باورهای غلط

الکل

الکل و عوارض آن در بدن سازی

توی زندگی بعضی از افراد ممکنه مصرف الکل‌ و نوشیدنی های الکلی‌ یکی از راه های خوش گذرونی‌ و راحتی باشه، ولی‌واسه بدنسازا و ورزشکارا ، دونستن عوارض و تاثیر اون توی اهدافشون خیلی‌ مهمه.

سنتز پروتئین میوفیبری (MPS) محرک اصلی چگونگی سازگاری و پاسخ بدن به ورزشه. این پاسخ مستقیماً با ریکاوری و رشد عضلات اسکلتی مرتبطه. در طول دوره ریکاوری بعد از تمرین ، MPS به میزان قابل توجهی بالا می ره ، که باعث می شه تغذیه مناسب برای رشد عضلات خیلی مهم باشه. این همچنین زمانیه که الکل می تونه روی رشد تاثیر منفی  بذازه. در حقیقت ، طبق این مطالعه (۱)، مصرف الکل در ریکاوری و بازپروری عضلات بعد از تمرین اختلال ایجاد می کنه. به طور خاص ، موقعی که مقادیر زیادی الکل در طی هشت ساعت قبل یا بعد از ورزش مصرف می شه ، به ویژه موقعی که ورزشکارا هیچ پروتئینی مصرف نکرده بودن ، میزان سنتز پروتئینی میوفیبری مختل شده بود. محققان همچنین به این نتیجه رسیدن که الکل اضافه شده توانایی فرد رو در پیروی از پروتکل ریکاوری مناسب بعد از تمرینات مختل می کنده. علاوه بر این ، این مطالعه نشون داد که حتی پروتئین کافی بعد از تمرین نمی تونه روی تاثیر منفی الکل بر MPS غلبه کنه.(2)

نتایج مطالعات جدید

از طرف دیگه تحقیقات نشون دادن که سیستم ایمنی بدن کاملاً با سیستم های عصبی و غدد درون ریز ما یکپارچه هستش ، که همه اونا باید در طول تمرینات ورزشی و ریکاوری در تعادل باشن تا رشد عضلات بهینه بشه. مصرف بیش از حد الکل نه تنها می تونه منجر به کمبود ایمنی و افزایش حساسیت به برخی بیماری ها بشه بلکه می تونخ استرس اضافی رو بر کبد وارد کنه. به طور کلی ، سیستم ایمنی فعال و سالم برای عملکرد بیشینه  و ریکاوری خیلی مهمه.

الکل میتونه موجب کم آبی بدن بشه(۳)کم آبی بدن تأثیرات منفی روی بدن داره ، از ایجاد احساس خستگی گرفته تا عملکرد بدنی پایین ، افزایش گرسنگی و مختل کردن توانایی سلولهای عضلانی در تولید ATP. الکل می تونه به عنوان یکه ادرار آور و گشاد کننده ی عروق بدن باشه و باعث افزایش کمبود مایعات بشه. در صورت کمبود آب، بدن در معرض خطر بیشتری برای  آسیبهای اسکلتی عضلانی مثل گرفتگی عضلانی ، کشش عضلانی و فشارهای عضلانی قرار داره. این افزایش خطر آسیب دیدگی می تونه منجر به کاهش زمان تمرین و کاهش رشد عضلات بشه.

هورمن رشد

بدون شک هیچ بحثی در مورد عضله سازی بدون بررسی کردن هورمون رشد کامل نیست. هورمون رشد که به عنوان یک هورمون آنابولیک توصیف می شه ، به رشد و نگهداری بافت ها از جمله عضله و کلاژن کمک می کنه. به طور خاص ، هورمون رشد باعث تحریک گردش پروتئین و MPS در حین و بعد از ورزش می شه. علاوه بر این ، این هورمون به تنظیم متابولیسم کمک می کنه. الکل می تونه به دو روش مختلف روی این هورمون ضروری تأثیر منفی بذاره ، که هر دو می تونن پیشرفت کوتاه مدت عضله سازی رو به طور قابل توجهی کاهش بدن:

-تحقیقات نشون دادن که(۴) الکل باعث افزایش هورمون استرس کورتیزول می شه که می تونه سطح هورمون رشد روبه میران زیادی کاهش بده.

-هورمون رشد عمدتاً توی ساعات اولیه خواب شب ترشح می شه. از اونجا که الکل زیاد تمایل به اختلال در ریتم خواب طبیعی داره (۵)، می تونه میزان هورمون رشد آزاد شده رو  کاهش بده. تأثیر غذا و نوشیدنی در رسیدن به اهداف ورزشی نمیشه نادیده گرفته بشه. درسته که کلید هر برنامه تمرینی طولانی مدت و برنامه غذایی موفق ، اعتداله ،اما این هم باید مد نظر قرار بدید این اعتدال به هدفتون ضربه میزنه یا نه.

1.Alcohol Ingestion Impairs Maximal Post-Exercise Rates of Myofibrillar Protein Synthesis following a Single Bout of Concurrent Training,Evelyn B. Parr, Donny M. Camera, José L. Areta,Louise M. Burke, Stuart M. Phillips, John A. Hawley, Vernon G. Coffey,2014

2.http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/10report/chap04b.pdf

3.Alcohol, Athletic Performance and Recovery,Luke D. Vella and David Cameron-Smith,2010

4.Alcohol Effects on Stress Pathways:Impact on Craving and Relapse Risk,Sara K. Blaine, PhD, Verica Milivojevic, PhD, […], and Rajita Sinha, PhD,2016

5.The Effects of Alcohol on Quality of Sleep,Soon-Yeob Park, Mi-Kyeong Oh, […], and Jin-Young Kim,2015

4 thoughts on “الکل

  1. سلام مطالب مثل همیشه عالی هستن

  2. shayan.azari گفت:

    👍🏼❤️

  3. نیلوفر گفت:

    مثل همیشه عالی مربی جان

  4. محسن گفت:

    خیلی عالی و مفید و ممنون بابت معرفی منابع مطالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *