علم تمرین

وزنه زدن و رشد قد

وقتی که بدنسازی در اواسط دهه 1900 رایج شد ، در مورد اثرات اون روی بدن اطلاعات کمی وجود داشت. علم ورزش هنوز در مراحل ابتدایی بود و بسیاری از شایعات در مورد بدنسازی بدون مطالعه و تحقیق برای به چالش کشیدن این ادعاها شروع شد. یکی از این شایعات اینه که بلند کردن وزنه رشد شما رو قطع می کنه ، که البته مطالعات نشون دادن این صرفاً یک خرافه ست.

از بدو تولد ، تا اواخر نوجوانی تا اوایل دهه 20 زمانیه که شما رشد می کنید. اسکلت شما تا زمانی که به حد طبیعی خودتون برسید رشد میکنه. در کنار اسکلت ، بقیه بدن شما دائماً در حال شکل گیری و کششه تا رشد اسکلت رو بتونه پوشش بده .در انتهای استخوان های  بلند ، یک لایه نازک به نام صفحه رشد دارید که از غضروف ساخته شده. براساس مقاله ای از دانشگاه ایالتی پن (۱)، این غضروف به آرومی به استخوان تبدیل می شه . این غضروف رشد می کنه و استخوان دراز رو طویلتر می کنه. سرانجام غضروف خودش رو با کلسیم پر میکنه و رشد استخوان متوقف می شه. براساس مقاله ای (۲) ، صفحات رشد شما به طور ویژه ای  مستعد آسیب هستن. اگر یک صفحه رشد شکسته بشه و آسیب دیدگی شدید باشه ، ممکنه صفحه رشد به درستی بهبود پیدا نکنه و اجازه نده استخوان به طور طبیعی رشد کنه. البته با وجود مراقبت های پزشکی مناسب ، شانس رشد غیرطبیعی کمه.

خرافه دیگه اینه که تقویت عضلات و تاندون ها در سنین جوانی رشد شما را متوقف میکنه. با وجود همه ی خرافه ها در مورد وزنه برداری و رشد ، هیچ کدوم اعتباری ندارن. تحقیقات کاملاً واضح نشون داده که وزنه زدن با رشد تداخل نداره. در واقع ، براساس یک مطالعه (۳) کار با وزنه می تونه اسکلت شما رو تقویت بکنه و توی جلوگیری از آسیب کمک کنه. در مقاله ای از  Sport Health ( ۴)، دستورالعمل های مربوط به فعالیت های بدنی و رفتارهای بی تحرکی در  استرالیا بطور خاص سه روز در هفته تمرینات تقویت عضله و استخوان رو برای کودکان و نوجوانان توصیه می کنه. اونا معتقدم که تمرین می تواند به کودکان کمک کنه تا در وزن سالم بمونن  و اعتماد به نفس کسب کنن. حتی می تونه به اونا در عملکرد بهتر مدرسه کمک کنه.

1.The Mechanisms of Muscle Hypertrophy and Their Application to Resistance Training,Schoenfeld, Brad J,2010