پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت

پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت
آنچه در این آموزش می‌خوانید

آموزش حرکت پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت (Seated Dumbbell Shoulder Press on Bench)

 • عضله اصلی حرکت: سرشانه (دلتوئید)
 • عضلات کمکی: ذوزنقه
 • مکانیک: چندمفصلی
 • کد تمرین: حرکت ۱۲۱
 • نام دیگر حرکت: *

نکات و خطا های حرکت پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت

 1. زاویه کمر و لگن ۹۰ درجه و گردن در راستای ستون فقرات باشد.
 2. اجرای حرکت آرام و کنترل شده باشد.

حالت شروع و نحوه اجرا

 • برای شروع پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت ، ابتدا روی نیمکت بنشینید.
 • کمر خود را صاف نگه داشته و به گونه ای که بازو و ساعدتان زاویه ی ۹۰ درجه تشکیل دهند، دمبل ها را بگیرید.
 • کف دست ها باید به سمت جلو بوده و دمبل ها در نزدیکی گوش شما خود نگه دارید.
 • با صاف کردن مفصل آرنج، دمبل ها را از روی شانه به سمت بالا ببرید.
 • سپس به آرامی به حالت شروع حرکت بازگردید.

نحوه صحیح تنفس در حرکت پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت

وقتی دمبل ها را بالا میبرید نفس خود را آزاد کنید (بازدم) و وقتی دمبل ها را پایین می آورید نفس بکشید (دم).

دامنه منفی (انقباض اکسنتریک)

در این حرکت وقتی دست‌ها و دمبل را به سمت پایین می‌برید و کشش در سرشانه ایجاد می‌شود ، دامنه منفی حرکت یا انقباض برون گرا را اجرا می‌کنید.

دامنه مثبت (انقباض کانسنتریک)

در این حرکت وقتی دمبل ها را به سمت بالا می‌کشید، دامنه مثبت یا انقباض درون گرا را اجرا می‌کنید.

.

آیا پرس سر شانه با دمبل نشسته روی نیمکت حرکتی ایدئال است؟

پرس سر شانه با دمبل نشسته روی نیمکت ، حرکت چند مفصلی شایسته با فشار دو برابر به عضلات سر شانه است که همین امر باعث بهتر درگیر شدن عضله می‌شود. این تمرین مشابه حرکت پرس سر شانه با دمبل نشسته بوده با این تفاوت که نوع نیمکت متفاوت است و فشار روی عضلات راکمی بیشتر از این حالت می‌کند. این حرکت عالی محدوده حرکتی مشخصی داشته و به ماهیچه‌ها تنش بهتری وارد می‌کند و سطح آمادگی بدنی فرد را بالاتر می‌برد.

هدف از اجرا پرس سر شانه با دمبل نشسته روی نیمکت چیست؟

 • توسعه بیشتر عضلات سر شانه
 • پیشگیری از آسیب‌های مفصل
 • بالا بردن توان عضلات ذوزنقه
 • از بردن ضعف عضلات پشت
 • افزایش گنجایش عضلات سر شانه
 • بالا بردن گردش خون
 • ایجاد برابری در عضلات

پرس سر شانه با دمبل نشسته روی نیمکت مناسب چه افرادی است؟

تمام افراد می‌توانند پرس سر شانه با دمبل نشسته روی نیمکت را انجام دهند و حتی کسانی که ناراحتی‌های کمر دارند و نوع ایستاده این حرکت برایشان مشکل است می‌توانند با آسودگی خاطر به اجرای آن بپردازند.

چه عضله‌هایی در تمرین پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت تحت تأثیر قرار می‌گیرند؟

 1. عضلات جلوی سر شانه
 2. عضلات میانی سر شانه
 3. عضلات ذوزنقه ای
 4. عضلات پشت بازو
 5. عضلات زیر بغل
 6. کتف
 7. عضلات بالا سینه
 8. عضلات دنده‌ای
 9. عضلات ساعد

پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت

عارضه کشیده شدن شانه چیست؟

شانه یکی از پرحرکت ترین مفاصل در بدن انسان است که رسیدگی به آن اهمیت زیادی دارد. زمانی که فرد از عضلات شانه استفاده زیادی می‌کند و آن را تحت‌فشار قرار می‌دهد یا تمرینات و ورزش‌هایی را انجام می‌دهد که دست بیشتر در بالای سر هست، کشیده شدن شانه اتفاق می‌افتد. برخی مواقع این حالت به‌صورت ناخودآگاه به وجود می‌آید و با کمک ورزش‌های اصلاحی درمان می‌شود.

علت کشیده شدن شانه

 • کهولت سن
 • فعالیت‌های سنگین مکرر
 • وارد شدن فشار بیش‌ازاندازه به شانه

علائم کشیدگی عضلات شانه

 • التهاب
 • درد
 • گرفتگی

اگر این آموزش براتون مفید بوده پیشنهاد میکنم آموزش حرکت پرس سرشانه با دمبل ایستاده تناوبی را هم بخوانید.

.

توضیحات تکمیلی عضلات سرشانه

از عوامل مهم خوش استایل بودن و زیبایی بدن(بخصوص در آقایان)، داشتن سرشانه های حجیم و عضلات قوی و خوش فرم می‌باشد. به همین دلیل اکثر افراد با هدف داشتن شانه هایی پهن و زیبا، بدنسازی و برنامه تمرینات عضلات سرشانه (پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت) را شروع می‌کنند.

عضلات سرشانه علاوه بر جذابین بصری، برای انجام کارهای روزمره هم به شما کمک می‌کنند. ضعیف بودن این عضلات باعث تحت فشار قرار گرفتن و خستگی می‌شود.

هر فرد برای فرم‌دهی به عضلات سرشانه خود باید هدف و برنامه بدنسازی (پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت) مشخصی داشته باشد. تعداد تکرارها، سنگینی وزنه و حتی استراحت بین ست ها، عواملی هستند که باید در تکرینات رعایت شوند.

آنانومی عضلات سرشانه

شانه ها از سه گروه عضلانی به نام دلتوئید تشکیل شده اند. این سه بخش شامل:

 • سر قدامی – Anterior head (جلویی)
 • سر میانی – Lateral head (وسطی)
 • سر خلفی – Posterior head (کناری)

آنانومی عضلات سرشانه

عضلات دلتوئید ، گروه های عضلانی دیگر مانند عضلات سینه، لت و جلوبازو ها را ثابت نگه می‌دارند. برای داشتن تغییرات خوب باید هر سه سر عضله شانه تمرین داده شوند. اغلب اوقات، دلتوئید خلفی و میانی نیاز به تمرین بیشتری دارند. 

وظایف هر یک از دلتوئید ها

دلتوئید قدامی با کشیدن بازو به داخل مفصل شانه را به صورت داخلی می‌چرخاند یا خم می‌کند. این خم شدن و چرخشِ داخلی باعث می‌شود بازو به جلو حرکت کند. این عمل را می‌توان در انواع وظایف کاربردی مشاهده کرد و کاملاً لازمه‌ی حرکت اندام فوقانی بدن است.

دلتوئید جانبی مفصل شانه را به صورت جانبی می‌چرخاند و بازو را به سمت خارج حرکت می‌دهد، که به آن ابداکشن گفته می‌شود. این امر هنگام راه رفتن و انجام بسیاری از کارهای دیگر در یک سطح جانبی مهم است.

دلتوئید خلفی مفصل، شانه را به‌صورت بیرونی می‌چرخاند که بازو را به عقب و خارج حرکت می‌دهد. این حرکت اغلب هنگام لباس پوشیدن، به عقب یا جلو پرتاب توپ مشاهده می‌شود.

ضعف عضلات سرشانه

درد شانه هم افراد جوان و هم افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دلیل صدمه دیدن شانه، انعطاف پذیر و ناپایدار بودن این عضله می‌باشد و اکثر این آسیب ها مربوط به عضلات، رباط‌ها و تاندون شانه می‌باشد.

ضعف عضلات سرشانه

دلایل آسیب‌دیدگی شانه

افراد مسن و افرادی که شغلشان شامل حرکت یا بلند کردن وسیله‌ای در بالای سر خود هستند و هم‌چنین ورزشکاران در معرض آسیب‌های عضلات شانه هستند. این آسیب ها می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 1. پوکی استخوان
 2. وضعیت بد بدن به خصوص هنگام کار با تلفن همراه یا رایانه
 3. ضرب‌دیدگی مانند زمین خوردن، وارد شدن ضربه به شانه، یا تصادف در رانندگی
 4. ورزش‌هایی که نیاز به استفاده مکرر از سر شانه دارند، مانند: بیسبال، شنا، تنیس، والیبال، گلف

نکته: درد ناگهانی شانه بخصوص در قسمت چپ بدن می‌تواند نشانه حمله قلبی بوده و نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.

تاثیرات تقویت عضلات سرشانهتاثیرات تقویت عضلات سرشانه

برای داشتن هر گونه تحرکی از عضلات سرشانه استفاده می‌شود پس تقویت (پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت) و رسیدگی به این عضلات فقط مختض به ورزشکاران نیست. 

 • کمک به انجام کارهای روزانه: قوی‌شدن عضلات، تحرک بازو را برایتان آسان می‌کند، چه بخواهید هندبال بازی کنید، یک چمدان را از روی زمین بلند کنید یا تمرینات جلوبازو و پشت بازو بزنید، به هر حال باید سرشانه قوی داشته باشید. تقریباً هر حرکتی که شما انجام می‌دهید، تا حدی عضلات سرشانه را هم درگیر می‌کند. بنابراین تقویت این عضلات باعث می‌شود بتوانید وزنه‌های سنگین‌تری را برای تمرینات مختلف بزنید. همچنین در زندگی راحت‌تر و آسوده‌تر باشید.
 • پیشگیری از آسیب: اگر سرشانه‌های شما ضعیف است، حتی اگر به‌خوبی و کامل تمرینات سینه‌ای و پشت را انجام می‌دهید، بازهم در معرض آسیب و مصدومیت از این ناحیه هستید. این آسیب‌ها می‌تواند شامل صدمات جدی مثل دررفتگی و پیچ خوردگی مفصل شانه، التهاب تاندون، پارگی عضلات و یا آرتروز شانه باشد یا گاهی فقط دردهای مزمن در این ناحیه ایجاد کند. اگر عضلات سرشانه شما بسیار ضعیف است، حتی ممکن است هنگام باز کردن کشوی کمد به خودتان آسیب برسانید.
 • عامل اعتمادبه‌نفس: هر مجله بدنسازی را باز کنید، هر پیج زیبایی اندام را ببینید یک وجه اشتراک بین تمام مردان وجود دارد؛ آن هم سرشانه‌های قوی و جذاب است. بله این عضلات تاثیر زیادی بر جذابیت و زیبایی اندام دارند.

 

بدنسازان تمرینات شانه (پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت) خود را جدی می‌گیرند؛ زیرا می‌دانند که این ماهیچه‌ها نقش مهمی در ظاهر آنها دارند و داشتن ظاهر مطلوب در افزایش اعتمادبه‌نفس موثر است.

راه های تقویت عضله سرشانه

افزایش قدرت عضلات سرشانه در بدنسازی

عضلات سرشانه نسبت به عضلات بزرگ نظیر عضلات پشت، سینه و چهار سر عضلات کوچک تری محسوب میشوند. اما با این حال باز هم باید میزان قدرت آنها را تا جای ممکن افزایش دهید. حرکات (پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت) قدرت محور نظیر پوش پرس را بیشتر مد نظر قرار دهید، زیرا در این حرکت شما با کمک عضلات پشت و قدرت پایین تنه خود میتوانید وزنه‌های کمی‌ سنگین تری (پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت) را جابجا کنید.

به دنبال ایجاد ناتوانی در عضلات سرشانه باشید

  1. تکرارهای ناقص: در این تکنیک شما تکرارها را تا ناتوانی انجام داده، سپس بعد از آن باید سعی‌ کنید در دامنه حرکتی‌ کوتاه تری چند تکرار دیگر را نیز انجام دهید، چیزی بین نصف یا یک چهارم دامنه حرکتی‌ کامل.
  2. تکرارهای اجباری: در این تکنیک هنگامی که شما به ناتوانی ابتدایی رسیدید از حریف تمرینیتان بخواهید به شما کمک کرده تا بتوانید ۲-۳ تکرار بیشتر را با همان وزنه مشابه انجام دهید.
 1. تاکید روی بخش منفی‌ حرکت: در این تکنیک حریف تمرینی شما باید در قسمت مثبت حرکت در هر تکرار به شما کمک کند و سپس باید قسمت منفی‌ حرکت را کاملا آرام و کنترل شده انجام دهید.

جمع بندی

استفاده از یک برنامه سرشانه حجمی برای داشتن عضلاتِ سرشانه حجمی و قوی، علاوه‌بر این‌که در زیبایی و جذابیت اندام موثر است، در انجام امور روزانه و بهبود عملکردتان هم به کار می‌آید. متاسفانه این عضلات، زیاد در معرض آسیب هستند. بنابراین بهتر است که مراقب‌شان باشیم و تقویت‌شان (پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت) کنیم.

همراهان عزیز, لطفا سوالات و نظرات خود را در مورد پرس سرشانه با دمبل نشسته روی نیمکت برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *