سرشانه خلفی با دمبل ایستاده + ویدیو و تصاویر آموزشی

سرشانه خلفی با دمبل ایستاده
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت سرشانه خلفی با دمبل ایستاده (Dumbbell Raise)

 • عضله اصلی حرکت: سرشانه (دلتوئید)
 • عضلات کمکی: ذوزنقه – دو سر بازویی
 • مکانیک: چندمفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۱۳۱
 • نام دیگر حرکت: سرشانه پشت با دمبل ایستاده

نکات و خطا های حرکت سرشانه خلفی با دمبل ایستاده

 1. دقت کنید آرنج ها کمی به بغل و مایل به سمت عقب باز می شوند.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع سرشانه خلفی با دمبل ایستاده ، دو دمبل را در هر دو دست خود بگیرید و صاف بایستید.
 • ابتدا دمبل ها را طوری بگیرید که دست ها کشیده و در کنار بدن شما قرار بگیرند و کف دست ها به سمت هم باشند.
 • سپس دست از آرنج خم شده و دمبل ها را مانند تصویر بالا بیاورید، طوری که فشار بیشتر بر روی عضلات پشتی سرشانه باشد.
 • در بالا کمی مکث کرده و به آرامی به وضعیت شروع حرکت برگردید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت سرشانه خلفی با دمبل ایستاده

هنگام بالا بردن دمبل ها، نفس خود را آزاد کنید (بازدم) و هنگام بازگشت، نفس بکشید (دم).

.

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت نشر از جلو با دمبل ایستاده را هم بخوانید.

.

توضیحات تکمیلی عضلات سرشانه

از عوامل مهم خوش استایل بودن و زیبایی بدن(بخصوص در آقایان)، داشتن سرشانه های حجیم و عضلات قوی و خوش فرم می‌باشد. به همین دلیل اکثر افراد با هدف داشتن شانه هایی پهن و زیبا، بدنسازی و برنامه تمرینات عضلات سرشانه (سرشانه خلفی با دمبل ایستاده) را شروع می‌کنند.

عضلات سرشانه علاوه بر جذابیت بصری، برای انجام کارهای روزمره هم به شما کمک می‌کنند. ضعیف بودن این عضلات باعث تحت فشار قرار گرفتن و خستگی می‌شود.

هر فرد برای فرم‌دهی به عضلات سرشانه خود باید هدف و برنامه بدنسازی (حرکت سرشانه خلفی با دمبل ایستاده) مشخصی داشته باشد. تعداد تکرارها، سنگینی وزنه و حتی استراحت بین ست ها، عواملی هستند که باید در تکرینات رعایت شوند.

آنانومی عضلات سرشانه

شانه ها از سه گروه عضلانی به نام دلتوئید تشکیل شده اند. این سه بخش شامل:

 • سر قدامی – Anterior head (جلویی)
 • سر میانی – Lateral head (وسطی)
 • سر خلفی – Posterior head (کناری)

آنانومی عضلات سرشانه

عضلات دلتوئید ، گروه های عضلانی دیگر مانند عضلات سینه، لت و جلوبازو ها را ثابت نگه می‌دارند. برای داشتن تغییرات خوب باید هر سه سر عضله شانه تمرین (سرشانه خلفی با دمبل ایستاده) داده شوند. اغلب اوقات، دلتوئید خلفی و میانی نیاز به تمرین بیشتری دارند. 

آیا حرکت سرشانه خلفی با دمبل ایستاده قدرتی محسوب می‌شود؟

سرشانه خلفی با دمبل ایستاده ، حرکت بی‌نظیر و مطلوب برای تقویت عضلات پشت سر شانه است که سایر قسمت‌های بدن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. این تمرین قدرتی، نیروی زیادی به عضلات بالاتنه وارد کرده و باعث افزایش اندازه آن‌ها می‌شود. همچنین از تمام آسیب‌های مفصل شانه جلوگیری می‌کند و به تغییر حالت آن‌ها کمک بسیاری می‌شود.

فواید بهره‌مندی از تمرین سرشانه خلفی با دمبل ایستاده چیست؟

 • گسترش عضله پشتی سر شانه
 • بالا بردن قدرت عضلات جلو بازو
 • کمک به پایداری عضلات ذوزنقه
 • تفکیک کردن عضلات سر شانه
 • پیشگیری از ناهنجاری‌ها
 • افزایش گردش خون
 • بالا بردن استقامت عضلات بالاتنه
 • حفظ تناسب‌اندام

سر شانه خلفی با دمبل ایستاده برای چه افرادی قابل‌ اجرا است؟

سر شانه خلفی با دمبل ایستاده ، حرکت چند مفصلی عالی برای رشد بهتر عضلات پشتی سر شانه است که کلیه افراد می‌توانند آن را اجرا کنند و افرادی که دارای ناراحتی در عضلات بالاتنه هستند، بهتر است تمرین را سبک انجام دهند. این تمرین همچنین در چربی سوزی پهلوها نقش زیادی دارد.

کدام عضله‌ها درحرکت سرشانه خلفی با دمبل ایستاده تقویت می‌شوند؟

 1. عضلات سر شانه
 2. عضلات ذوزنقه ای
 3. عضلات جلو بازو
 4. عضلات ساعد
 5. عضلات پشتی بزرگ
 6. گردن
 7. سینه
 8. پهلو
 9. ستون فقرات

چرا قوی بودن عضلات سر شانه اهمیت دارد؟

عضلات سر شانه ، مثل تمام مفصل‌های بدن اهمیت دارد و باید تقویت شوند. این عضله که از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است که درحرکت دادن بازوها و چرخش شانه‌ها نقش دارد و به همین علت قوی بودن تمام قسمت‌های آن مهم هست. بسیاری از افراد بیشتر تمرینات مربوط به قسمت جلوی سر شانه را انجام می‌دهند درصورتی‌که قوی بودن همه قسمت‌های سر شانه مانع از آسیب‌دیدگی و رشد بهتر می‌شود.

وظایف هر یک از دلتوئید ها

دلتوئید قدامی با کشیدن بازو به داخل مفصل شانه را به صورت داخلی می‌چرخاند یا خم می‌کند. این خم شدن و چرخشِ داخلی باعث می‌شود بازو به جلو حرکت کند. این عمل را می‌توان در انواع وظایف کاربردی مشاهده کرد و کاملاً لازمه‌ی حرکت اندام فوقانی بدن است.

دلتوئید جانبی مفصل شانه را به صورت جانبی می‌چرخاند و بازو را به سمت خارج حرکت می‌دهد، که به آن ابداکشن گفته می‌شود. این امر هنگام راه رفتن و انجام بسیاری از کارهای دیگر در یک سطح جانبی مهم است.

دلتوئید خلفی مفصل، شانه را به‌صورت بیرونی می‌چرخاند که بازو را به عقب و خارج حرکت می‌دهد. این حرکت اغلب هنگام لباس پوشیدن، به عقب یا جلو پرتاب توپ مشاهده می‌شود.

ضعف عضلات سرشانه

درد شانه هم افراد جوان و هم افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دلیل صدمه دیدن شانه، انعطاف پذیر و ناپایدار بودن این عضله می‌باشد و اکثر این آسیب ها مربوط به عضلات، رباط‌ها و تاندون شانه می‌باشد.

ضعف عضلات سرشانه

دلایل آسیب‌دیدگی شانه

افراد مسن و افرادی که شغلشان شامل حرکت یا بلند کردن وسیله‌ای در بالای سر خود هستند و هم‌چنین ورزشکاران در معرض آسیب‌های عضلات شانه هستند. این آسیب ها می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 1. پوکی استخوان
 2. وضعیت بد بدن به خصوص هنگام کار با تلفن همراه یا رایانه
 3. ضرب‌دیدگی مانند زمین خوردن، وارد شدن ضربه به شانه، یا تصادف در رانندگی
 4. ورزش‌هایی که نیاز به استفاده مکرر از سر شانه دارند، مانند: بیسبال، شنا، تنیس، والیبال، گلف

نکته: درد ناگهانی شانه بخصوص در قسمت چپ بدن می‌تواند نشانه حمله قلبی بوده و نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.

تاثیرات تقویت عضلات سرشانه

برای داشتن هر گونه تحرکی از عضلات سرشانه استفاده می‌شود پس تقویت (سرشانه خلفی با دمبل ایستاده) و رسیدگی به این عضلات فقط مختض به ورزشکاران نیست. 

 • کمک به انجام کارهای روزانه: قوی‌شدن عضلات، تحرک بازو را برایتان آسان می‌کند، چه بخواهید هندبال بازی کنید، یک چمدان را از روی زمین بلند کنید یا تمرینات جلوبازو و پشت بازو بزنید، به هر حال باید سرشانه قوی داشته باشید. تقریباً هر حرکتی که شما انجام می‌دهید، تا حدی عضلات سرشانه را هم درگیر می‌کند. بنابراین تقویت این عضلات باعث می‌شود بتوانید وزنه‌های سنگین‌تری را برای تمرینات مختلف بزنید. همچنین در زندگی راحت‌تر و آسوده‌تر باشید.
 • پیشگیری از آسیب: اگر سرشانه‌های شما ضعیف است، حتی اگر به‌خوبی و کامل تمرینات سینه‌ای و پشت را انجام می‌دهید، بازهم در معرض آسیب و مصدومیت از این ناحیه هستید. این آسیب‌ها می‌تواند شامل صدمات جدی مثل دررفتگی و پیچ خوردگی مفصل شانه، التهاب تاندون، پارگی عضلات و یا آرتروز شانه باشد یا گاهی فقط دردهای مزمن در این ناحیه ایجاد کند. اگر عضلات سرشانه شما بسیار ضعیف است، حتی ممکن است هنگام باز کردن کشوی کمد به خودتان آسیب برسانید.
 • عامل اعتمادبه‌نفس: هر مجله بدنسازی را باز کنید، هر پیج زیبایی اندام را ببینید یک وجه اشتراک بین تمام مردان وجود دارد؛ آن هم سرشانه‌های قوی و جذاب است. بله این عضلات تاثیر زیادی بر جذابیت و زیبایی اندام دارند.

تاثیرات تقویت عضلات سرشانه

بدنسازان تمرینات شانه (سرشانه خلفی با دمبل ایستاده) خود را جدی می‌گیرند؛ زیرا می‌دانند که این ماهیچه‌ها نقش مهمی در ظاهر آنها دارند و داشتن ظاهر مطلوب در افزایش اعتمادبه‌نفس موثر است.

راه های تقویت عضله سرشانه

افزایش قدرت عضلات سرشانه در بدنسازی

عضلات سرشانه نسبت به عضلات بزرگ نظیر عضلات پشت، سینه و چهار سر عضلات کوچک تری محسوب میشوند. اما با این حال باز هم باید میزان قدرت آنها را تا جای ممکن افزایش دهید. حرکات قدرت محور نظیر پوش پرس را بیشتر مد نظر قرار دهید، زیرا در این حرکت شما با کمک عضلات پشت و قدرت پایین تنه خود میتوانید وزنه‌های کمی‌ سنگین تری (سرشانه خلفی با دمبل ایستاده) را جابجا کنید.

به دنبال ایجاد ناتوانی در عضلات سرشانه باشید

 1. تکرارهای ناقص: در این تکنیک شما تکرارها را تا ناتوانی انجام داده، سپس بعد از آن باید سعی‌ کنید در دامنه حرکتی‌ کوتاه تری چند تکرار دیگر را نیز انجام دهید، چیزی بین نصف یا یک چهارم دامنه حرکتی‌ کامل.
 2. تکرارهای اجباری: در این تکنیک هنگامی که شما به ناتوانی ابتدایی رسیدید از حریف تمرینیتان بخواهید به شما کمک کرده تا بتوانید ۲-۳ تکرار بیشتر را با همان وزنه مشابه انجام دهید.
 3. تاکید روی بخش منفی‌ حرکت: در این تکنیک حریف تمرینی شما باید در قسمت مثبت حرکت در هر تکرار به شما کمک کند و سپس باید قسمت منفی‌ حرکت را کاملا آرام و کنترل شده انجام دهید.

جمع بندی

استفاده از یک برنامه سرشانه حجمی برای داشتن عضلاتِ سرشانه حجمی و قوی، علاوه‌بر این‌که در زیبایی و جذابیت اندام موثر است، در انجام امور روزانه و بهبود عملکردتان هم به کار می‌آید. متاسفانه این عضلات، زیاد در معرض آسیب هستند. بنابراین بهتر است که مراقب‌شان باشیم و تقویت‌شان (سرشانه خلفی با دمبل ایستاده) کنیم.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد سرشانه خلفی با دمبل ایستاده برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *