تاندون روتاتور کاف
 • دررفتن شانه
 • شکستن استخوان شانه
 • بورسیت عضله شانه
 • سندرم به هم فشردگی شانه

تاثیرات تقویت عضلات سرشانه

برای داشتن هر گونه تحرکی از عضلات سرشانه استفاده می‌شود پس تقویت (نشر خم با دمبل نشسته) و رسیدگی به این عضلات فقط مختض به ورزشکاران نیست.

 • کمک به انجام کارهای روزانه: قوی‌شدن عضلات، تحرک بازو را برایتان آسان می‌کند، چه بخواهید هندبال بازی کنید، یک چمدان را از روی زمین بلند کنید یا تمرینات جلوبازو و پشت بازو بزنید، به هر حال باید سرشانه قوی داشته باشید. تقریباً هر حرکتی که شما انجام می‌دهید، تا حدی عضلات سرشانه را هم درگیر می‌کند. بنابراین تقویت این عضلات باعث می‌شود بتوانید وزنه‌های سنگین‌تری را برای تمرینات مختلف بزنید. همچنین در زندگی راحت‌تر و آسوده‌تر باشید.
 • پیشگیری از آسیب: اگر سرشانه‌های شما ضعیف است، حتی اگر به‌خوبی و کامل تمرینات سینه‌ای و پشت را انجام می‌دهید، بازهم در معرض آسیب و مصدومیت از این ناحیه هستید. این آسیب‌ها می‌تواند شامل صدمات جدی مثل دررفتگی و پیچ خوردگی مفصل شانه، التهاب تاندون، پارگی عضلات و یا آرتروز شانه باشد یا گاهی فقط دردهای مزمن در این ناحیه ایجاد کند. اگر عضلات سرشانه شما بسیار ضعیف است، حتی ممکن است هنگام باز کردن کشوی کمد به خودتان آسیب برسانید.
 • عامل اعتمادبه‌نفس: هر مجله بدنسازی را باز کنید، هر پیج زیبایی اندام را ببینید یک وجه اشتراک بین تمام مردان وجود دارد؛ آن هم سرشانه‌های قوی و جذاب است. بله این عضلات تاثیر زیادی بر جذابیت و زیبایی اندام دارند.

تاثیرات تقویت عضلات سرشانه

بدنسازان تمرینات شانه (نشر خم با دمبل نشسته) خود را جدی می‌گیرند؛ زیرا می‌دانند که این ماهیچه‌ها نقش مهمی در ظاهر آنها دارند و داشتن ظاهر مطلوب در افزایش اعتمادبه‌نفس موثر است.

راه های تقویت عضله سرشانه

افزایش قدرت عضلات سرشانه در بدنسازی

عضلات سرشانه نسبت به عضلات بزرگ نظیر عضلات پشت، سینه و چهار سر عضلات کوچک تری محسوب میشوند. اما با این حال باز هم باید میزان قدرت آنها را تا جای ممکن افزایش دهید. حرکات (نشر خم با دمبل نشسته) قدرت محور نظیر پوش پرس را بیشتر مد نظر قرار دهید، زیرا در این حرکت شما با کمک عضلات پشت و قدرت پایین تنه خود میتوانید وزنه‌های کمی‌ سنگین تری (نشر خم با دمبل نشسته) را جابجا کنید.

به دنبال ایجاد ناتوانی در عضلات سرشانه باشید

 1. تکرارهای ناقص: در این تکنیک شما تکرارها را تا ناتوانی انجام داده، سپس بعد از آن باید سعی‌ کنید در دامنه حرکتی‌ کوتاه تری چند تکرار دیگر را نیز انجام دهید، چیزی بین نصف یا یک چهارم دامنه حرکتی‌ کامل.
 2. تکرارهای اجباری: در این تکنیک هنگامی که شما به ناتوانی ابتدایی رسیدید از حریف تمرینیتان بخواهید به شما کمک کرده تا بتوانید ۲-۳ تکرار بیشتر را با همان وزنه مشابه انجام دهید.
 3. تاکید روی بخش منفی‌ حرکت: در این تکنیک حریف تمرینی شما باید در قسمت مثبت حرکت در هر تکرار به شما کمک کند و سپس باید قسمت منفی‌ حرکت را کاملا آرام و کنترل شده انجام دهید.

جمع بندی

استفاده از یک برنامه سرشانه حجمی (نشر خم با دمبل نشسته) برای داشتن عضلاتِ سرشانه حجمی و قوی، علاوه‌بر این‌که در زیبایی و جذابیت اندام موثر است، در انجام امور روزانه و بهبود عملکردتان هم به کار می‌آید. متاسفانه این عضلات، زیاد در معرض آسیب هستند. بنابراین بهتر است که مراقب‌شان باشیم و تقویت‌شان (نشر خم با دمبل نشسته) کنیم.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد نشر خم با دمبل نشسته برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *