دسته مکملی امینو اسید های ضروری, مکمل ها

تریپتوفان L Tryptophan

تریپتوفان یک آمینو اسیده که برای رشد طبیعی نوزادان و تولید و حفظ پروتئین ها، عضلات، آنزیم ها و انتقال دهنده های عصبی بدن مورد نیازه. این ماده، یک آمینو اسید ضروریه.(۱)

بدن از تریپتوفان برای ساخت ملاتونین و سروتونین استفاده می کنه. ملاتونین به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می کنه و سروتونین به تنظیم اشتها، خواب، خلق و خو و درد کمک می کنه.

کبد همچنین می تونه از تریپتوفان برای تولید نیاسین (ویتامین B3)، که برای متابولیسم انرژی و تولید DNA مورد نیازه، استفاده کنه. برای اینکه تریپتوفان در رژیم غذایی به نیاسین تبدیل بشه، بدن باید به اندازه کافی موارد زیر رو داشته باشه: (۱)

آهن

ریبوفلاوین

ویتامین B6

فواید تریپتوفان:

۱.خواب:

در تحقیقی که توی اون جوانان تحت سم زدایی از مواد مخدر قرار گرفتن، محققان دریافتن که شرکت کنندگان در بهبود علائم ذهنی مرتبط با فرآیند سم زداییشون کمترین و یا حتی هیچ بهبودی مشاهده نکرده ان.

با این حال، اونا اعلام کردن که ال- تریپتوفان در کمک به به خواب رفتن شرکت کنندگان در هنگام سم زدایی موثره. محققان همچنین گفتن که مطالعات بیشتری لازمه تا ثابت بشه که تریپتوفان واقعاً چقدر موثره.(۲)

۲.سندروم PMS

 بر اساس یک مطالعه قدیمی تر(۳)، تریپتوفان ممکنه به کاهش درد مرتبط با اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی کمک کنه. این مطالعه همچنین نشون داد افرادی که مقادیر محدودی از اسید آمینه یا هیچکدام از اونارو در رژیم غذاییشون نداشتن، علائم شدیدتری از سندرم پیش قاعدگی (PMS) نشون دادن.

 ۳.تحمل درد:

 در یک مطالعه معتبر در سال 2017، (۴) محققان بررسی کردن که تریپتوفان چطوری روی  تحمل فرد در برابر درد تأثیر میذاره. این مطالعه نشون داد که سطوح بالای این اسید آمینه باعث کنترل بیشتر درد میشه.

۴.اضطراب:

در یک مطالعه مروری(۵) محققان دریافتن که ممکنه بین سطوح پایین تریپتوفان و علائم افسردگی و اضطراب در جوندگان ارتباطی وجود داشته باشه.

در انسان ها، نویسندگان اشاره کردن که افرادی که به احتمال زیاد تحت تأثیر قرار می گیرن، افرادین که دارای عوامل خطر ابتلا به افسردگی هستن. این امکان وجود داره که جمعیت های در معرض خطر از افزایش سطح تریپتوفان سود ببرن.

دوز مصرفی:

اگر می خواهید کیفیت خوابتونو بهبود ببخشید، مکمل های تریپتوفان ارزش توجه رو دارن. با این حال، شما گزینه های دیگه ای ی هم دارید.

شما می تونید از مولکول هایی که از تریپتوفان مشتق شدن، استفاده کنید. اینها شامل 5HTP و ملاتونین هستن.

اگه خود تریپتوفان رو مصرف کنید، ممکنه در فرآیندهای دیگه بدن علاوه بر تولید سروتونین و ملاتونین، مثل تولید پروتئین یا نیاسین، مورد استفاده قرار بگیره. به همین دلیله که مکمل 5HTP یا ملاتونین ممکنه برای برخی افراد انتخاب بهتری باشه (۶).

کسانی که میخوان روحیه یا عملکرد شناختیشونو بهبود ببخشن، بهتره از مکمل های تریپتوفان یا 5-HTP استفاده کنن.(۷)

کسانی که بیشتر به بهبود خواب علاقه دارن، مکمل ملاتونین ممکنه بهترین انتخاب باشه (۸).

برای ملاتونین از دوزهای 0.5 تا 5 میلی گرم در روز استفاده شده که 2 میلی گرم رایج ترین دوز هستش (۹).

دوزهای 5HTP میتونه بین 100-900 میلی گرم در روز متغیر باشه (۱۰).

برای کسانی که خود تریپتوفان رو مصرف می کنن، دوزهای حداکثر 5 گرم در روز گزارش شده (۱۱).

منابع

1.https://medlineplus.gov/ency/article/002332.htm

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4956795/

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3098121/

4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5591803/

5.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4728667/

6.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9705024

7.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9727088

8.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19584739

9.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21845053

10.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1384305

11.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23077193

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.