مکمل ها, مکمل های پرمصرف و معروف در بدنسازی

آلفا لیپوئیک اسید Alpha Lipoic acid

آلفا لیپوئیک اسید یا همون ALA یک ترکیب ارگانیکه که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کنه. این ماده در میتوکندری سلولها ساخته میشه ، اما در غذاها و مکمل ها هم وجود داره.  آلفا لیپوئیک اسید هم محلول در آب و هم محلول در  چربیه ، که به اون امکان کار در هر سلول یا بافت بدن رو می ده.

محصولات حیوانی مثل گوشت قرمز و گوشت ارگان ها منابع خوبی برای آلفا لیپوئیک اسید هستن ، اما غذاهای گیاهی مثل کلم بروکلی ، گوجه فرنگی و اسفناج هم حاوی اون هستن.

تحقیقات نشون دادن که آلفا لیپوئیک اسید ممکنه  از راه های مختلفی روی کاهش وزن تأثیر بگذاره و در تحقیقات روی حیوانات خیلی خوب عمل کرده. با این وجود ، مطالعات انسانی نشون میدن که آلفا لیپوئیک اسید فقط کمی روی کاهش وزن تأثیر می گذاره. تجزیه و تحلیل 12 مطالعه نشون داد افرادی که مکمل آلفا لیپوئیک اسید مصرف کرده بودن ، به طور متوسط   1.52 پوند (0.69) کیلوگرم) بیشتر از افرادی که دارونما مصرف کرده بودن در طی 14 هفته (۱). در همون آنالیز نشون داده شد که، مصرف آلفا لیپوئیک اسید تاثیر قابل توجهی روی  دور کمر افراد نداشته . آنالیز دیگه ای روی 12 مطالعه نشون داد افرادی که آلفا لیپوئیک اسید مصرف کرده بودن به طور متوسط   2.8 پوند (1.27 کیلوگرم) بیشتر از افرادی که دارونما مصرف داشتن در طی 23 هفته  از دست داده اند (۲). به طور خلاصه ، به نظر می رسه که آلفا لیپوئیک اسید روی کاهش وزن در انسانها تأثیر کمی داره و قابل اتکا نیست.

آلفا لیپوئیک اسید به عنوان یک راه کمکی بالقوه برای دیابت اسم و رسم پیدا کرده ، چون نشون داده شده که سطح قند خون هم در حیوانات و هم در انسان با مصرف اون کاهش پیدا میکنه. مطالعاتی که در بزرگسالان مبتلا به سندرم متابولیک انجام شده نشون دادن که ممکنه این ماده  مقاومت انسولینی رو کاهش بده و سطوح قند خون ناشتا و HbA1c رو کم کنه. اعتقاد بر اینه که این اثر به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قدرتمند آلفا لیپوئیک اسید ایجاد میشه (۳)

آلفا لیپوئیک اسید خاصیت آنتی اکسیدانی قوی ای داره که ممکنه التهاب(۴) و پیری پوست رو کاهش بده ، (۵)عملکرد عصبی سالم رو به وجود بیاره (۶) ، خطر بیماری قلبی رو کاهش بده(۷) عوامل را کاهش می دهد و پیشرفت اختلالات حافظه ای رو کند کنه. (۸)

نتیجه تحقیقات نشون می ده که بزرگسالان می تونن این ماده رو تا 2400 میلی گرم بدون عوارض جانبی مضر مصرف کنند. دوزهای بالاتر توصیه نمی شه ، چون هیچ مدرکی مبنی بر بیشتر شدن مزایای اون وجود نداره. مکمل های آلفا لیپوئیک اسید بهتره که با معده خالی مصرف بشن ، چون بعضی غذاها میتونن فراهمی زیستی اسید رو کاهش بدن. همون طور که گفتیم هیچ دوز مشخصی برای مصرف اون وجود نداره ،اما بیشتر شواهد نشون می دن که 300-600 میلی گرم آلفا لیپوئیک اسید کافی و ایمنه.(۹)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.