انواع رژیم غذایی

رژیم 1200 کالری

رژیم 1200 کالری چیه؟

رژیم 1200 کالری روشی برای تغذیه ست که تعداد کالری مصرفی روزانه شما رو به 1200 محدود می کنه.  این رژیم یک رژیم کم کالری در نظر گرفته میشه چون کالری بسیار کمتری نسبت به کالری مصرفی اکثر بزرگسالان برای حفظ وزن فراهم می کنه.

خیلی از پزشکان و متخصصان تغذیه، رژیم های کم کالری رو به عنوان یک استراتژی پیشرو برای کاهش وزن تجویز می کنن.

یک توصیه رایج برای کاهش وزن، کاهش دریافت کالری به میزان 500 تا 750 کالری در روزه.  این معمولاً به یک رژیم کم کالری از 1200 تا 1500 کالری در روز برای زنان بالغ و 1500 تا 1800 کالری در روز برای مردان بالغ ترجمه میشه (1).

حواستون باشه که که 1200 کالری در پایین ترین حد از رژیم کم کالری توصیه شده برای زنان هستش.

بعضی از محققان رژیم‌های کم کالری رو به عنوان الگوهای غذایی که بین 800 تا 1200 کالری در روز ارائه میدن، دسته‌بندی می‌کنن، در حالی که رژیم‌های بسیار کم کالری به‌عنوان رژیم‌هایی که کمتر از 800 کالری در روز دارن طبقه‌بندی میشن (2، 3).

این رژیم‌ها معمولاً برای دوره‌های کوتاه چند هفته تا چند ماه دنبال میشن تا کاهش وزن سریع رو فراهم کنن.

رژیم‌های کم کالری و بسیار کم کالری معمولاً در محیط‌های بالینی تحت نظارت پزشکی، مثل مراکز کاهش وزن استفاده میشن، اما در بین عموم هم محبوب هستن.

در واقع، خیلی از مربیان و وب‌سایت‌های محبوب رژیم غذایی، برنامه‌های غذایی 1200 کالری رو ارائه و این وعده رو میدن که پیروی از یک رژیم غذایی 1200 کالری به شما کمک می‌کنه «سریع لاغر بشید».

این رژیم‌ها معمولاً استفاده از غذاهای «کم کالری»، «بدون چربی» و «کم‌چربی» رو برای کمک به پایین نگه داشتن کالری دریافتی ترویج می‌کنن و معمولاً  کالری شماری می‌کنن تا رژیم‌گیرندگان مطمئن بشن که زیر حد مجاز روزانشون باقی می‌مونن.

در حالی که یک رژیم غذایی 1200 کالری ممکنه در کوتاه مدت و در شرایط خاصی مناسب باشه، 1200 کالری برای اکثر بزرگسالان خیلی کمه.

به علاوه، درسته که ممکنه در ابتدا با کاهش چشمگیر کالری دریافتیتون، کاهش وزن سریع رو تجربه کنید، مطالعات نشون میدن که رژیم های غذایی کم کالری به ندرت برای کاهش وزن دائم موثرن( 4، 5).

آیا می تونه به کاهش وزن کمک کنه؟

ایجاد شرایط کالری منفی برای کاهش وزن ضروریه.  همونطور که بعضی از متخصصان حوزه سلامت توصیه می کنن، کاهش کالری به میزان 500 تا 750 کالری در روز، احتمالاً حداقل در کوتاه مدت باعث کاهش وزن میشه.

خیلی از مطالعات نشون دادن که پیروی از رژیم های کم کالری، از جمله رژیم های غذایی 1200 کالری، می تونه باعث کاهش وزن بشه.

به عنوان مثال، مطالعه ای روی 2093 فرد مبتلا به چاقی نشون داد که رژیم غذایی جایگزین 1200 کالری تحت نظارت پزشکی منجر به کاهش متوسط   چربی 4.7 درصد در طی 12 ماه میشه (6).

مطالعات نشون دادن که با اینکه کاهش وزن اولیه با استفاده از رژیم‌های کم کالری مثل رژیم‌های 1200 کالری معمولاً سریع و قابل توجه هستش،اما در مقایسه با رژیم‌هایی که فقط از محدودیت کالری متوسط   استفاده می‌کنن، معمولا با افزایش وزن مجدد همراهه! (7) (8)

این به این دلیله که رژیم‌های کم کالری باعث ایجاد تغییرات متابولیکی میشن که انرژی رو حفظ و از کاهش وزن جلوگیری می‌کنه، از جمله افزایش اشتها، از دست دادن توده بدون چربی بدن، و کاهش تعداد کالری‌های سوزونده شده، که همگی حفظ وزن طولانی‌مدت رو دشوار می‌کنن (9،  10، 11).

این امر باعث شده که بسیاری از متخصصان حوزه سلامت الگوهای غذایی رو توصیه کنن که فقط از کاهش کالری دریافتی به میزان کمی برای کاهش وزن استفاده می کنن و در عین حال سازگاری های متابولیکی منفی مرتبط با رژیم های غذایی کم کالری رو به حداقل می رسونن ( 12).

 

 

جمعبندی

رژیم 1200 کالری یک الگوی غذایی کم کالریه که معمولاً شامل شمارش کالری و خوردن غذاهای کم کالری برای کاهش وزن سریعه.

با اینکه رژیم 1200 کالری احتمالا باعث کاهش وزن کوتاه مدت و سریع میشه، اما سازگاری های متابولیکی که در طول محدودیت کالری رخ می ده، حفظ وزن طولانی مدت رو خیلی سخت می کنه.

پیروی از رژیم غذایی 1200 کالری ممکنه یه سری فواید سلامتی رو به همراه داشته باشه، اما توجه به این نکته مهمه که این فواید به طور کلی با محدودیت کالری مرتبطه و مختص برنامه های غذایی 1200 کالری نیست.

علاوه بر این، 1200 کالری کمتر از میانگین کالری که بیشتر بزرگسالان – حتی زنان ریز اندام- برای سوخت بدنشون بهش نیاز دارن.

درسته که رژیم‌های حاوی 1200 کالری یا کمتر، روشهای محبوبی برای کاهش وزن هستن، برای سلامت کلیتون بهتره رژیمی رو انتخاب کنید که سوخت بدن شما را به شیوه‌ای سالم تامین کنه و کاهش وزن آهسته و در عین حال پایدار رو که می‌تونه برای مادام‌العمر حفظ بشه، افزایش بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.