سیستم تمرینی

سیستم تمرینی دراپ ست

دراپ ست ها یکی از قدیمی ترین و موثرترین تکنیک های بدن سازی با شدت بالا هستن. این دراپ ست ها برای ساخت توده عضلانی بسیار موثرن اما می تونن برای افرایش قدرت هم استفاده بشن و به راحتی یکی از متنوع ترین روشهای تمرینی هستن!

اما چه فایده ای داره؟

با انجام کار بیشتر در مدت زمان کوتاه تر ، تمرین دراپ ست به شما این امکانو میده تا به سرعت قدرت و سایز عضلاتتونو افزایش بدید.

نحوه ی اجرا دراپ ست

دراپ ستها یک تکنیک پیشرفته تمرین مقاومتی هستن که توی اون شما تمرکزتونو روی تکمیل یک ست تا زمان ناتوانی برای تکرار مجدد انجام می دید.

بعد از اون ، وزنه رو 10-30٪ سبک می کنید ، و بدون اینکه در این بین حتی یکمی استراحت کنید ، حرکت رو تکرار می کنید.  هدف از این نوع تمرین، به حداکثر رسوندن عضله سازیه.

 

دراپ ست، یه چیزی شبیه به اینه:

مثلا توی حرکت جلوبازو دمبل دراپ ست این مراحل رو باید طی کنید:

ست 1: 6-8 تکرار انجام بدید.

ست 2 :وزنه رو 20 تا 25% کم کنید ، 10-12 تکرار رو انجام بدید.(اگه فقط دو ست انجام بشه، دوبل دراپ نامیده میشه )

ست 3 :  دوباره وزنه رو کم کنید ، 12-15 تکرار رو انجام بدید.( اگه ۳ ست انجام بشه، تریپل دراپ نامیده میشه )

درواقع، شما با یک وزنه سنگین شروع می کنید ، وزنه ای که فقط می تونید 6-8 تکرار را باهاش انجام بدید( مثلا دمبل 9 کیلویی) .

شما  8 تکرار جلوبازو دمبل با دمبل های 9 کیلویی  و بعد 10 تا 12 تکرار با دمبل های حدود 7 کیلوگرمی و بعد 12-15 تکرار با دمبل های حدود 5 کیلوگرم انجام میدید.  و موقعی که این‌ مجموعه تکرارها تموم شد، در واقع یک ست محسوب میشه.بین این سری مینی ست ها ، تقریبا هیچ استراحتی ندارید.

توجه به فرم در طول هر تکرار همیشه مهمه ، اما به ویژه موقع خستگی، این نکته اهمیت خیلی بیشتری پیدا میکنه.  این میتونه از آسیب دیدگی جلوگیری کنه.

انواع سیستم دراپ ست

نکته ای که اینجا خیلی مهمه اینه که، با کاهش وزنه به میزان های کمتر و یا بیشتر، شما میتونید انواع مختلف دراپ ست رو بسازید. مثلا اگه میزان کاهش وزنه خیلی کم( حدود ۵-۱۵٪) باشه، دراپ ستهای سخت نامیده میشه، که باعث میشه تکرارهای کل کمتری انجام بدید. و یا اگه میزان بیشتری از وزنه رو کم کنید (۳۰-۶۰٪) ، دراپ ست گسترده نامیده میشه و نمیتونه خستگی محیطی مورد نظر رو براتون ایجاد کنه.

از طرف دیگه،  یکسری دیگه انواع دراپ ست هم داریم که با نحوه‌ی گرفتن دست و پا فاصله ی پا تغییر میکنن. توی این نوع دراپ ستها، شما میزان تکرارتون ثابت باقی میمونه( ۶-۱۲ تکرار) ، ولی همزمان با کم کردن وزنه ، نحوه ی قرار گیری بدن تغییر پیدا میکنه. این کار باعث میشه که تمام بخش‌های عضله ی هدف، تمرین داده بشن. مثلا توی حرکت پرس پا، اول پا در وسط صفحه و اندازه ی عرض شانه هستش و ۶-۱۲ تکرار انجام میشه. بعد وزنه کم میشه و پا به صورت باز و در بالای صفحه قرار میگیره و دوباره ۶-۱۲ تکرار انجام میشه. در مرحله ی بعد دوباره وزنه کم میشه و پا در پایین صفحه و به صورت جمع قرار میگیره و ۶-۱۲ تکرار انجام میشه.

چجوری عضله سازی رو با دراپ ستها به حداکثر برسونیم

اگه می خواید از دراپ ستها برای عضله سازی استفاده کنید ، برای به حداکثر رساندن اثر تمریناتتون باید چند نکته رو بخاطر بسپارید:

 

  • با قرار دادن دمبل (یا هالتر و صفحه) در یک خط ، برای ستتون آماده بشید. با این کار زمان هدر رفت به حداقل می رسه و در نتیجه مدت زمان تحت تنش یا مدت زمان مداوم کار عضلات شما به حداکثر می رسه.  این افزایش، عضله سازی رو بهینه می کنه.
  • در مورد زمان ترکیب دراپ ست ها توی تمرینتون، برنامه ریزی کنید. برای جلوگیری از تمرین بیش از حد ، فقط یک حرکت در هر تمرین ، و فقط یک بار در هفته از دراپ ست استفاده کنید.
  • فقط اگه سابقه تمرینی زیادی دارید ، استفاده از این روش رو در نظر بگیرید. دراپ ست یک تکنیک پیشرفته ست که به طور معمول برای بیرون اومدن از فلات یا شوک وارد کردن استفاده میشه.  پس استفاده ی اون برای مبتدیان ضروری و عقلانی نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *