پرس بالا سینه دمبل

پرس بالا سینه دمبل
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت پرس بالا سینه دمبل (Dumbbell Incline Bench Press)

 • عضله اصلی حرکت: سینه
 • عضلات کمکی: سرشانه (دلتوئید) – سه سر بازویی(پشت بازو)
 • مکانیک: چندمفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۳۸۳
 • نام دیگر حرکت: *

نکات و خطا های حرکت پرس بالا سینه دمبل

 1. مچ دست ثابت بوده و خم نشود.
 2. گردن و ستون فقرات باید هم راستا باشند.
 3. اجرای حرکت پرس بالا سینه دمبل آهسته و کنترل شده باشد.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع حرکت پرس بالا سینه دمبل ، دو دمبل متناسب با توان خود برداشته و روی نیمکت با شیب ۳۰ درجه دراز بکشید.
 • دمبل ها را تا ارتفاع سینه خود بالا ببرید.
 • نحوه گرفتن دمبل باید طوری باشد که کف دست ها صاف و به سمت جلو باشند.
 • با صاف کردن مفصل آرنج، دمبل ها را تا جایی که روبه روی سرتان به همدیگر برسند، بالا ببرید .
 • برای لحظه ای انقباض را حفظ کنید و سپس دمبل ها را به حالت اولیه برگردانید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت پرس بالا سینه دمبل

هنگام بالا بردن دمبل ها، نفس خود را آزاد کنید (بازدم) و هنگام بازگشت، نفس بکشید (دم).

.

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت پرس بالا سینه دمبل موازی را هم بخوانید.

.

توضیحات تکمیلی عضله سینه

اصلی ترین عضله سینه، عضله سینه‌ای بزرگ می‌باشد. کارکرد اصلی این عضله، حرکت دادن دست ها می‌باشد و تمرین دادن این عضله با حرکات مناسب (پرس بالا سینه دمبل) بسیار ضروری می‌باشد. فیبرهای عضله سینه برخلاف عضلات دیگر در یک جهت نبوده و در جهت‌های متفاوتی کشیده شده. عضله سینه با دو سر مجزا به استخوان وصل شده است :

 • سر استرنوکوستال (Sternocostal head) که جناغ را به قسمت بالایی بازو‌ وصل می‌کند.
 • سر کلاویکولار (Clavicular head) که ترقوه را به قسمت بالایی بازو متصل می‌کند.

عضله سینه

سر اکترنوکوستال سینه با حرکات ورزشی (پرس بالا سینه دمبل) روی سطح تخت یا شیبدار پرس سینه درگیر شده و حرکاتی مثل پرس سینه دست برعکس، که در آندست را بالا آورده و از سینه دور می‌کنید، بیشتر سر کلاویکر (سر کوچک) را درگیر می‌کند.

پرس بالا سینه دمبل جزو حرکات قدرتی محسوب میشود؟

پرس بالا سینه دمبل ، همانطور که از اسمش پیدا است برای تقویت عضلات بالا سینه موثر است و دامنه حرکتی مناسبی دارد. میتوان گفت این حرکت چند مفصلی است و به قدرت عضلات کمک میکند.

چه عضلاتی تحت تاثیر حرکت پرس بالا سینه دمبل هستند؟

 1. عضلات بالا سینه
 2. عضلات سر شانه
 3. عضلات پشت بازو
 4. بخش میانه سینه
 5. ساعد
 6. مچ دست

پرس بالا سینه دمبل

آیا پرس بالا سینه دمبل برای افراد مبتدی مناسب است؟

افراد تازه کار نیز میتوانند پرس بالا سینه دمبل را انجام دهند. اما بهتر است با دمبل های سبک اینکار را کنند. همچنین افرادی که دارای ناراحتی در ناحیه سینه و شانه هستند، این حرکت را سبک انجام دهند و یا طبق دستور پزشک عمل کنند.

مزیت های برخورداری از حرکت پرس بالا سینه دمبل چیست؟

 • ایجاد بالانس در بدن
 • کمک به انعطاف پذیری عضلات
 • درشت شدن عضلات بالا سینه
 • استحکام مفصل ها
 • پیشگیری از آسیب های شانه
 • افزایش قدرت عضلات سینه

تمرین عضله سینه

پارگی عضله سینه ای

پارگی عضله پکتورال اولین بار در سال ۱۸۸۲ گزارش شد، علت آن نیروی شدید وارده به عضله در وضعیتی که حداکثر کشش می‌باشد، معرفی شده است. شایع‌ترین مکانیسم پارگی عضله پکتورال، حرکت پرس سینه با هالتر است. معمولا درست در هنگام تغییر جهت حرکت از پایین آوردن به سمت بالا آوردن، یعنی در فاز تبدیل انقباض اکسنتریک (Eccentric) به کنسنتریک (concentric) در یک عضله خسته، این اتفاق می‌افتد. امروزه با افزایش محبوبیت ورزش‌هایی مثل بدنسازی و پاورلیفتینگ، تعداد گزارش‌های پارگی نیز افزایش یافته ولی همچنان در بین خانم‌ها گزارشی از پارگی عضله پکتورال داده نشده است. شیوع پارگی این عضله، خصوصاً در افرادی که از استریید‌های آنابولیک استفاده می‌کنند، بسیار بالاتر است.

پارگی عضله بسیار دردناک بوده و بلافاصله با تورم شدید در ناحیه سینه همراه است که بعد از ۲۴ ساعت با یک کبودی وسیع همراه می‌شود. در حرکت پرس سینه، همواره شانس این پارگی وجود دارد؛ خصوصاً در دو گروه، یکی افراد تازه‌کار و دیگری قهرمانانی که وزنه‌های خیلی سنگین را امتحان می‌کنند (گاهی تا ۲۲۰ کیلو گرم). به همین دلیل در طی انجام آن همواره شخص دیگری باید مراقب عدم سقوط هالتر، در صورت بروز پارگی و جلوگیری از شکستگی استخوان جناغ سینه باشد.

درمان پارگی عضله پکتورال

در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه پارگی عضله سینه ای، بی‌حرکتی در آویز گردنی و استفاده از کمپرس یخ جهت کاهش تورم و خون‌ریزی حاصله توصیه می‌شود. استفاده از ضد دردهای قوی در طی این مدت ضروری است. بعد از این دوره و در طی هفته اول، بیمار باید تحت درمان جراحی قرار بگیرد. در صورت عدم درمان جراحی، قدرت بازو شدیداً تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ بعلاوه بر شکل ظاهری قفسه سینه هم به شدت تاثیر می‌گذارد.

نکته ای که باید توجه داشت این است که جراحی باید توسط جراح ارتوپد آگاه به این آسیب صورت بگیرد. این جراحی باید حداکثر ظرف ۲ هفته اول بعد از آسیب باشد؛ چرا که بعد از آن عمل جراحی بسیار سخت‌تر می‌شود، همچنین نتایج درمان نیز رو به افول خواهد رفت.

در شرایط ایده آل، بعد از جراحی قدرت عضله به ۸۰ تا ۹۰ درصد سمت مقابل می‌رسد و همواره مقداری غیرقرینگی باقی خواهد بود.هر چه فاصله آسیب و جراحی بیشتر باشد، این عدم تقارن و کاهش قدرت نیز زیاد می‌شود (نکته‌ای که حتماً باید به ورزشکار زیبایی اندام گفته شود). با این وجود قهرمانان بزرگی در رشته پرورش اندام در دنیا توانسته‌اند بعد از این آسیب به عناوین قهرمانی متعدد دیگری دست یابند.

نکات مهم برای تمرین سینه حجیم‌کننده

نکته : بهترین کار برای مبتدی‌ها، تمرکز روی حرکات (پرس بالا سینه دمبل) و الگوهای صحیح حرکتی است. برای رسیدن به این خواسته نباید سراغ وزنه‌های سنگین بروید، بلکه باید تمرینات خود را با وزنه‌های سبک شروع کنید.

استفاده از دستگاه‌ها نیز می‌تواند به آموزش نحوه صحیح حرکات شما کمک زیادی کند تا کنترل بیشتری روی وزنه‌ها داشته باشید. بعد از این‌که کاملاً با حرکات آشنا شدید، می‌توانید به سراغ وزنه‌های آزاد مثل دمبل و هالتر بروید.

نتیجه گیری

عضله سینه نقش بسیاری در زیبایی بالا تنه شما دارد. تقویت تمامی نقاط این عضله باید در برنامه (پرس بالا سینه دمبل) شما باشد. با تمرین با وزنه‌های سنگین، تغزیه مناسب و ریکاوری می‌توانید عضله سینه خود را به خوبی رشد دهید.

.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد پرس بالا سینه دمبل برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *