مکمل ها

زد ام ای ZMA

زد ام ای (ZMA) یک فرمولاسیون ثبت شده ست که حاوی روی، منیزیم و ویتامین B6 هستش.

ادعا می شه که سطح تستوسترون رو افزایش می ده، اما هیچ مدرکی مبنی بر وجود این مسئله توی مردان سالم وجود نداره.(۱) البته که مردانی که کمبود روی دارن می تونن روی رو برای رفع کمبود خودشون و افزایش سطح تستوسترون مصرف کنن، اما هیچ مدرکی مبنی بر این که توی مردان بدون کمبود هم افزایشی رخ بده وجود نداره.

حتی در تحقیق جدیدی که روی تاثیر این مکمل روی سطوح تستوسترون و IGF-I انجام شد (۲)، هیچ تغییری در میزان این دو فاکتور به نسبت گروه کنترل مشاهده نشد، که این خودش سه دلیل دیگه واسه ی ناکارآمد بودن این مکمله.

مسئله ی دیگه ای که روش بحث شده و شرکت های مکملی سعی در فروش این مکمل به وسیله ی اون دارن اینه که با مصرف ZMA شما توی عملکرد ورزشیتون تغییر مثبتی رو میبینید. اما این موضوع هم کاملا رد شده. (۳) و دلیلی هم برای اثرات آنابولیکی و ضد کاتابولیسمی نداره(۳)

همچنين ادعا شده كه آسپارتات باعث افزايش تستوسترون مي شه، اما دوز بسياري كمی از اون توی ZMA براي تأثير گذاشتن روی تستوسترون وجود داره.

با وجود عدم تأثیر ZMA روی تستوسترون و بقیه ی فاکتورهای هورمونی و غیرهورمونی، این مکمل می تونه یه مکمل مفید برای افرادی باشه که دچار کمبود زینک و منیزیم هستن.

همون طور که گفتیم ZMA ترکیبی از روی که به مونومتیونین، منیزیم متصل به آسپارتات، و ویتامین (B6 پیریدوکسین) متصله هستش. گاهی اوقات گزارش شده که این مکمل رویاهای عجیب و غریب و واضح به مصرف کننده هاش می ده. این ادعا زیاد مورد بررسی قرار نگرفته، اما یک مطالعه مقدماتی(۴) نشون می ده که یک دوز 250 میلی گرم پیریدوکسین می تونه تصور خواب رو در مردان توی سنین کالج تغییر بده، و توجیه اون از طریق فرضیه تبدیل افزایش یافته تریپتوفان به سروتونین هستش. ولی، این دوز از B6، خیلی بیشتر از اون مقداریه که تو محصولات ZMA وجود داره –  دامنه 10-50mg و معمولاً تمایل انتهای پایین این دامنه در محصولات قرار داده میشه.

توی یه مطالعه دیگه، هم افزایی بین B6 و منیزیم در رابطه با کاهش اضطراب گزارش شده، این تحقیق روی زنانی انجام شد که مبتلا به PMS یا همون سندرم قاعدگی بودن؛ (۵) و گفته شد که از نظر تئوری امکان داره که فرمولاسیون ZMA اقدامات پیریدوکسین را افزایش، و اجازه بده نتایج تحقیقات قبلی درست باشن.

ولی در کل تحقیقات ثابت کردن که هم زینک و هم منیزیم به صورت جدا میتونن باعث بهبود خواب بشن ولی در مورد این که مصرف همزمان اونا با هم چه تاثیری میتونه داشته باشه هنوز جای تحقیق و بررسی وجود داره.

  1. منابع

  2. Does supplementation with zinc magnesium aspartate (ZMA) increase levels of serum testosterone in men,Femiano, Dominic MD; Morris, Carl MD, MPH,2015
  3. Effects of zinc, magnesium and vitamin B6 (ZMA) supplementation on serum IGF-I, IGFBP-3 and Testosterone concentrations in young athletesHenrique Cerqueira, Hugo Tourinho Filho & Carlos Martinelli Jr,2018
  4. Effects of Zinc Magnesium Aspartate (ZMA) Supplementation on Training Adaptations and Markers of Anabolism and Catabolism,Colin D Wilborn, Chad M Kerksick, […], and Richard B Kreider,2004
  5.  Ebben M, Lequerica A, Spielman A. Effects of pyridoxine on dreaming: a preliminary study.Percept Mot Skills. (2002)
  6.  De Souza MC, et al. A synergistic effect of a daily supplement for 1 month of 200 mg magnesium plus 50 mg vitamin B6 for the relief of anxiety-related premenstrual symptoms: a randomized, double-blind, crossover study. J Womens Health Gend Based Med. (2000)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *